Privalumai

„Tai net ne dieta – tai itin aukštą maistinę vertę turinti, organizmą šarminanti, atkurianti, jauninanti, liekninanti mityba, paremta augaliniu maistu, o ne viena iš tų mažą maistinę vertę turinčių dietų“, – apie šarminančią dietą sako beveik 10 metų praktiką turinti sveikos mitybos specialistė, augalinės, detoksikacinės mitybos žinovė Gražina Gum.

Anot jos, šarminės mitybos tikslas – gana lengvai iš organizmo pašalinti toksinus, turėti gražią odą, ramiai ir giliai miegoti, susigrąžinti energiją, numesti nereikalingus kilogramus, kurie ir yra užteršto organizmo rodiklis bei pasekmė. Ši dieta jums taip pat tiks, jei dažnai sergate, nusilpo plaukai, nagai, gresia širdies ir kraujagyslių ligos, padidėjo spaudimas ar cholesterolio kiekis kraujyje, kamuoja alergijos.

Kai sutrinka rūgščių ir šarmų pusiausvyra

Mūsų organizmas nuolatos tvarkosi su rūgštimis, tačiau jei nepajėgia su jomis susitvarkyti, rūgštinės atliekos kaupiasi kraujyje ir audiniuose, ilgainiui kietėja, o atliekų perteklius ima kauptis įvairiuose raumenyse, sąnariuose. Jei rūgščių kiekis dar didėja ir ima trūkti mineralų, organizmas ima ieškoti, kaip tai paimti „iš savęs“: nagų, plaukų, odos, jei dar trūksta – iš dantų, kaulų.
Svarbu žinoti, kad ne tik maistas rūgština organizmą, bet ir modernus gyvenimo būdas: ilgas buvimas uždarose patalpose, judėjimo ir gryno oro stoka, užteršta aplinka, galiausiai – neigiamos emocijos: stresas, įtampa, pyktis ir kiti negatyvūs jausmai.

Ką gali šarminanti mityba?

„Pagrindinis šarminės mitybos darbas – atkurti, subalansuoti organizmo pH lygį. To pasiekus organizmas pats įgauna jėgų atsigauti: sėkmingai šalina nereikalingas medžiagas, padeda natūraliai lieknėti, pašalina tokius negalavimus kaip padidėjęs ar sumažėjęs kraujo spaudimas, pagerina sąnarių, odos, plaukų būklę“, – sako sveikos mitybos specialistė G.Gum.

Vertinga valgyti

Visų pirma gerkite daug vandens. Rytą pradėkite nuo šilto vandens su citrina, gerkite žaliuosius kokteilius, šviežias vaisių, daržovių, želmenų sultis.

Tinka absoliučiai visos daržovės, ypač žaliosios, kurios turi šarminančių mineralų: morkos, salierai, imbierai, svogūnai, špinatai, kopūstinės daržovės, burokai. Racioną gausiai papildykite vaisiais ir uogomis: ypač juodaisiais serbentais, obuoliais, melionais, arbūzais, papajomis, datulėmis, mangais, citrinomis, vynuogėmis, abrikosais, kiviais, apelsinais, granatais. Turtinga mineralų yra jūros druska, prieskoninės žolelės, organizmą šildantys prieskoniai (ciberžolė, cinamonas, garstyčios). Iš arbatų tinkamiausios žalioji ir baltoji, ypač vertinga – pelynų arbata. Nepamirškite sėklų (geriau – brinkintų per naktį), riešutų, įvairių kruopų (ypač sorų ir grikių, nes jos labiausia šarmina organizmą).

Atsisakykite

Alkoholio bet kokiomis dozėmis! Tik kelis kartus per savaitę vartokite mėsos ir jos produktų, pieną, keptus patiekalus keiskite į troškintus, virtus garuose. Baltą cukrų keiskite į medų, „raw agavos“ nektarą, kokoso ar beržų cukrų.

„Laikydamiesi šarminės dietos, atsisakykite baltų miltų patiekalų: bandelių, batonų ir kitų kepinių. Juos keiskite į produktus, pagamintus iš avižų, sėklų ar riešutų miltų. Patiekalai iš baltų miltų ypač teršia žarnyną, yra mažo maistingumo, bet aukšto glikeminio indekso produktai“, – rekomenduoja sveikos mitybos specialistė G.Gum.

Svarbu

Idealu, kai organizme vyrauja rūgščių ir šarmų pusiausvyra. Ją matuojame pH – vandenilio jonų koncentracija tirpale. Skalė yra nuo 0 iki 14. Jeigu pH yra 7 – tirpalas neutralus (organizme rūgščių ir šarmų balansas išlaikytas), jei pH mažesnis nei 7 – tuomet rūgštinis (kuo mažesnis, tuo labiau rūgštinis), jei daugiau nei 7 pH – šarminis (kuo didesnis, tuo labiau šarminis).

Organizmui sureguliuoti rūgščių ir šarmų pusiausvyrą galime padėti mes patys. Vienas svarbiausių kraujo pH – kvėpavimas. Tai balansas tarp deguonies ir anglies dvideginio. Kvėpavimas visada šarmina.