Pasak gydytojų oftalmologų, yra pacientų, kurie ne tik serga sausų akių sindromu, bet ir skundžiasi lėtiniu akių skausmu. Ligą tampa sunku valdyti, nes, net ir gydant, akių skausmas išlieka. Šie pacientai ir taip yra jautresni skausmui nei kiti, tačiau neteisingas gydymas – situaciją tik pablogina.
Nauja civilizacijos liga
Kol kas Lietuvoje statistinių duomenų, kiek žmonių kenčia nuo sausų akių sindromo, nėra, tačiau dėl kasdienių technologijų naudojimo akių skausmu skundžiasi vis daugiau pacientų. Į klausimą, ar šaltuoju metų laiku šis sindromas padažnėja gydytoja oftalmologė dr. Aurija Kalasauskienė sako, kad šildymas, oro kondicionavimo sistema, ar įjungtas šildymas automobilyje gali turėti įtakos ligos atsiradimui, tačiau tam yra ir daug kitų priežasčių.
„Norėčiau atkreipti dėmesį, kad ne naujos technologijos gadina akis, bet nesąmoningas žmogaus elgesys, kai jomis naudojasi.
Pavyzdžiui, žiūrėdami televizorių ar į monitorių, taip pat skaitydami, vairuodami fiksuojame žvilgsnį, todėl pradedame rečiau mirksėti. Normalus sveiko suaugusio žmogaus mirksėjimas yra vidutiniškai apie 10 mirktelėjimų per minutę, o fiksuojant žvilgsnį mirksėjimas suretėja iki 3–4 kartų per minutę – taip dėl ilgiau atviro vokų plyšio sutrūkinėja ašarų plėvelė, ašaros greičiau išgaruoja ir akys sausėja“, – sako dr. A. Kalasauskienė.
Priežasčių gali būti daug
Pernai Lietuvoje atlikta gydytojų oftalmologų apklausa parodė, kad net 99 proc. jų sausų akių ligą (SAL) vertina kaip rimtą ligą, be to, statistika rodo, kad jos simptomai vargina bene kas antrą pacientą, apsilankantį akių gydytojo kabinete.
Akys sausėja ne tik veikiamos išvardintų veiksnių: sausų akių simptomais skundžiasi kas trečia moteris, nes riziką susirgti šia liga didina menstruacijos, nėštumas, kūdikio žindymas ir menopauzė. Minėtą diskomfortą gali pajusti ir nešiojantys akių lęšius bei vartojantys vaistus nuo slogos, kosulio, širdies ligų ir antidepresantų bei dauguma vyresnių nei 40 metų žmonių, mat senstant akys natūraliai sausėja.
Gydytojų oftalmologų teigimu, ašarų sekrecija pradeda mažėti sulaukus 30 metų, tačiau normaliomis sąlygomis ji išlieka pakankama ir nesukelia nusiskundimų. Sulaukus 45 metų pasiekiama kritinė ašarų sekrecijos riba, kai esant nepalankioms sąlygoms pacientai pradeda jausti akių sausumo požymius.
Tačiau daugumai klinikiniai požymiai pasireiškia sulaukus 60 metų amžiaus. Su amžiumi susijusios sausos akies klinikiniai požymiai būna silpni arba vidutiniai.
Sausa akis, susijusi su hormoninės pusiausvyros sutrikimu, gali atsirasti po gimdymo žindant, gydant antiandrogeniais vaistais, klimakteriniu laikotarpiu ir po menopauzės.
Kaip išvengti
Gydytojai oftalmologai sako, kad ašarų plėvelė susideda iš 98,2 proc. vandens ir 1,8 proc. druskų, tačiau tarp dviejų mirktelėjimų ašarų plėvelė garuoja, tad joje vandens kiekis sumažėja 1–2 proc., o druskų padidėja iki 20 proc.
Jeigu druskų kiekis ašaroje padidėja retai, žmogus pajunta laikiną diskomfortą, kuris praeina dažniau pamirksėjus, tačiau jeigu tai tampa nuolatine būkle, ašaros tampa žalingomis akies paviršiui: iš pradžių atsiranda akies diskomfortas – svetimkūnio akyje jausmas, nuolatinis ašarojimas tai apsauginė organizmo reakcija, deginimas, po to atsiranda akies paviršiaus pažeidimas – žūsta junginės ir ragenos ląstelės, o ligos negydant, pažeidžiamos nervinės galūnėlės ir ima formuotis lėtinis skausmas.
Pasak gydytojų oftalmologų, yra pacientų, kurie ne tik serga sausų akių sindromu, bet ir skundžiasi lėtiniu akių skausmu. Ligą tampa sunku valdyti, nes, net ir gydant, akių skausmas išlieka. Šie pacientai ir taip yra jautresni skausmui nei kiti, tačiau neteisingas gydymas – situaciją tik pablogina.
Norint išvengti sausų akių ligos ar paprasčiausio jų nuovargio, reikia laikytis taisyklingo darbo ir poilsio režimo. Būtinos pertraukėlės kas 40–45 minutes po intensyvaus darbo akimis – jų metu reikia pasėdėti užsimerkus ar pabendrauti su kolegomis, nes nustatyta, kad pokalbio metu mirksėjimo dažnis būna nuo 10,5 iki 32,5 kartų per minutę.
Be to, itin svarbu, kad darbo vieta būtų tinkama – kompiuterio monitoriaus ekranas turi būti nuleistas žemiau, kad vokų plyšys būtų mažesnis ir mažiau išgaruotų ašaros ei papildomai akis saugoti osmoprotektoriais.
Verta žinoti
Jei akyse jaučiamas diskomfortas, rekomenduojama įsilašinti osmoprotektorių – to, ką mūsų akis gamina pati, tačiau nepakankamai. Svarbu pasirinkti tinkamą akių ląstelių atkūrimo būdą ir ligos priežastinį gydymą – osmoprotektorius, apsaugančius akies ląsteles nuo dehidratacijos.