Nors gali atrodyti, kad mėnesinių skausmas moteris vienija, taip tikrai nėra – nei viena moteris nenusipelnė kentėti mėnesinių skausmo ir su juo susijusių psichosocialinių pasekmių. O šios pasekmės gali būti tikrai skaudžios, nes skausmingos mėnesinės yra ne tik fizinės ir emocinės sveikatos, bet ir ryški socialinė bei ekonominė problema. Kuo dismenorėja pavojinga paauglystėje ir jauname amžiuje? Kuo dismenorėja pavojinga reprodukciniame ir vyresniame moters amžiuje? Kaip gali būti gydoma dismenorėja?

Kuo dismenorėja pavojinga paauglystėje ir jauname amžiuje?

Manoma, kad skausmingos mėnesinės (dismenorėja) labiausiai paplitusi jaunų merginų ir moterų tarpe – jos gali kamuoti net iki 90 procentų moteriškosios lyties atstovių. Skausmingos mėnesinės ir kiti juntami simptomai (šleikštulys, pykinimas, viduriavimas, pilvo pūtimas, bendras negalavimas, stiprus galvos skausmas ir kt.) gali trukdyti mergaitėms eiti į mokyklą, studijuoti, siekti sporto rezultatų, gyventi normalų socialinį gyvenimą, kuris joms itin svarbus ir reikšmingas. Priverstinis užsidarymas namuose, mėginant iškentėti mėnesinių skausmus, jaunoms merginoms gali pridaryti daug žalos. Kita bėda – paauglės ir jaunos moterys nelinkusios kalbėti apie tokias problemas, todėl jas spręsti gali būti labai sudėtinga. Jaunoms moterims būdingesnė pirminė dismenorėja, kai nėra jokių organinių patologijų, vis dėlto čia labai svarbus jaunos moters gyvenimo kokybės aspektas – jei skausmingos mėnesinės jai trukdo gyventi, tuomet būtina ieškoti pagalbos būdų. Tik moteris tai turi padaryti pati.

Pavojai reprodukciniame ir vyresniame amžiuje

Jau gimdžiusioms, vyresnio amžiaus moterims dažniau diagnozuojama antrinė dismenorėja, kuri, priešingai nei pirminė, jau susijusi su tam tikromis organinėmis patologijomis, tačiau tai nebūtinai ginekologinės problemos. Vis dėlto moterys, kurios turi įvairiausių rūpesčių, dažnai linkusios nustumti savo sveikatos svarbą į paskutinę vietą ir gana ilgai ignoruoti net pavojaus signalais vadinamus simptomus, pavyzdžiui, su ciklu nesusijusį skausmą ir kraujavimą, neįprastas išskyras iš makšties, skausmą lytinių santykių metu ir po jų, pakitusį mėnesinių gausumą ir reguliarumą, kitus varginančius simptomus – bendrą negalavimą, karščiavimą. Pasitaiko ir tokių moterų, kurios pavojaus signalus pastebi, tačiau juos ignoruoja dėl pačių įvairiausių baimių, pavyzdžiui, dėl galimų vėžinių susirgimų ar poreikio gultis į ligoninę – kas tuomet pasirūpins šeima ir namais? Vis dėlto norėtųsi paraginti nelaukti ir pasirūpinti savimi – jau geriau atmesti (ar aptikti) įvairias diagnozes dabar ir sugaišti šiek tiek savo laiko, nei jas patvirtinti vėliau, jau gerokai pažengusiose stadijose, kai gydymas daug sudėtingesnis ir teikiantis mažiau vilčių, ypač jei tai piktybinė liga.

Kaip gali būti gydoma dismenorėja?

  • Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU) – tai pirmo pasirinkimo vaistiniai preparatai, padedantys kovoti su lengvo ir vidutinio sunkumo mėnesinių skausmais. Geriausio poveikio sulaukiama, jei NVNU pradedami vartoti dar 1–2 dienas prieš mėnesinių pradžią. Beje, kai kurioms moterims šie vaistai neveiksmingi – tuomet ieškoma kitų alternatyvų. Dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai.
  • Sudėtiniai geriamieji kontraceptikai gydytojo paskiriami tuomet, kai iš jų tikimasi daugiau naudos nei žalos. Manoma, kad šie vaistiniai preparatai nemalonius simptomus palengvina apie 85–90 procentų moterų, be to, jie padeda išvengti neplanuoto nėštumo, susilpninti priešmenstruacinio sindromo simptomus, reguliuoti ciklą ir mėnesinių gausumą (tai ypač svarbu tuomet, kai mėnesinės itin gausios ir net sukelia bendro nusilpimo ar mažakraujystės riziką).
  • Rekomenduojama vartoti B grupės ir magnio preparatų. Skausmą mažina lengva fizinė mankšta, kuri parenkama pagal moters pomėgius. Tai gali būti pasivaikščiojimas, tempimo pratimai, joga. Svarbi lengva mityba – reikėtų atsisakyti aštraus, sūraus ir pilvą pūsti galinčio maisto. Žinotina, kad rūkymas ir alkoholio vartojimas simptomus ne palengvina, o pasunkina, tad šių žalingų įpročių geriau atsisakyti.
  • Kai kuriais atvejais taikomas operacinis gydymas, tačiau jam turi būti indikacija, pavyzdžiui, pacientei reikalingas gimdos miomų pašalinimas. Dėl šios priežasties itin svarbu atskirti pirminę ir antrinę dismenorėją bei įvertinti kitus galimus sutrikimus, dėl kurių gali kamuoti į dismenorėją panašūs simptomai.