Tačiau ką daryti tiems žmonėms, kurie darbe tiesiog priversti išstovėti ilgas valandas?
Dirbant stovimą darbą didžiausia apkrova tenka pėdai, todėl pirmiausia labai svarbu išsirinkti tinkamą avalynę. Nuo jos priklauso visos mūsų griaučių sistemos sveikata.
Pataria specialistė
Gydytoja podiatrė Aušra Valevičienė:
Pasirūpinti vidpadžiu
– Dirbant stovimą darbą didžiausia apkrova tenka pėdai, todėl pirmiausia labai svarbu išsirinkti tinkamą avalynę. Nuo jos priklauso visos mūsų griaučių sistemos sveikata.
Jeigu, pavyzdžiui, moteris dirba avėdama aukštakulnius batelius, visi jos sąnarių kampai išsikreivina, vieni raumenys yra pertempiami, o kiti – atrofuojasi.
Kaip atrodo sveika, stovimam darbui tinkanti avalynė? Batas turėtų būti storesniu padu, vidus – minkštas, amortizuojantis ir būtinai išformuotas. Jei darbe, pavyzdžiui, statybose ar ceche, būtina avėti specialią apsauginę avalynę, neturinčią ortopedinio vidpadžio, jį reikėtų įsidėti pačiam. Galima rinktis standartinį arba pasigaminti individualiai – pavyzdžiui, jei žmogaus pėda krypsta į išorę, paprastas vidpadis netiks. Dėl šito visiems bent kartą gyvenime rekomenduojama apsilankyti pas pėdų specialistą – podiatrą.
Avalynė turėtų gerai „kvėpuoti“, patariama mūvėti geras kojines. Taip pat batai turėtų būti pakankamai platūs, nesmailėjantys. Pirštai neturi būti spaudžiami. Jei pirštai būna suspausti, visas krūvis tenka padikauliams. Tuomet stiprindamas tą vietą organizmas pradeda auginti kremzlinį poodinį audinį, atsiranda įvairios nuospaudos, iškrypimai ir kiti neigiami pakitimai.
Stengtis bent minimaliai pajudėti
Ilgiau stovint visa galūnė būna nuleista žemyn, tai stipriai atsiliepia venų kraujotakai. Atpumpuoti kraują širdžiai iš pirštų galų turi padėti raumenų darbas, o kai tai nevyksta, dalis kraujo ir skysčių užsilaiko galūnėse. Taigi sau padėti galime nuolat bent šiek tiek judinant kojas, palinguojant ar atliekant kitus mikrojudesius.
Jeigu dirbama operacinėje arba kitur, kur ilgai išbūnama ne visiškai tiesioje padėtyje, reikia bandyti truputį sulenkti kelius, taip nuimama šiek tiek apkrovos nuo stuburo.
Kraujotakai gerinti labai naudingos pertraukėles darbo metu – pavyzdžiui, padaryti kokių 10 pritūpimų bei kartu išgerti pusę stiklinės vandens. Tai ne tik išjudins, bet ir apsaugos nuo padidėjusio kraujo spaudimo. Galima padaryti ir penkis ar tris pritūpimus – geriau jau mažiau, bet dažniau.
Pasirinkti kompresines kojines
Dar vienas variantas – nešioti kompresines kojines ar pėdkelnes. Tik geriausia, kad jos būtų profilaktinės – nereikia labai didelio suspaudimo, nes ir patiems raumenims reikia palikti darbo.
Tokios kojinės – labai gera išeitis, nes suspaudžia labiausiai dėl trikdomos kraujotakos kenčiančios čiurnos raumenis ir tokiu būdu neleidžia kauptis skysčiams galūnėse.
Kojinių išsirinkti galima įvairių – tiek pagal sudėtį, tiek storumą. Be to, taip galima ir sutaupyti, nes geros kokybės kompresinės kojinės, jei gerai prižiūrimos, gali tarnauti iki metų.
Padės masažas
Stuburas dirbant stovimą darbą kenčia mažiau, tad nugaros įtvaras rekomenduotinas tik tuomet, jei reikia sunkiai kelti. Įtvaras imobilizuoja stuburą ir apsaugo nuo pertempimo. Tačiau kuo labiau imobilizuojame, tuo daugiau atrofuojasi raumenyno. Todėl tokiu atveju geriau reikėtų treniruoti stuburo raumenis, padaryti apšilimą.
Jei žmogus dirba stovėdamas šiek tiek palinkęs į priekį, didelė apkrova tenka pečių juostai, tuomet labai naudinga atlikti pečių juostos masažą pas specialistą.
Greitoji pagalba nugaros ir sprando skausmams palengvinti – specialus masažuoklis. Juo pasinaudoti galima kad ir minutę, pusę minutės. Tai tinka tų profesijų žmonėms, kurie neturi daug laiko.
Verta žinoti
Norint patikrinti avalynės tinkamumą galima apsibrėžti pėdą ant balto popieriaus lapo pieštuku ir išsikirpus trafaretą įdėti jį į batą. Jei lapo šonai užsilenkia, vadinasi, avalynė nėra patogi ir tinkama darbui.
Po darbo dienos numalšinti kojų įtampą padės šaltas dušas – srovę ant blauzdų reikėtų paleisti trumpam ir atitraukti, vėl pakartoti. Taip paskatinami raumenys išpumpuoti susikaupusius skysčius. Taip pat reikėtų kojas laikyti pakeltas. Sušildyti pėdas galima specialiu masažuokliu.
Dabar populiarėjantys keičiamo aukščio stalai biuruose irgi nėra išeitis, nes organizmas ilgai stovint žalojamas taip pat, kaip ir ilgai sėdint. Optimaliausias variantas – stengtis keisti kūno padėtį.