Nesunku pastebėti, kad gerybinės prostatos hiperplazijos, kurios metu ir pasireiškia šlapinimosi sutrikimai, dažnis stipriai auga su amžiumi. Vis dėlto šlapinimosi sutrikimų gali atsirasti ir dėl kitų priežasčių – uždegiminių ir navikinių ligų, dirglios šlapimo pūslės sindromo, cukrinio diabeto ir kitų sveikatos sutrikimų.

Šlapinimosi sutrikimai gali pakenkti įvairiems gyvenimo aspektams

Žinoma, kad šlapinimosi sutrikimai kenkia vyro fizinei ir emocinei gerovei. Jie labai susiję su įvairiais lytinės funkcijos ir socialinio gyvenimo sutrikimais.

Tie vyrai, kuriems būdingi įvairaus laipsnio šlapinimosi sutrikimai, turi labai planuoti savo dieną, o kai kurie jaučiasi tiesiog „priklausomi“ nuo tualeto. Tenka ne tik riboti savo fizinį aktyvumą, koreguoti įvairius darbo ir kelionių planus, bet ir stengtis per daug nenutolti nuo tualeto, jei netikėtai atsirastų staigus noras šlapintis. Negana to, pačios šlapinimosi procedūros užtrunka žymiai ilgiau – tenka stangintis, jausti diskomfortą, mėginti nusišlapinti per du-tris kartus, kad tik būtų sėkmingai ištuštinta šlapimo pūslė. Dėl tokio įtempto ir sudėtingo gyvenimo būdo kyla psichologinių problemų, o kai kurie vyrai gali susirgti net depresija.

Gerybinė prostatos hiperplazija ir jos sukeliami šlapinimosi sutrikimai gali trukdyti ne tik darbingumui, įvairiems kelionių planams ir dienos ritmui. Jie gali reikšmingai sutrikdyti nakties miegą. Dažnas poreikis šlapintis naktį (nikturija) gali sukelti įvairaus laipsnio miego sutrikimus, pakenkti normaliam darbo ir poilsio režimui ir tokiu būdu įvairiapusiškai pakenkti vyro sveikatai.

Be to, paliečiama ir kita, vyrams gana jautri tema – lytinė funkcija. Dėl šlapinimosi sutrikimų gali atsirasti ir erekcijos sutrikimų, ejakuliacijos trukmės ir lytinio potraukio pakitimų. Kai kurie vyrai tiesiog pradeda vengti intymumo ir tokiu būdu pakrinka ne tik jų fizinė bei emocinė gerovė, bet ir kenkiama normaliems poros santykiams.

Dažniausiai pasitaikantys šlapinimosi sutrikimai

Šlapinimosi sutrikimai pagal savo pobūdį ir kilmę skirstomi į dvi pagrindines grupes:

  1. Dirginančius šlapinimosi sutrikimus – jie susiję su iritaciniais (dirginančiais) simptomais, susijusiais su pakitusiomis šlapimo pūslės raumenų savybėmis, sutrikusia inkstų veikla, nervų įtaka šlapinimosi procesams. Pavyzdžiui, šios rūšies šlapinimosi sutrikimams gali būti priskiriami labai staigus poreikis šlapintis ir neištuštintos šlapimo pūslės pojūtis;
  2. Obstrukcinius šlapinimosi sutrikimus – jie susiję su pasunkėjusiu šlapimo nutekėjimu, atsirandančiu dėl priešinės liaukos didėjimo, lygiųjų raumenų tonuso pakitimų ir šlaplės pokyčių. Pavyzdžiui, tai gali būti į lašėjimą panašus šlapinimasis ir nutrūkstanti, savo įprastą stiprį praradusi šlapimo srovė.


Dažniausiai pasitaikantys šlapinimosi sutrikimai yra šie:

  • Padažnėjęs poreikis šlapintis dieną ir naktį,
  • Susilpnėjusi ir vis nutrūkstanti šlapimo srovė,
  • Lašėjimu pasibaigiantis šlapinimasis,
  • Pastangų poreikis siekiant nusišlapinti,
  • Nepilno nusišlapinimo jausmas,
  • Nevalingas šlapimo tekėjimas į apatines kelnes ir kt.


Kodėl negalima delsti?

Gerybinė prostatos hiperplazija yra progresuojanti liga. Nors simptomai gali tai sustiprėti, tai susilpnėti, labai tikėtina, kad jie visiškai nebeišnyks niekada. Negana to, vieną dieną jie gali grįžti su trenksmu.

Tad geriausia nedelsti ir savo sveikatą pasitikrinti iš karto, vos tik kaip nors pakinta šlapinimosi funkcija. Gydytojas įvertins sveikatos būklę ir patars, ką daryti toliau.

Galbūt užteks atsisakyti žalingų įpročių, pradėti sveikiau maitintis ir apriboti skysčių varančių gėrimų bei maisto produktų kiekį. Galbūt bus naudingi tradiciniai augaliniai vaistiniai preparatai (dėl bet kokio vaisto vartojimo būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku. Netinkamai vartojamas vaistas gali pakenkti sveikatai). O galbūt jau prireiks tam tikrų vaistinių preparatų, jų derinių ir (arba) operacinio gydymo. Svarbiausia neignoruoti organizmo siunčiamų signalų ir nekentėti nei šlapimo sutrikimų sukeliamo diskomforto, nei iš jo kylančių gyvenimo kokybės trikdžių.

Negana to, negydoma gerybinė prostatos hiperplazija gresia rimtesnėmis komplikacijomis – ūminiu šlapimo susilaikymu ir inkstų problemomis. Tad kam to laukti ir rizikuoti?