Sąlygoja fiziologiniai pokyčiai
„Paprastai makšties sausumas, dar vadinamas atrofiniu vaginitu, vargina vyresnes moteris. Praėjus trejiems metams po paskutinių menstruacijų su tuo susiduria beveik pusė dailiosios lyties atstovių. Reprodukcinio amžiaus moterims ši problema pasitaiko rečiau – apie tris procentus. Svarbiausia, kad moterys nemanytų, jog tai yra normalu, nesusitaikytų galvodamos, jog jau nieko nepadarysi, nesivaržytų apie tai pasisakyti gydytojui“, – atkreipė dėmesį Kauno klinikų Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. dr. Rūta Jolanta Nadišauskienė.
Gydytoja paaiškino, kad ši problema iš esmės susijusi su fiziologiniais pokyčiais organizme: su amžiumi natūraliai keičiantis hormonų pusiausvyrai bei mažėjant estrogeno, pakinta ir makšties gleivinės būklė.
„Senkant estrogenų bei kitų lytinių hormonų kiekiui, šalia makšties sausumo gali lydėti ir kitos problemos – sudirginimas, perštėjimas. Tuomet lytiniai santykiai tampa skausmingi, nemalonūs, gali net atsirasti įtrūkimai, iš jų pakraujuoti. Dažniau pasitaiko ir linkusios kartotis įvairios lytinių takų infekcijos, gali atsirasti šlapinimosi sutrikimų – lydėti deginimo jausmas, skausmas. Be minėtųjų simptomų gali atsirasti ir išskyrų – geltonų, nemalonaus kvapo. Tai – vėlgi makšties mikrobiotos pasikeitimo pasekmė“, – dėstė pašnekovė.
R.J.Nadišauskienė pabrėžė, kad visa tai ima kelti ne tik fiziologinį, bet ir psichologinį diskomfortą – pradeda trukdyti tiek produktyviam darbui, tiek poilsiui, tiek santykiams.
Kai estrogenai išsenka dėl ligų
R.J.Nadišauskienė pridūrė, jog retesniais atvejais atrofinis vaginitas gali atsirasti dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, onkologinės ligos, kai yra pašalinamos kiaušidės. „Makšties sausumo problema taip pat gali atsirasti ir esant kitoms piktybinėms ligoms, kai gydyti naudojama spindulinė terapija ar chemoterapija. Visa tai gali užklupti ir reprodukcinio amžiaus moteris“, – kalbėjo profesorė.
Paklausta, kiek įtakos makšties išsausėjimui gali turėti perdėta higiena ar naudojamos intymios higienos priemonės, gydytoja sakė to nebūtų linkusi sureikšminti.
„Naudojant netinkamus ploviklius makščiai ir išoriniams lytiniams organams gali išsivystyti sausumas, bet tai nėra dažni dalykai. Kita vertus, nors švarą būtina palaikyti, persistengti nereikėtų – įvairūs makšties plovimai išties nėra reikalingi“, – priminė ji.
Nesigėdyti ieškoti pagalbos
Gydytojos pastebėjimu, kokio amžiaus moteris bebūtų, svarbu suvokti, kad pagalbos galima sulaukti. Anot jos, moteris turi suprasti, kas ir kodėl su ja vyksta ir kas galėtų geriausiai padėti. Dėl to reiktų pasikonsultuoti su šeimos gydytoju arba akušeriu-ginekologu.
„Jei vargina apsunkinti lytiniai santykiai, net pasirodo kraujo dėl makšties gleivinės atrofijos, pirmiausia reikėtų pradėti nuo lubrikantų. Gydytojas, kiekvienu atveju individualiai įvertinęs problemos mastą gali pradėti gydymą nuo nehormoninių drėkinamųjų priemonių – makšties kremų, žvakučių. Drėkinimui, slydimui pagerinti jos šiandien yra su hialurono rūgštimi, – patarė specialistė. – Kitais atvejais, jei estrogenų ir kitų lytinių hormonų lygis yra labai žemas, prireikia hormoninių preparatų į makštį arba sisteminių vaistų. Gali būti skiriamos ir hialurono rūgšties injekcijos, lazerinės procedūros. Vis dėlto jos yra dar gana naujos ir tvirtų ilgalaikio mokslinio stebėjimo faktų dar trūksta.“
Specialistai pabrėžia, kad nesiimant jokių priemonių makšties sausumo problema savaime neišsispręs, tačiau prieš skiriant gydymą svarbiausia išsiaiškinti priežastį, ar pokyčiai nėra susiję su alergine reakcija, tarkim, pakeitus prausiklį, su infekcija, piktybine liga.
Verta žinoti
Natūraliai fiziologiškai makšties sausumas gali varginti po gimdymo, kai moteris žindo, ypač pirmą pusmetį po žindymo.
Įtakos makšties sausumui turi ir stresas, rūkymas. Šis žalingas įprotis sukelia santykinai nedidelį estrogeno trūkumą, todėl rūkančioms moterims makšties sausumas gali pasireikšti dažniau.
Siekiant atsikratyti makšties sausumo svarbi bendra sveika gyvensena: racionali mityba, reguliarus fizinis krūvis, nerimo ir streso mažinimas.
Įdomu
Hialurono rūgštis geba prisijungti 200 kartų daugiau vandens, nei pati sveria, tad jos drėkinamoji galia įspūdinga. Be to, ji slopina uždegimą, skatina jungiamojo audinio gamybą. Jos yra kiekvieno žmogaus organizme, bet atsargos su amžiumi senka.
Polikarbofilas pasižymi savybe sugerti 10 kartų daugiau vandens, nei pats sveria, ir šitaip užtikrina ilgalaikį drėkinamąjį efektą. Be to, polikarbofilas turi savybę išlaikyti kitas veikliąsias medžiagas gleivinės paviršiuje iki trijų parų ir taip pailginti pačio preparato veikimą.