Šio vitamino gauname trimis būdais: pabuvus saulėje jis susidaro žmogaus odoje veikiant ultravioletiniams B spinduliams, su maistu arba vartojant papildus. Tačiau tam, kad organizmas sugebėtų pasigaminti reikiamą kiekį vitamino D, saulėje be drabužių arba su kuo mažesniu jų kiekiu reikėtų pabūti kasdien po 20 minučių. Tikrai ne daugelis turi tokią galimybę, be to, saulės spinduliai kenkia odai ir didina riziką susirgti odos vėžiu, rašoma atsiųstame pranešime spaudai.

Saugodami odą naudojame priemones nuo saulės, bet tuomet kyla klausimas, ar SPF esantis jose trukdo organizmui pasigaminti vitaminą D?

Dažniausiai odą saugome nepakankamai

Apsauginiai kremai nuo saulės – tai preparatai, kurių sudėtyje yra medžiagų, sugeriančių ar išsklaidančių ultravioletinius spindulius (UVS). Jie sukuria barjerą, todėl saulės spinduliai negali pasiekti odos.

Gydytoja Joana Marinskienė sako, kad teoriškai, apsaugodami nuo nudegimo saulėje, kremai turėtų slopinti ir vitamino D gamybą odoje.

„Tačiau paprastai žmonės užtepa nepakankamą kiekį. Svarbu prisiminti, kad tiems, kurie visiškai nebūna saulėje ar gyvena klimato zonose, kur saulės mažai, rekomenduojama reguliariai tikrintis vitamino D koncentraciją ir nustačius trūkumą, vartoti vitamino D papildus“, – pataria klinikos „Nauja oda“ gydytoja J. Marinskienė.

Per daug saulės sendina

Gydytoja Joana Marinskienė

Išsiruošusiems pasimėgauti saulės voniomis dažnai kyla klausimas, ar saugoti odą nuo saulės spindulių, ar vis dėlto galima kurį laiką pabūti saulėje ir pasigaminti vitaminą D?

„Būnant saulėje be apsauginio kremo oda ne tik greičiau sensta, bet ir didėja odos vėžio rizika, todėl norint to išvengti būtina teptis kremu nuo saulės. Juo labiau pakankamą vitamino D dozę galima gauti su maistu ar papildais“, – sako medikė.

Vitamino D yra riebioje žuvyje, kiaušiniuose, pieno produktuose. Vis dėlto su maistu įsisaviname tik nedidelę jo dalį, todėl dažniausiai rekomenduojama vartoti maisto papildus. Maisto papildo „Oilesen D3“ atstovai pabrėžia, kad svarbu rinktis tuos preparatus, kurių sudėtyje yra aliejuose ištirpinto vitamino D, nes tai pagerina jo įsisavinimą, tai gali būti kanapių, pirmojo spaudimo alyvuogių ar juodųjų ikrų aliejus.

Vitamino D trūkumo požymiai

Tyrimai rodo, kad dėl mūsų šalies geografinės padėties daugeliui lietuvių trūksta vitamino D, o tai sukelia daugelį sveikatos problemų. Vitamino D stygius gali būti susijęs su jaučiamu nuolatiniu nuovargiu, prasta nuotaika, irzlumu, mieguistumu.

Šis vitaminas itin svarbus širdies ir kraujagyslių sistemai, padeda reguliuoti kraujo spaudimą, todėl kai jo trūksta, kraujospūdis gali išsibalansuoti.

Dažnai pasikartojantis peršalimas, odos problemos, lėtai gyjančios žaizdos, plaukų slinkimas, kaulų, nugaros ir raumenų skausmai – organizmo siunčiami ženklai, kad trūksta vitamino D.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją