Gydytojai mano, kad penktadalis visų žmonių - vyturiai, o trečdalis - pelėdos. Likusi dalis nepasiduoda paros bioritmams. Jų organizmas veikia tolygiai, be svyravimų - tokie žmonės vadinami „balandžiais“.

O ar pastebėjote, kad absoliuti dauguma lieknėjimo metodikų idealiai tinka vyturiams? Pelėdoms jos beveik niekados neveikia, arba suveikia prastai.

Skirtingų tipų žmonių gastronominiams skirtumams esti mokslinis paaiškinimas: pelėdų skrandžiai atsibunda tik praėjus dviem valandoms po atsikėlimo, o energingi vyturiai jau nuo pat ryto gali valgyti; ankstyviesiems kalorijos dega greitai, o balandžiai valgo saikingai ir tolygiai visą dieną.

Vyturys ir mitybos būdas

Vyturiai beveik niekad neturi problemų su pusryčiais. Ryte jie valgo daug ir su pasitenkinimu, skirtingai nei pelėdos, kurios nuo ryto negali praryti nei kąsnelio.

Jei pelėda rytais negali atsibusti be puodelio stiprios kavos, tai vyturys nuo stiprios kavos tik įsijautrins ir greit pavargs. Idealus vyturio ryto gėrimas - žalioji arbata, kuri maloniai tonizuoja. Pusryčiams geriausias maistas - sūriai, varškė arba omletas. Priešpiečiams gali būti angliavandeniai, tiks bet kokios košės, kepiniai, džiovinti vaisiai.

Vyturiai pietauja anksti, jie gali valgyti tiek mėsos, tiek žuvies patiekalus su daržovėmis, sriubas, garnyrus, apskritai viską, kas nekenkia. Po pietų galima išgerti kavos ir suvalgyti šokolado žvalumui padidinti.

Vakarienei - angliavandeniai, pavyzdžiui - kruopos su daržovėmis. Iš saldžiųjų patiekalų - šokoladas arba medus. Priežasčių angliavandenių vakarienei dvi: baltymai ilgai virškinami, o angliavandeniai padeda išsiskirti serotoninui, kuris teigiamai veikia miegą, juk vyturiai anksti eina miegoti.

Vyturiai prabunda šeštą ryto visiškai pailsėję. Nuo pat ryto visos jų organizmo sistemos įsijungia visu galingumu, todėl jie lengvai, o dažnai - ir maloniai, be ypatingų pastangų, užsiima aerobinėmis treniruotėmis. Vakare dešimtą valandą jie jau ima knapsėti nosimi, o vienuoliktą užmiega. Po paskutinio valgymo iki miego laiko praeina keturios-penkios valandos.

Pelėda ir mitybos būdas

Iškart pabudus pelėdoms rekomenduojama išgerti stiklinę vandens, kad būtų pabudintas skrandis. Tinka išgerti stiklinę greipfrutų ar apelsinų sulčių, kurios pamaitina organizmą vitaminais. Pelėdoms iš pat ryto reikia papildomo vitamino A kiekio, o kūno žvalumui būtinas vitaminas C. Be B grupės vitaminų taip pat sunku apsieiti. Jie sustiprina medžiagų apykaitą ir pagerina darbingumą.

Pusryčiams geriausiai rinktis vaisių salotas, jogurtą, varškę, pusryčių dribsnius, ir žinoma, pelėdos neprabunda be stiprios kavos.
Po dviejų-trijų valandų pusryčius galima pakartoti: vaisiai, šokoladas, medus ir kava.

Per pietus pelėdai būtini baltymai, tai gali būti mėsa su didžiuliu kiekiu daržovių. Pavakariams - tonizuojanti žalioji arbata ir džiovinti vaisiai. Vakarienei, kaip ir pietums, būtini baltymai, tiks bet kokia žuvis, jūros gėrybės ir vištiena. O štai naktinėjimo metu galima pasistiprinti angliavandeniais: ledais ar šokoladu.

Pabudę ryte, nepriklausomai nuo to, ar išsimiegojo, ar ne, pelėdos nejaučia jokio dvasinių ar fizinių jėgų pakilimo. Jų organizmai dar miega, todėl aerobinė treniruotė rytais pakeliama itin sunkiai. Iš dalies po tokio krūvio žmogus jaučiasi kaip sudaužytas ir pavargęs visą dieną. Pelėdos iš pat ryto dažniausiai neturi apetito, tačiau jie sąžiningai valgo (juk taip reikia).

Neprabudęs organizmas virškins maistą sunkiai (panašiai kaip tuo atveju, jei žmogus pavalgytų neilgai trukus iki miego laiko), todėl dalis suvalgyto maisto paprasčiausiai nepasisavins.

Vakare pelėdos organizme vyksta tai, kas ryte vyksta vyturio organizme: visos organizmo sistemos veikia visu pajėgumu. Atsiranda nežmoniškas alkis. Organizmas reikalauja maisto, skrandis išskiria maksimalų kiekį skrandžio sulčių, o valgio... nėra ir nebus, nes kažkoks protingas dėdė pasakė, kad valgyti po šešių negalima!

Balandžiai ir mitybos būdas

Balandžiai gali dirbti ir ilsėtis bet kokiu paros metu, jiems nesvarbu, kada dirbti - dieną ar naktį. Valgiui jie taip pat neišrankūs. Paprastai jie retai laikosi taisyklingos ar sveikos mitybos taisyklių, dažniausiai užkandžiauja tuo, ką randa. Balandžių virškinimo sistemai galima tik pavydėti - jiems gan paprasta klausytis savo alkio jausmo.

Tačiau, siekiant išsaugoti sveikatą ir figūrą, nereikėtų pulti į kraštutinumus, apsivalgyti ir malšinti stresą ar nuovargį saldumynais, piktnaudžiauti keptais ar miltiniais patiekalais. Balandžių mitybos principai sujungia gastronomines pelėdų ir vyturių mitybos taisykles.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (22)