Žolininkė Zita Mikoliūnienė liepos pabaigą – rugpjūčio pradžią laiko žolelių piko metu ir siūlo į arbatos puodelį nebijoti įmesti ir šviežių, nedžiovintų žolelių.
Geriausia šiltos
- Nors Lietuvoje populiaru gerti šaltas arbatas, patariu vasarą rinktis šiltas. Jeigu geriat šaltą arbatą, organizmas sunaudoja daug energijos, kad ją sušildytų. Vietoje to, kad vėsintumėte organizmą, pradedate stipriai prakaituoti. Žinoma, vasarą galima gerti ir prakaitavimą skatinančios arbatos, kad toksinai ir odos nešvarumai valytųsi.
Kiekviena vaistažolė turi tik jai būdingų savybių. Yra 100-150 žolelių, kurios turi labai platų gydomąjį spektrą. Pavyzdžiui, jonažolė padeda nuo 1001 ligos. Bet jos nepatariama vartoti vasarą, nes tuomet būna stipri reakcija į saulės spindulius. Jonažolių arbatą reikia gerti žiemą.
Yra ir tokių žolelių, kurios yra neutralios, jas galima gerti ir vasarą. Pavyzdžiui, vaistinė citrusinė melisa. Ji veikia raminamai, gerina virškinimą. Taip pat yra švelnaus poveikio, puikaus skonio.
Vasarą taip pat patariama gerti pipirmečių, citrininės katžolės, juodųjų serbentų lapų arbatas. Jų poveikis nėra aktyvus, tačiau jos puikiai ramina organizmą, pagerina virškinimą, tonizuoja. Taip pat vasarą patartina gerti ramunėlių arbatą.
Geriausia gerti ciklais
Geriausias būdas praturtinti organizmą naudingomis medžiagomis – gerti žolelių arbatas ciklais. Pavasarį patartina pagerti dilgėlių arbatos. Užtenka dviejų savaičių, kad gautumėte geležies, vitamino C. Po to galite rinktis žemuogių lapelių arbatą.
Ši arbata stiprina imunitetą. Skanu gerti juodųjų serbentų lapelių arbatą. Galima drąsiai šiuos lapelius vandeniu užpilti šviežius. Dabar žydintis siauralapis gauromatis – tai vadinamoji lietuviška žalioji arbata, yra priešvėžinio poveikio žolelė, kuri stiprina imunitetą ir organizmą, yra puikaus skonio ir kvapo.
Valo ir jaunina organizmą
Norintiems valyti organizmą žolelių arbatos pagalba, reiktų žinoti, kad kartais iš organizmo galima pašalinti tokius mineralus, kurių jums gali trūkti. Tad pirma reiktų pasitarti šiuo klausimu su specialistu. Labai gerai valo organizmą asiūklis, beržo lapai (juos patartina rinkti anksti pavasarį, kol jie dar būna maži ir lipnūs), medetkų žiedai.
Bet viena žolė gali vienam žmogui tikti, o kitam – ne. Tai pakankamai rimtos vaistažolės, kurias reikėtų vartoti atsakingai. Taip pat ir čiobrelį. Jei peršalę gersite čiobrelių arbatą, ji jums padės, nes turi antiseptinį poveikį, tačiau šia žolele negalima piktnaudžiauti. Čiobrelių arbata gali padaryti daugiau žalos, nei naudos - per daug dezinfekuoti organizmą.
Ką rinkti?
Dabar patarčiau rinkti jonažoles, nes žiemą tai gali būti puikus antidepresantas. Geriant šių žolelių arbatą turėsite stiprius nervus ir gerą sveikatą. Šią arbatą galima gerti ciklais – dvi savaites pagerti, tuomet daryti pertrauką.
Taip pat šiuo metu galima rinkti raudonųjų dobilų žiedus (tinka peršalus žiemą, sergant bronchitu, kai kamuoja gerklės skausmai), čiobrelius, dirvuoles.
Šiuo metu žydi vingiorykštė, tačiau šį augalą reikia žinoti. Vingiorykštė – natūralus antibiotikas, aspirino pakaitalas, malšinantis temperatūrą. Ji auga šlapiose vietose, pakrūmėse, drėgnose vietose, kvepia vanile.
Dabar yra pats augalų žydėjimo pikas ir galima prisirinkti daug naudingų augalų arbatoms. Šios išvardintos žolelės yra ne tik malonaus kvapo, bet ir skonio, todėl jas mielai geria ir vaikai.
Apsinuodyti beveik neįmanoma
Nereikėtų bijoti apsinuodyti žolelėmis, nes Lietuvoje tai beveik neįmanoma. Pas mus nuodingi augalai auga tiktai pelkėse. Tad jei nusiskinsite kokią nors kitą žolelę, pasidarius puodelį arbatos, didelės žalos sau nepadarysite. Svarbiausia, kad vartotumėte žolelių arbatą saikingai ir vis kaitaliodami žoleles.
Jei norite ryte ar vakare atsigerti arbatos – rinkitės žolelių, tai tikrai neturėtų pakenkti. O jei norite, kad būtų tam tikras žolelių poveikis, tuomet patartina gerti arbatas sistemingai. Turint virškinimo sutrikimų reikia gerti prieš valgį pusė valandos pusę stiklinės tris kartus per dieną. Geriausia dėl žolelių vartojimo pasitarti su gydytoju.