„Gal net nemiegodavo“
„Dabar tėveliui vis sakau, kad nors ir dažnos viešnios ligos ir negalavimai, likusį gyvenimo tarpiuką nugyvenkime gražiai ir džiaugsmingai“, – sako dvylikos vaikų mama. Ji išsakė ir savo susikrimtimą dėl vieno iš šeimos nesukūrusio sūnų, kuris kartais paragauja dūmo. Pasak moters, negerai rūkyti, nė vienas to nedaro, bandys su dukromis pasitarti, kaip su šiuo pakalbėti, kad nepriprastų prie blogo įpročio.
„Aš dažnai galvoju, kad gal žmogus ir paklystum iš doro kelio, bet negali, kai aplinkui tik geri žmonės. Bet nuostabiausias yra mano vyras Albinas, kurį nuo mūsų pirmagimių tėveliu vadinu. Klausiate, kaip tokį gerą vyrą suradau? Mane visą gyvenimą Dievas lydėjo. Nuo vaikystės aš prie bažnytėlės linkau, būdavo, pargenu gyvulius ir bėgu melstis. Per procesijas gėles barstydavau. Už tą mano meilę Dievas mane gerais žmonėmis apsupo“, – daro išvadą Leonė, ne veltui ir pakrikštyta šventu vardu, kurį suteikdamas Krikšto sakramentą davė dvasininkas.
Daugiavaikė mama teigia kartais sulaukdavusi kitų užuojautos dėl darbų gausos, tačiau ji ramiai atitardavusi, kad nė vienas iš dvylikos jiems su vyru pro langą nebuvo įmestas. Ir visuomet pataisydavo išgirdusi įvardijant mažesnį skaičių vaikų.
„Aš nežinau, kiek valandų mama miegodavo, kai mus augino, kartais atrodydavo, kad ji net nepriguldavo. Kai mes išmaudyti eidavome gulti, palikdavome ją skalbiančią. Naktį ant kibiro atlikdami gamtinius reikalus, matydavome ją rūpestingai pervartančią prie krosnies džiūstančius mūsų drabužius, o ryte kelis mokinukus išleisdavo į mokyklą pamaitinusi karštais varškėčiais ar garuojančiais virtų bulvių cepelinais. O ir kiaulės jau būdavo pašertos, karvės pamelžtos, mažylis pervystytas, pamaitintas, mergaitėms kasos gražiai supintos... Vis maniau, kad mama taip rūpinasi tik mumis, mažesniais, bet tokia ji ir vyriausių mūsų seserų ir brolių prisiminimuose“, – vaikystę mena Kumečių pagrindinės mokyklos mokytoja Jurgita Andriuškevičienė.
Visi vaikai įsikūrė Lietuvoje
Pasak L.Pocevičienės, nesuskaičiuotumei, kiek jos su vyru namuose svetimų pamaitinta, neatstumtas nė vienas stiklelio mėgėjas. Kaip tu ant jo, užsukusio pas tave, barsiesi, jei jis, vos duris pravėręs, išpyškina, kad su manimi jam vaikystėje buvo smagu karves ganyti?! Kaip rūgosi ant žmogaus, varysi jį lauk, jei jauti, kaip jam reikia savas mintis išsakyti, nuo dūšios išsipasakoti? Patirtas vargas suartina žmones. Ji trylikos būdama jau duoną kepė. Kolūkių laikais vadovai įvairiomis progomis tik pas Leonę duoną užsakydavo. Ši niekada neatsakė, tik prašydavo iš vakaro pranešti, duonelei reikia spėti išrūgti.
Nors šiandien darbų ritmas jau sulėtėjęs, ji vis tiek keliasi penktą valandą ryto. „Savo rankomis jau ne kažką nudirbu, bet dirbu. Diena greitai prabėga, mažai belieka laiko ir neseniai kieme atsiradusioje pavėsinėje pasėdėti. Prieš deimantinių vestuvių iškilmes atsiguliau į ligoninę pasistiprinti, o sugrįžusi, žiūriu, kieme graži pavėsinė suręsta. Iš joje pritvirtinto nuosavybės dokumento supratau, kad tai vaikaičių dovana mums”, – naujo statinio atsiradimą paaiškina Leonė.
Albinas taip pat ne miegalius. Prabudęs vis prie bitelių skuba, prisėda ir žiūri žiūri į jų darbą, o paskui žmonai pasakoja, kaip storai jų kojelės medumi aplipusios. Jo bitės net nekanda, tik šiemet pateikė staigmeną. Gausiai žydėjus sodams, jis tikėjosi jų medaus, o aviliuose rado neįprastai baltą. Išsiaiškinus suprasta, kad bitės mieliau lankė tuomet žydinčius ūkininkų rapsus.
Domisi Albinas ir politika. Jam nesuprantama, kaip galima tapus Seimo nariu pamiršti rinkėjams duotus pažadus? „Keista girdėti, kad seimūnų reikmėms pinigų užtenka, o gyventojams nebelieka. Apmaudu, kad tėvai tiek tūkstančių litų suploja už vaikų mokslus, o darbo jiems Lietuvoje gauti nelieka jokių šansų, tenka išvykti dirbti į užsienį. Mes gerovę susikūrę, gauname pensijas, bet kaip jaunoms šeimoms savo lizdelius sukurti, vaikus auginti?“ – savus pastebėjimus išsako A.Pocevičius.
Žmona atitaria, kad mokytis jaunimui vis tiek reikia, gal laikai pasikeis. Jų visi vaikai Lietuvoje likę, tik dalis vaikaičių užsidirbti svetur išlekia, tačiau likti ten neketina.
Dovanotos rožės dar nenuvyto
Dukra Jurgita sako, kad tiek metų nugyvenę tėveliai labai supanašėjo ir mintimis, ir išvaizda. „Nuo mažens kaimo žmonės mus sutikę sakydavo: jei pasiklystumėt, žinotume, kam parvesti. Tokie esat panašūs į tėvelius ir vieni į kitus“, – tikina dukra. Vaikaitės Ievos nuomone, močiutė daug ramesnė už senelį ir labai rūpestinga.
Kad tėvukas mėgsta papokštauti, įsitikinome ir mes. Jis sako nesuprantąs, kodėl netekėjusios panelės stengiasi į kuo tolimesnius vakarėlius nulėkti, kuo gražesnius vaikinus „pakabinti”, o ištekėjusios beveik visos ieško kuo geresnių daktarų. Papokštavęs surimtėja: „Dirbau brigadininku, kolūkiečių kiemus lankiau. Dažnai ir dabar pravažiuoju pro apylinkės kaimus. Graudu matyti sodybas, kuriose yrančių tvorų po tėvų mirties likę vaikai iki šių dienų nė pirštu nepalietę. Tik tiek gerai, kad tokių vienkiemių nėra daug, o naujakuriai rūpestingai tvarkosi.“
Mūsų aplankyti sutuoktiniai šventine nuotaika gyvena. Dar nenuvytusios 36 vaikų padovanotos geltonos rožės – kiekvieno po tris. Dar vazoje baltuoja ir politiko Vydo Baravyko jubiliatams perduota rožių puokštė. O Santuokos sakramento deimantinio jubiliejaus pažymėjimas puikiai prisišliejo prie popiežiaus Jono Pauliaus II sveikinimo, apaštalinio palaiminimo Leonei ir Albinui jųdviejų auksinio jubiliejaus proga.
Dukrų Jurgitos ir Onutės pašnekesiai su mama
„Mes labai laimingos, kad esate jautri, pamaldi, giliai tikinti, darbšti. Taip sakome ne tik mes, dukros, bet ir aplinkiniai, draugės ir giminaičiai. Su mumis mėgdavote žaisti slėpynių, kvadratą, kirstuką. Pamenate, dar prieš keletą metų žaidėme kartu. Savo vaikus ir jų draugus išmokėte valsą šokti, taip ruošėte vestuvėms. Kokios jos būtų be šio šokio? Ir pati kiekvienoje šventėje valsą mielai iki dabar šokate su sūnumis ir žentais.“
„Ne tik šokti mėgstu. Nuo jaunystės šeimininkavau vestuvėse, kaimo vaikinų išleistuvėse į armiją, krikštynose, laidotuvėse... Nebeįmanoma suskaičiuoti, kiek pobūvių su savo vyriausia, prieš metus mirusia seserimi Julija ir kaimyne Kazyte Tamulyniene surengėme. Visą maistą namie gaminome, o kiek saldumynų reikėjo iškepti: grybukai, voveraitės, kaštonai, kukurūzai, braškytės, gilės... Į pagalbą ir jus kviesdavome, kad greičiau būtų. Ar negerai, kad jūs kulinarijos mokyklą namie baigėte? Aš tuo džiaugiuosi: puikios šeimininkės esate visos keturios, visoms šeimos šventėms pačios vaišes surengiate, dar ir kitiems pagelbėjate. Atrodo, mano pyragai skanūs buvo, o jau jūsų – tiesiog burnoj tirpsta. Smagu, kad ir jūsų mergaitės mėgsta šeimininkauti.“
„Dažnai sakome, kad mums gerai vaidinti puikias šeimininkes, kai tokį pavyzdį turime šalia.“
„Malonu iš kitų pagiriančius žodžius apie savo vaikus išgirsti. O kiek saldžių varškės sūrių suspausta, po visą Lietuvą išvežiota ir lauktuvėms, ir užsakymams!.. Nesu talentinga, tiesiog darau viską, ką tik reikia ir taip, kaip moku, stengiuosi viską daryti nuoširdžiai, su meile. Jūs sakote, kad didžiausias mamos talentas – būti mama, tikrąja mama.“
„Jumyse sutelpa viskas: gerumas, nuoširdumas, jautrumas, tikėjimas, darbštumas, pareiga, atsakomybė, meilė, atjauta.“
„Smagu girdėti artimųjų ir kitų žmonių komplimentus man, kaip mamai. Esu paprasta kaimo moteris, bet pasipuošti norisi, juk kai augote, sau negalėjome to leisti. Kosmetikos priemonių ir grožio procedūrų aš nepripažįstu, bet plaukus susitvarkyti man būtina, geriau jaučiuosi. O jaunatviškumo, sako, ir gimdymai suteikia, ir judėjimas, juk nėra kada ramiai sėdėti. Šalia vaikų, anūkų dar ir pasitempti reikia.
Auginti tokią gausią šeimą tikrai nelengva, bet man sava našta nesunki, net miela, sakyčiau.“
„Mes džiaugiamės, kad mūsų tiek, vienas kitam pagelbėjame, pasitariame. Jums auginti mus tikrai nebuvo lengva, bet dabar matome, kad jaučiatės laimingi mus turėdami. Vis prisimename, kaip vyresnieji jaunesniais rūpindavomės, kaip abiem padėdavome.
Labai smagu susirinkti didžiųjų švenčių proga tėviškėje: Kalėdų, Velykų, Motinos ir Tėvo dienų neįsivaizduojame be jūsų, brolių, sesių ir jų šeimų. Ir be švenčių gana dažnai aplankome jus, tai vieni, tai kiti vis užsukame.“
„Dabar nuolat skubu į bažnytėlę už visa gera Dievui padėkoti. Manau, kad dar smagiai sukuosi ir virtuvėje, pati namus apsitvarkau, daržus vis dar raviu. Labai džiaugiuosi gėlynais. Nors rankos ir virpa, Parkinsono liga kamuoja, bet dar ir kojines ar pirštines numezgu, ir patalynių pasiuvu, sausainėlių iškepu, sūrį paspaudžiu. Skaitau knygas, laikraščius. Vis dažniau pavartau nuotraukų albumus, perskaitau kruopščiai surinktus ir išsaugotus senus straipsnius apie artimuosius, savo krašto žmones. Labai džiaugiuosi kiekvieno žmogaus apsilankymu, stengiuosi visada pavaišinti, pasikalbėti.
Manau, kad pernai Motinos dienos proga prezidentė Dalia Grybauskaitė padovanojo nepakartojamą šventę visai mūsų šeimai. Su džiaugsmu menu, lydėjote mane į prezidentūrą atsiimti apdovanojimo už nuopelnus Lietuvai užauginus 12 vaikų. To neįmanoma pamiršti. O juk vaikus auginau ne dėl to, kad įvertintų, bet, patikėkite, tai taip malonu, tiesiog neapsakomas jausmas. Pamalonino ir mero, seniūno, Socialinės paramos skyriaus vedėjos pasveikinimas.
Džiaugiuosi, kad pačiomis gražiausiomis ir svarbiausiomis akimirkomis kartu su manimi būnate jūs, mano vaikai, anūkai. Džiaugiuosi, kad esame abu su vyru, kad su mumis kasdien mūsų sūnus Arūnėlis.”
Bičiulės turi kuo pasidžiaugti
Viešėdami Leonės ir Albino Pocevičių namuose radome čia besilankančią šeimos bičiulę Onutę Stolienę iš Balkūnų kaimo. Nors viešnia, įsigijusi Albino išsukto bičių medaus, jau skubėjo jį vežti savo ligoniukams, nepašykštėjo gerų žodžių apie bičiulius Pocevičius.
„Vargu ar rasčiau tinkamiausių žodžių šių sutuoktinių gerumui ir nuoširdumui apsakyti. Jie kupini meilės vienas kitam ir visiems aplinkiniams. Tik pats Dievas mane apdovanojo pažintimi su šiais žmonėmis. Rodos, 1960-aisiais abi savo vaikus slaugėme ligoninėje, išsikalbėjome ir likome bičiulės iki šių dienų. Leonei likimas davė dvylika vaikų, o mums su vyru – penkis. Jos vaikai visi labai malonūs, negaliu ir savųjų peikti.
Ir vyrą gerą gavau, 21-eriais vyresnį, bet atjautų, darbštų. Prieš Kalėdas, pradėjęs 97-uosius, šešerius metus lovoje išgulėjęs, mano slaugytas, jis paliko šį pasaulį. Nelikau vieniša, sūnus Valdas tėviškėje liko ir kiti vaikai šalia, bet kartais norisi, kad Leonė arčiau mano namų gyventų. Sekmadieniais visuomet Santaikos bažnyčioje susitinkame, bet tuomet savųjų kapų kiekviena skubame lankyti, ilgesniam pokalbiui nelieka laiko. Kapelių ir viena, ir kita turime, dar tuos, kurių niekas nelanko, aptvarkome. Pasidžiaugiame, kad apleistųjų mažėja, jie papuošiami gėlėmis, vadinasi, ir dvasingumo kaime daugiau.
Turime laidinius telefonus, tai kai širdį nerimas suspaudžia, skambiname viena kitai. O pokalbiai mūsų prasideda taip: kaip sveikatėlė, ar dar smagiai bėgioji, taip greitai nesisukioki, tokių darbų nesiimki, mūsų amžiui jau per sunkūs... Tada abi pasidžiaugiame, kad vaikai geri, kad apskritai kaime daugėja gerų žmonių, įsitvirtina jaunos šeimos, kaip antai puikiai su tėveliais Kazyte ir Alfonsu sutariantys, tris vaikus auginantys jaunieji ūkininkai Gražina ir Jurgis Tamulynai. Palinkime viena kitai stiprybės, patarimų pasakome.
Dažnai viena pas kitą nesisvečiuojame, mūsų kaimus skiria penki kilometrai. Bet jei kelias dienas draugės balso neišgirstu, jau skambinu, domiuosi, ar viskas gerai. Man jau sunku visų jos vaikų vardus įsiminti, o Leonė manųjų puikiai atsimena, kiekvieno sveikata pasidomi.“
Leonės Onos (Buzaitės) ir Albino Pocevičių šeima:
1. Dukra Vida Gumauskienė (1953), vyras Vytas Gumauskas.
Anūkės:
Vytautė Gumauskaitė;
Judita Kalėdaitė, vyras Klaidas Maslauskas, proanūkė Eva Kalėdaitė;
Renata Krugelienė, vyras Mantas Krugelis, proanūkiai Smiltė ir Matas Krugeliai.
2. Sūnus Vitas Pocevičius (1955), žmona Angelė.
Anūkai:
Daiva Kaminskienė, vyras Irmantas Kaminskas, proanūkė Gabija Kaminskaitė;
Donatas Pocevičius, žmona Diana Pocevičienė, proanūkis Domas Pocevičius;
Dovilė Masionienė, vyras Deivydas Masionis, proanūkiai Diana ir Rokas Masioniai.
Jonas Pocevičius
Justinas Pocevičius
3. Sūnus Gintas Pocevičius (1956), žmona Rima;
Anūkės:
Agnė Pocevičiūtė;
Aistė Sinkevičė, vyras Tomas Sinkevičius.
4. Dukra Ona Berčiūnienė (1958), vyras Algirdas Berčiūnas;
Anūkai:
Gytis Berčiūnas, buvusi žmona Kristina Berčiūnienė (išsiskyrę), proanūkė Elzė Marija Berčiūnaitė;
Dalia Berčiūnaitė, vyras Mindaugas Rakauskas, proanūkė Barbora Rakauskaitė.
5. Sūnus Vidmantas Pocevičius (1959), žmona Virginija;
Anūkai:
Egidijus ir Rolandas Pocevičiai.
6. Dukra Irena Valentukonienė (1960), vyras Gintas Valentukonis;
Anūkas Gintaras Valentukonis.
7. Sūnus Arūnas Pocevičius (1963).
8. Kęstutis Pocevičius (1964), žmona Nijolė;
Anūkės: Gintarė, Simona ir Silvija Pocevičiūtės.
9. Sūnus Saulius Pocevičius (1967), žmona Daiva;
Anūkai: Mindaugas, Andrius ir Rytis Pocevičiai.
10. Sūnus Žydrūnas Pocevičius (1969), žmona Inga;
Anūkai: Justina ir Arnas Pocevičiai.
11. Dukra Jurgita Andriuškevičienė (1970), vyras Artūras Andriuškevičius;
Anūkės: Ieva ir Karolina Andriuškevičiūtės.
12. Sūnus Virginijus Pocevičius (1973), žmona Edita;
Anūkai: Gabrielė ir Kajus Pocevičiai.
12 vaikų, 27 anūkai ir 9 proanūkiai.