Nuo narkotikų apkvaišusi Alisa, miegančiąją gražuolę bučiuojanti kita gražuolė, paleistuvė Raudonkepuraitė ar troleibusu važiuojanti Pelenė – taip populiariausių pasakų personažai vaizduojami jaunos fotografės Agnės Solovjovaitės režisuotose nuotraukose.

Pasitelkdama gerai žinomas pasakas, jų herojus ir fotografiją, mergina siekia ne tik sukurti meno kūrinį, bet ir atkreipti dėmesį į šiuolaikinės visuomenės problemas.

Įsimylėjo fotografiją

Būdama dar mokinė, A.Solovjovaitė, kaip ir daugelis paauglių, turėjo daugybę pomėgių ir įvairios veiklos. Jau tada merginos rankose dažnai atsidurdavo fotoaparatas, kuriuo ji fiksuodavo įvairius dalykus. Tačiau dabar ji drąsiai pripažįsta, kad anksčiau fotografuoti nemokėjo. Tai suvokė vos įstojusi į fotografijos studijas Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijoje. „Įstojau beveik nemokėdama fotografuoti ir bemat įsimylėjau šią veiklą. Šiandien gyvenu fotografija“, – tvirtino Agnė.

Labiausiai ją džiugina tai, kad nuotrauka – apčiuopiamas tam tikro proceso rezultatas. Neseniai baigusi studijas, mergina ėmė aktyviai fotografuoti. Tačiau tikina, kad negalėtų šio savo pomėgio vadinti tik darbu. Būtent per fotografiją ji atsiskleidžia ir įgyvendina daugybę kilusių idėjų.

Viena iš idėjų, kurią A. Solovjovaitė panaudojo baigiamajam studijų darbui, iki šiol susilaukia didelio atgarsio. Magiškų pasakų herojai merginos nuotraukose virto šių dienų socialines problemas vaizduojančiais personažais: narkomanais, paleistuvėmis, homoseksualais, savižudžiais ir kt.

Paveikus vaizdas

Idėja kurti fotografijas, kurios būtų ne tik gražios, bet ir skleistų socialinę žinutę, Agnei kilo mąstant apie baigiamąjį fotografijos studijų darbą.

„Norėjau paliesti socialinę potekstę, tačiau tai pavaizduoti siekiau netradiciškai, įdomiai, tad kilo mintis remtis literatūros kūrinių suformuotais stereotipais, problemas atskleisti per visiems gerai žinomas ikonas“, – pasakojo menininkė.

Jos manymu, jei žinutė pranešama per nuotrauką, ji geriau įsimenama ir labiau skatina interpretaciją, nes vaizdą galima susieti su gerai žinoma istorija.

„Taip pat man buvo svarbu žiūrovui pasakyti, kad ne visada pasakos baigiasi laimingai ir gražiai. Visi mes gyvename tam tikroje pasakoje, bet ji kitokia nei knygose, todėl ne visi tai suvokiame“, – samprotavo Agnė.

Šalia kiekvienos fotografės projekto nuotraukos yra išsamus užrašas, apibūdinantis vaizduojamą problemą ar aktualiją. Mergina prisipažino, kad pačiai pasakos nekelia daug sentimentų, jas ji vertina kaip vaikų ugdymo priemonę.

„Ruošdamasi šiam projektui perskaičiau labai daug pasakų. Ieškojau tokių, kurių herojai labiausiai tiktų šiandieninėms problemoms atskleisti. Jei ne baigiamasis darbas, kažin ar būčiau jų tiek perskaičiusi. Na, nebent savo sūnėnui“, – juokėsi A.Solovjovaitė.

Pradėti nuo savęs

Į daugybę socialinių problemų įsigilinusi mergina mano, kad ne apie jas reikėtų galvoti, o apie save, savo lavinimą, ugdymą.

„Manau, kad didžiausia visuomenės problema yra ta, jog nesugebame atskirti gero nuo blogo. Medijos šiandieninio žmogaus gyvenime labai svarbios, todėl sunku suprasti, kada nuomonė yra paties, o kada – suformuota žiniasklaidos“, – pasakojo fotografė. Jai nesuvokiamas ir visuomenę apakinęs grožio kultas.

„Jei bandytume suvokti žmogaus grožį kaip jo emocijų, sielos, jausmų, minčių, gyvenimo istorijos, patyrimų visumą, neišsitektume danguje, kurį kasdien regime virš galvos. Todėl vis nustembu, kad šiame pasaulyje yra tiek daug žmonių, kurie asmens grožį sveria kilogramais ir vertina pagal blakstienų ilgį“, – stebėjosi Agnė.

Ji tikisi, kad neįprastomis, bet iškalbingomis nuotraukomis privers žmones susimąstyti.

„Ilgai ir laimingai...“

Tai – pasakos „Miegančioji gražuolė“ interpretacija. Miegančiosios gražuolės ateina pabučiuoti ne princas, o princesė. Ši nuotrauka vaizduoja homoseksualumą. Nuotrauka pasakiška, tačiau siekiama, kad žiūrovas suabejotų, ar tikrai čia viskas kaip pasakoje. Homoseksualumas – aktuali tema.

„Alisos pagundos“

Tai – pasakos „Alisa stebuklų šalyje“ interpretacija. Nuotraukos idėja ta, kad visi mergaitei vykstantys stebuklai tėra svaigalų sukelta iliuzija. Siekiama atkreipti dėmesį į tokias šių laikų opias problemas, kaip priklausomybė nuo alkoholio, narkotikų, tabako.

„Stereotipų iškankinta“

Tai – pasakos „Snieguolė“ interpretacija. Būdama labai liekna Snieguolė žvelgia į veidrodį ir mato stambią merginą. Idėja – medijos brukamas stereotipų pasaulis niokoja jaunų panelių realybės suvokimą. Merginos, norėdamos turėti idealų, visur reklamuojamą kūną, pamiršta savo sveikatą ir moralines vertybes.