Komplimentai ir pasitikėjimas savimi

Mokėjimas priimti komplimentus atspindi mūsų pasitikėjimą savimi ir savivertės jausmus. Jei žmogus nepasitiki savimi, komplimentai gali priversti jį jaustis nejaukiai, nes prieštarauja jo paties požiūriui į save. Žmonės aktyviai siekia patvirtinti savo pačių įsivaizdavimus apie save, nesvarbu, ar jie yra pozityvūs, ar negatyvūs. Pavyzdžiui, viename tyrime studentai, kurie ne itin pasitikėjo savimi, buvo labiau linkę pasilikti savo esamą bendramintį, kai pastarasis buvo nusiteikęs neigiamai jų atžvilgiu, nei kad kai buvo nusiteikęs teigiamai.

Kitaip tariant, pagyros iš kitų, kai patys save vertiname neigiamai, sukelia diskomfortą, kadangi prieštarauja esamai įsitikinimų sistemai. Jei tikime, kad esame negeidžiami, komplimentai apie mūsų patrauklumą atrodys netikri. Jei manome nesą protingi, įtariai žvelgsime į komplimentus apie mūsų protinius sugebėjimus. O jei esame įsitikinę, kad nepasieksime sėkmės, pagyros apie mūsų gebėjimus atrodys lyg užprogramavimas ateities nesėkmėms.

Kaip sakyti komplimentus partneriui, jei jis nepasitiki savimi

Nemokėjimas priimti komplimentų pasireiškia itin stipriai, kai jie girdimi iš partnerių. Viename tyrime nustatyta, kad kai nepasitikintys savimi žmonės išgirsdavo komplimentus, jog yra dėmesingi partneriai, tai priversdavo juos jaustis nesaugiai dėl partnerių ir netgi neigiamiau vertinti pačius santykius.

Reikia atsižvelgti į tai, kad komplimentas nebuvo esminis ir neturėjo labai kirstis su dalyvių požiūriu į save - nesvarbu, ar jie išties buvo dėmesingi partneriai, ar ne. Maža to, jų partneriai juos gerai pažinojo ir turėjo teisę pakomentuoti jų gebėjimą kurti santykius. Taigi kodėl nepasitikintys savimi žmonės taip stipriai reaguoja į tokius neesminius komplimentus iš savo partnerių?

Esmė ta, kad bet kokios formos pagyros iš partnerių priverčia nepasitikinčius savimi žmones jaustis verčiamais atitikti padidėjusius lūkesčius, kuriuos tokios pagyros suponuoja. Kadangi tokių žmonių pasitikėjimas savimi menkas, jie bijo, jog negalės pateisinti lūkesčių ir galiausiai nuvils partnerius. Jie baiminasi, kad jų partnerių meilė ir rūpestis nėra besąlygiški, kad jei jie nuvils partnerį, šis pasitrauks.

Dėl šių vidinių įtampų nepasitikintis savimi žmogus, išgirdęs komplimentų iš savo partnerių, pasinaudos pasąmoningais gynybiniais mechanizmais. Pagyros juos tik privers užsisklęsti ir atsitraukti, kadangi taip jie pasąmoningai tikisi sumažinti partnerių lūkesčius. Deja, tokia reakcija gali sukelti partnerių atsaką, kurio jie taip baiminosi: partneriai nusivils ir susierzins dėl to, kad jų pastangos pagirti nueina perniek.

Komplimentai ir kultūra

Tarpusavio ryšys tarp menko pasitikėjimo savimi ir atsparumo komplimentams neturi būti suabsoliutintas. Nepasitikintys savimi žmonės dažnai nemoka priimti komplimentų, tačiau ne visi nemokantys priimti komplimentų žmonės nepasitiki savimi. Pagyros turi didžiulį kultūrinį ir ideologinį užtaisą. Pavyzdžiui, kai kuriose kultūrose kur kas labiau įprasta girti vaikus nei kitose. Vienose kultūrose kur kas priimtiniau girti vaikus ir priimtina išreikšti pozityvią nuomonę apie suaugusiuosius, nei kitose.

Kaip išmokti priimti komplimentus

Net jei žmogaus pasitikėjimas savimi yra mažas, jis vis tiek gali išmokti priimti komplimentus. Viename tyrime buvo nustatyta, kad paprašius nepasitikinčių savimi žmonių perfrazuoti iš partnerio gautą komplimentą abstrakčiomis sąvokomis ir aptarti, ką jis jiems reiškia ir kokią reikšmę turi santykiams, leido jiems priimti komplimentą ir pozityviau įvertinti save bei santykius.

Kituose tyrimuose nustatyta, kad pagerinus pasitikėjimą savimi, mažėja atsparumas komplimentams. Taigi prieš sakydami komplimentą, apgalvokite, kaip jį suformuluoti, jei įtariate, kad giriamasis asmuo ne itin pasitiki savimi.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (28)