Pastarąjį dešimtmetį, paskatintas Dalai Lamos ir žymių pasaulio mokslininkų, Ricardas prisijungė prie proto treniravimo ir meditacijos poveikio smegenims tyrinėjimų. Be kita ko, „naujokai“ medituotojai dalyvavo tyrimuose, kuriuose reikėjo medituoti vos trisdešimt minučių per dieną tris mėnesius.
Tyrimo rezultatai parodė, kad reguliari meditacija gali sąlygoti smegenų funkcijų ir struktūrų pokyčius, o tai jau savaime yra padrąsinantis rezultatas.
Tačiau Ricardo atvejis ypatingas tuo, kad kai tyrinėtojai prijungė 256 sensorius prie Ricardo galvos, kol jis buvo pasinėręs į atjautos meditaciją, buvo užfiksuotas aukštesnis nei bet kada anksčiau gama bangų, atsakingų už dėmesį, mokymąsi ir atmintį, lygis.
Be to, MRI skenavimas parodė, kad Ricardas patyrė itin didžiulį kiekį pozityvių emocijų ir nereikšmingą kiekį negatyvių.
Taigi galbūt verta paklausyti, ką Ricardas, mokęsis ląstelių biologijos Prancūzijoje, tuomet išvykęs į Himalajus 1972 metais studijuoti budizmo, gali pasakyti apie laimę.
Laimė slypi viduje. Pasak Ricardo, „laimė yra vidinio pasitenkinimo būsena, ne neišsenkančių išorinių dalykų troškimo patenkinimas“.
Kitaip tariant, ne namas, automobilis ar tobuli santykiai suteiks tikrą laimę. Net jei tokios situacijos suteiks momentinį pasitenkinimą, bet kurią akimirką viskas gali pasikeisti. Kaip teigia Ricardas, „jei leisite išorinėms aplinkybėms nulemti jūsų proto būseną, tuomet jūs, žinoma, kentėsite; tapsite lyg kempinė ar chameleonas.“
Laimė gali apimti ir kitas emocijas, kurias paprastai siejame su diskomfortu. Ricard tiki, kad tikra laimė priklauso nuo vidinės taikos, vidinės stiprybės, altruistinės meilės ir pakantumo. Mes turime labiau įsiklausyti į kitus žmones.
„Liūdesys nėra nesuderinamas su laime, kadangi laimė nėra vien tik malonus jausmas. Liūdesys gali padėti pajusti atjautą. Net jei esate liūdni, galite ir toliau daryti nuostabius dalykus.“
Laimę galima puoselėti nesusitapatinant su mūsų emocijomis. Kaip sako Ricardas, „pyktis - destruktyvi emocija, kuri mus paverčia marionetėmis.“ Užuot tapatinęsi su pykčiu, supraskime, kad mes nesame pyktis, lygiai kaip žinome, jog debesys nėra dangus.
„Nenorite nuslopinti pykčio, nes būsite lyg uždelsto veikimo bomba. Vietoje to pažvelkite į savo pyktį ir leiskite jam nuslopti. Kai nekurstote ugnies, ji lėtai užgęsta.“
Laimę galima ugdyti per meditaciją ir proto treniravimą. Kartu su kitais mokslininkais Ricardas tiki, kad visi gali išmokti didesnės laimės pojūčio per meditaciją: „Meditacija - tai ne tik palaimos pojūtis po mango medžiu. Ji visiškai pakeičia jūsų smegenis.“
Tačiau, Ricardo teigimu, „laimė yra įgūdis, kuris reikalauja laiko ir pastangų.“
Ricardas rekomenduoja įvairius proto treniravimo būdus, tokius kaip „Mindfulness-Based Stress Reduction“, aštuonių savaičių kursą, sukurtą Jon Kabat-Zinn ir dabar mokomą visame pasaulyje.
Laimę galima rasti padedant kitiems. Ricardas pripažįsta, kad mūsų laimė negali būti visiškai atsieta nuo to, kas vyksta išorėje, tačiau tikra laimė leidžia tinkamai reaguoti.
„Priešingai nei pasitenkinimą, tikrai laimei įtaką gali daryti aplinkybės, tačiau ji nuo jų nepriklausys. Tikra laimė suteikia mums vidinių resursų geriau susitvarkyti su tomis aplinkybėmis.“
Meditacija nėra atsitraukimas į kalnus ar pabėgimas nuo pasaulio. Priešingai, ilgalaikė laimė skatina mus imtis tinkamų veiksmų. Kaip teigia Ricardas, „svarbiausia priežastis medituoti - pakeisti save, kad galėtume pakeisti pasaulį.“