Prieš ketverius metus į D.Britaniją Marius atvyko jau turėdamas darbo pasiūlymą prisijungti prie Lloyds banko rotacinės dviejų metų programos investicinės bankininkystės srityje.
Jos metu Marius turėjo unikalią galimybę po pusmetį praleisti keturiuose skirtinguose banko departamentuose. Paskutinė rotacija vyko Niujorke, po kurios Mariui teko pasirinkti darbą Amerikoje ar D.Britanijoje. Pasvėręs visus privalumus ir galimus trūkumus, Marius vis tik sugrįžo į Europą ir nuo 2012m. pradžios prisijungė prie Lloyds banko valiutų rizikos valdymo komandos. Dabar Marius taip pat vadovauja 2011m. įkurtai piniginių perlaidų kompanijai „MB Transfers“, kuri, kaip pats pasakoja, gimė iš natūralaus poreikio siųsti pinigus į tėvynę pigiau. Šių metų pradžioje dienos šviesą išvydo dar vienas Mariaus projektas - InvestSpy.com, kuris padeda investuotojams iš viso pasaulio apskaičiuoti bei įvertinti jų investicinio portfelio riziką.
- Nesuklysime Jūsų gyvenimo pasiekimus pavadindami sėkmės istorija. Kaip tai vertinate Jūs?
Žodį „sėkmė“ stengiuosi vartoti itin atsargiai. Kone visi mano asmeniniai bei profesiniai pasiekimai yra intensyvaus ir nuolatinio darbo rezultatas bei pareikalavo visapusiško atsidavimo bei dėmesio ir jėgų sutelkimo ties užsibrėžtu tikslu. Pavyzdžiui, į norimą universitetą pavyko įstoti tik iš antrojo karto, dėl trokštamo darbo finansų srityje Londone teko atsisakyti studijų mainų programos užsienyje. Projektų MB Transfers bei InvestSpy kūrimas pareikalavo didžiosios dalies laisvalaikio, tad nesijaučiu lyg sėkmė man buvo „padėta ant lėkštutės“. Nuolat vadovaujuosi mintimi, jog kuo labiau žmogus stengiasi, tuo labiau jam sekasi.
- Kokios Jūsų pareigos? Kaip atrodo Jūsų dienotvarkė?
Mano pagrindinė profesinė veikla yra darbas Lloyds banko valiutų rizikos valdymo komandoje. Kiekvieną dieną tenka susitikti su dideles tarptautines kompanijas valdančiais verslo klientais, kurie turi nuolatinį poreikį konvertuoti valiutas ar apsidrausti nuo nepalankaus kurso pokyčio.
Mano darbo diena prasideda 7 val. ryto ir vidutiniškai tęsiasi 11- 12 val. Tačiau į gan ilgą darbo dieną neįskaičiuota dar valanda-dvi, kurias praleidžiu prie asmeninių projektų. Neretai dar atrandu laiko ir naujoms idėjoms kurti (šypsosi). O kai prie darbinės veiklos pridedu keturias- penkias sporto treniruotes per savaitę, tai laiko bei energijos mažai ir belieka (šypsosi).
- Su kokiais profesiniais iššūkiais teko ir vis dar tenka susidurti savo darbe?
Rotacinės Lloyds banko programos metu teko po pusę metų dirbti keturiose skirtingose komandose. Visų pirma, teko išmokti prisitaikyti prie skirtingų vadovų, kurie kilę iš valstybių Europoje, Afrikoje ir Šiaurės Amerikoje. Kiekvieno jų poreikiai buvo labai skirtingi, tad reikėjo būti itin lanksčiam, norint pasiekti gero bendradarbiavimo rezultato.
Prisijungus prie naujos komandos tekdavo iš pagrindų gilintis į nepažįstamą sritį , o vos „apšilus kojas“ reikėdavo judėti pirmyn bei jungtis prie naujos komandos. Tačiau toks „stresas“ tik suteikia daugiau vidinės motyvacijos- kasdien išmoksti kažką naujo, susipažįsti su įdomiais žmonėmis ir nuolat keitiesi. Gal kai kuriems atrodo, jog taip niekada ir nepavyks atsipalaiduoti darbe, bet nuolatiniai pokyčiai tik verčia tobulėti.
Nemažesnis iššūkis, su kuriuo tenka susidurti darbe, yra bendravimas su aukštas pareigas užimančiais žmonėmis didelėse kompanijose. Pradžioje baugino tai, jog didžioji dalis jų yra kur kas vyresni už mane. Tad nuolat tenka „perlipti“ ne tik tautinį barjerą, bet ir įtikinti, jog spėjau sukaupti pakankamai didelį „žinių bagažą“, jog galėčiau padėti surasti tinkamiausią sprendimą.
- Kas Jus gyvenime labiausiai motyvuoja?
Išskirčiau tris pagrindinius motyvacijos šaltinius: tai nuolatinis noras tobulėti, įkvepiančios kitų žmonių sėkmės istorijos bei nepasitenkinimas esama situacija. Žinoma, skirtingose situacijose sprendimus lemia skirtingi faktoriai, tačiau manau dažniausiai įkvėpimas ateina būtent dėl vienos iš šių priežasčių.
- Įgijote bakalauro laipsnį Stokholmo auštojoje ekonomikos mokykloje, praktikas atlikote Swedbank investicijų valdyme, SEB valiutų prekybos skyriuje. Dirbate Londono Lloyds bankininkystės srityje, vykote stažuotis į Niujorką. 2011-aisiais metais įkūrėte MB Transfers pinigų perlaidų kompaniją, vėliau dienos šviesą išvydo kitas Jūsų projektas InvestSpy.com. Kas toliau?
Planų kaip visada yra nemažai, tačiau man labiau patinka šnekėti apie jau nuveiktus darbus nei apie tai, kas kolkas yra tik idėja. Neseniai atšvenčiau savo 27-ąjį gimtadienį, po kurio apgalvojau, ką norėčiau nuveikti per ateinančius metus. Tikiuosi, jog toliau vyks sėkmingas progresas dabartiniame darbe, MB Transfers bei InvestSpy padės dar daugiau žmonių priimti teisingus finansinius sprendimus, o tuo pačiu kirba mintis įgyvendinti dar bent vieną internetinį projektą.
- Sėkmingai kopiate karjeros laiptais svetur. Ne paslaptis, jog yra lietuvaičių, kuriems sunkiai sekasi save realizuoti tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Kas, Jūsų manymu, trukdo lietuviui sieki karjeros galimybių?
Nors lietuviai, kaip ir didžioji dalis kitų emigrantų iš Rytų Europos, neretai tapatinami su „juodadarbiais“, D. Britanijoje yra daugybė sėkmingai karjeros laiptais kopiančių ar savo verslus kuriančių tautiečių. Tad manau, jog kiekvienas žmogus gyvenimą „vairuoja“ savo pasirinktu keliu. Tam tikrose situacijose galėčiau išskirti lietuvių atsargumą, nenorą rizikuoti bei ambicijų stoką. Tačiau šiuos tariamus trūkumus dažniausiai atperka darbštumas bei sugebėjimas prisitaikyti net ir prie sudėtingiausių sąlygų.
- Ką galėtumėte patarti studijas užsienyje pabaigusiems lietuviams?
Vienareikšmiškai patarčiau darbo pradėti ieškotis kaip įmanoma anksčiau- dar nepasibaigus studijoms, nes daugelis sėkmingai veikiančių kompanijų darbuotojų atrankas vykdo tik ateinantiems metams. Neabejoju, kad labai naudinga įgauti patirties užsienio valstybėje, nesvarbu kurią pasirinkus, visada iš kitų kultūrų išmokstama naujo. Na, o įgavus patirties užsienyje, palinkėčiau visas žinias bei idėjas parvežti atgal į Lietuvą (šypsosi).
- Nemaža dalis tautiečių apie tokius nuveiktus darbus ir pareigas tikriausiai nedrįsta pasvajoti. O kokių svajonių turite Jūs?
Iš tiesų svajonė yra labai paprasta - tiesiog nuoširdžiai džiaugtis kiekviena gyvenimo diena. Norisi, jog sektųsi visose man svarbiose srityse- tiek asmeniniame gyvenime, tiek profesiniame, tiek sporte. Man gyvenime svarbu išlaikyti balansą tarp visų minėtų sričių.
- Esate užimtas žmogus. Ar atrandate laiko laisvalaikiui? Kaip mėgstate jį leisti?
Mano pagrindinis užsiėmimas laisvalaikiu yra sportas, o didžiausia aistra - krepšinis. Šią vasarą jau antrąjį kartą suburta komanda laimėjo nacionalinį Anglijos 3x3 krepšinio čempionatą. Taip pat su gerų draugų kompanija dalyvaujame D.Britanijos lietuvių krepšinio lygoje, kurioje šiais metais iškovojome bronzos medalius. Tikiuosi, jog kitais metais pavyks pakilti dar aukščiau!
Domiuosi ir kitomis sporto šakomis bei fiziniais iššūkiais. Pavyzdžiui, neseniai nubėgau maratoną, nors iki tol tolimiausias įveiktas atstumas buvo tik pusė šios distancijos. Tad po ilgos dienos draugams neretai lengviau mane įkalbėti kartu pasportuoti, nei išlenkti alaus bokalą (šypsosi).