Banksy išgarsėjo savo provokuojančiais grafičiais, turinčiais socialinę ir politinę potekstę, ir paslaptingumu. Niekas nežino šio gatvės menininko vardo, buvo pasirodę spėlionių, kad Banksy yra moteris ar net kelių menininkų grupė.

Paslaptimis apipintas ir jo įkurtas šiuolaikinio meno parkas „Dismaland“ (dismal – iš anglų kalbos „niūrus, liūdnas, nykus“). Tai – tarsi „laimingiausios pasaulyje vietos – Disneyland“ parodija. Jis buvo pradėtas statyti prieš keletą mėnesių pietvakarinėje Didžiosios Britanijos dalyje Weston-super-Mare, netoli Bristolio. Smalsiems vietiniams gyventojams buvo sakoma, kad aptvertoje teritorijoje kuriamas filmas.

Paslaptingas ir neaiškus buvo ir laiškas, kurį lietuvių menininkei atsiuntė Banksy vadybininkės.

„Nuolat dalyvauju tarptautinėse svarbiose parodose. Dažnai gaunu pakvietimų. Pirmą laišką iš Banksy vadybininkių gavau maždaug prieš pusę metų. Kadangi viskas buvo neaišku ir nekonkretu, iš pradžių tuos laiškus tryniau. Vis būdavo užsimenama apie kažkokį paslaptingą parką, bet informacijos buvo labai mažai“, – pasakoja Severija.

Paskui ji vis dėlto nutarė atrašyti parko kūrėjams ir pasidomėti, kas tai bus per parkas, kokia jo koncepcija. Sužinojusi apie kuriamą antidisneilendą menininkė pasiūlė eksponuoti savo darbą „Rožėm klotas kelias“ – gėlėmis siuvinėtas automobilių dalis. Šis kūrinys – aliuzija į automobilių avarijose žuvusius žmones.

„Ilgai susirašinėjome, bet visą laiką man kilo abejonės, nes viskas buvo per daug paslaptinga ir neaišku. Net jau kai nuvykau ir pradėjau ten dirbti viskas buvo apgaubta paslaptimi. Taksistas, kuris vežė mane į parką, klausė ar esu aktorė, nes visiems buvo paskelbta, kad ten kuriamas filmas, taip iki paskutinės minutės norėta išlaikyti viską paslaptyje“, – pasakoja menininkė.

Teritorijoje, kurioje buvo kuriamas „Dismaland“, anksčiau stovėjo vandens pramogų parkas. Iki atidarymo aptverta teritorija priminė statybų aikštelę, patys menininkai ten dirbo su šalmais ir liemenėmis. Jie turėjo pasirašyti ir griežtą konfidencialumo sutartį, kuri draudė kam nors prasitarti apie įrenginėjamą šiuolaikinio meno parką bei saugoti kitas paslaptis.

„Dismaland“ lietuvei paliko gerą įspūdį.

„Pats Banksy šį kartą buvo toks kaip kuratorius, ne tik kūrėjas. Nesu girdėjusi, kad anksčiau jis būtų rengęs panašius renginius. Ekspozicija tikrai stipriai sudėliota, viskas iki smulkmenų apgalvota, darbai išdėstyti taip, kad susisieja vienas su kitu.

Labai įdomios emocijos kyla, kai įeini į tą apleistą, žolėmis apžėlusį, apgriuvusį disneilendą, jame vaikšto paniurę prižiūrėtojai, jie nemandagiai mėto katalogus. Visų menininkų darbai labai aktualūs, atspindintys socialines ir kitas šiuolaikinės visuomenės problemas.

„Dismaland“ formatas – anarchistinis, bet tai yra ir komercinis projektas, lankytojams parduodami bilietai, veikia kavinės, menininkų darbai taip pat bus pardavinėjami“, – įspūdžiais dalijosi menininkė.

„Dismaland“ galima pamatyti ne tik jos kurtus siuvinėtus automobilius, bet ir kitus darbus.

Paklausta, ar pati matė žymųjį Banksy Severija tik nusijuokia ir paslaptingai atsako, kad negali to atskleisti.

Šiuolaikinio meno parkas buvo atidarytas praėjusį savaitgalį ir sulaukė didelio žiniasklaidos bei visuomenės susidomėjimo. Jame eksponuojami žinomų menininkų Damieno Hirsto, Jenny Holzer, paties Banksy ir kitų daugiau kaip pusšimčio kūrėjų iš 17 pasaulio šalių darbai. „Dismaland“ veiks iki rugsėjo 27 dienos.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (31)