„Lankydamasis mokyklos laikų draugo Evaldo močiutės Veronikos Lukošiūnienės sodyboje Mikabalių kaime, Lazdijų rajone, pamačiau įdomių daiktų – senų knygų, monetų, žemėlapių, istorinių dokumentų, unikalių nuotraukų, įvairiausių buities rakandų.
Kaip tik tuo metu pertvarkėme mokyklos mokymo erdves, ir dalis jų liko laisvos. Viena jų – šalia muziejaus.
Kilo mintis sodyboje laikomus vertingus daiktus, pasakojančius apie jų šeimos ir mūsų tautos istorinę praeitį, perkelti į mokyklos muziejų, kur juos galėtų apžiūrėti daugiau žmonių“, – pasakojo Likiškėlių pagrindinės mokyklos direktorius Donatas Vasiliauskas.
E. Lukošiūnas draugo idėjai pritarė ir pažadėjo kolekciją paskolinti mokyklos muziejui.
Anot D.Vasiliausko, naują muziejaus ekspoziciją bus galima pamatyti nuo rugsėjo 1-osios, prasidėjus naujiems mokslo metams.
Užbūrė močiutės papasakotos istorijos
Jau keliolika metų Vilniuje gyvenantis ir Asmens dokumentų išrašymo centro Išrašymo skyriuje vyriausiuoju specialistu dirbantis E. Lukošiūnas senienomis susidomėjo paauglystėje – būdamas 13 metų.
„Kartą, užlipęs į močiutės palėpę, tarp įvairių senų daiktų radau tarpukario laikraščių – „Šaltinį“ ir „Skautų aidą“. Susidomėjimą sukėlė nuotraukose įamžinti kitokie nei sovietiniai kareiviai“, – prisiminė E. Lukošiūnas.
Smalsus trylikmetis močiutę apibėrė klausimais, norėdamas sužinoti, kokios armijos tie nematyti kareiviai. V. Lukošiūnienė anūkui papasakojo ne tik apie iki tol nematytus kareivius, bet ir kodėl ilgus metus slėpė tuos laikraščius. Galiausiai atnešė ir išskleidė prabėgusio laiko paženklintą trispalvę bei papasakojo jos istoriją, nuvingiavusią už Atlanto į Jungtines Amerikos Valstijas ir vėl sugrįžusią į Lietuvą. Vėliau paaiškėjo, kad vėliava į Lietuvą iš JAV buvo parvežta 1989 metais.
Palėpėje rasti laikraščiai, močiutės parodyta trispalvė ir papasakotos istorijos taip sužavėjo paauglį, kad domėjimasis šeimos ir šalies istorija, antikvarinių daiktų rinkimas tapo neatsiejama E. Lukošiūno gyvenimo dalimi.
Senienų paieškos tapo hobiu
„Susižavėjęs senienomis prašydavau, kad močiutė pakalbėtų su vietiniais gyventojais ir jie leistų pasirausti savo palėpėse tarp seniai nenaudojamų daiktų. Po apsilankymo pas vieną, pas kitą kaimyną pradėjo kauptis pirmieji eksponatai. Kartą net porą bulvių maišų senų knygų ir laikraščių parsinešiau“, – pirmuosius žingsnius renkant antikvarinius daiktus prisiminė E. Lukošiūnas.
Bėgant metams aistra antikvariniams daiktams vis augo, Evaldas pradėjo lankytis antikvariatuose, sendaikčių turguose, senų daiktų ieškoti internete, įsigydamas vis retesnius ir vertingesnius eksponatus. Kadangi ir pats su šeima, ir tėvai gyvena butuose, senienas kaupė kaime pas močiutę.
„Didžiąją dalį sendaikčių surinkau Mikabalių kaime ir jo apylinkėse, kitus pirkau. Tai antikvariniai, istoriniai eksponatai. Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų ginkluotės daiktai – šovinių dėžės, pistoleto dėklas, patrankų ir šovinių gilzės, unikali Smetonos laikų čekų gamybos spausdinimo mašinėlė lietuviškais rašmenimis, tarpukario laikų žemėlapiai: 1943 metų Europos žemėlapis, Vilniaus miesto, kuris tuo metu buvo okupuotas, žemėlapis, šventųjų paveikslai, surinkti iš gyventojų, ir buities rakandai. Turiu visus keturis Lietuvos prezidento Antano Smetonos raštų tomus“, – kolekcionierius įvardijo antikvarinius daiktus, kurie bus eksponuojami Likiškėlių pagrindinės mokyklos muziejuje.
Iš pradžių E.Lukošiūną žavėjo viskas, kas buvo susiję su Smetonos laikais, tad kaupė visus jam į rankas pakliuvusius su tarpukariu susijusius daiktus. Dabar, įgijęs daugiau kolekcionavimo patirties, renka tik turinčius išliekamąją vertę.
Vienas naujausių pirkinių – vieno pirmųjų Lietuvos keliautojų Antano Poškaus knygos „Nuo Baltijos krantų iki Bengalijos“, išleistos 1939 metais, pirmojo leidimo egzempliorius.
„Perku tas knygas, kuriose rašoma apie Lietuvai nusipelniusius žmones arba jų pačių kūrinius. Labai džiaugiuosi įsigijęs pirmojo leidimo knygą „S.Darius ir S.Girėnas“, 1936 metais išleistą Čikagoje (JAV). Dar vienas vertingas pirkinys – knyga, fotoalbumas, skirtas Lietuvos kariuomenės dvidešimtmečiui“, – pasakojo E. Lukošiūnas.
Anot kolekcininko, norint rasti įdomių eksponatų, reikia jų ieškoti kasdien. Jau sulaukęs pasiūlymų nupirkti kai kuriuos jo eksponatus.
„Kol kas to daryti neleidžia kažkas iš vidaus. Norėčiau savo surinktą kolekciją perduoti savo vaikams“, – teigė vyriškis.
Rašo knygą
E. Lukošiūną ypač sudomino trispalvė ir močiutės papasakota jos atsiradimo Mikabalių kaime istorija. Susižavėjimas daugiau kaip pusę amžiaus išsaugotos trispalvės istorija dar labiau išaugo, kai perskaitė močiutės krikšto tėvo Igno Muliuolio, Trakų 5-ojo baro pasienio policininko, šaulio, atsiminimų sąsiuvinį. Tada jam ir šmėkštelėjo mintis kada nors apie šį giminaitį parašyti knygą.
Prabėgus beveik dvidešimčiai metų, E.Lukošiūnas prisiminė savo idėją.
Knyga bus išleista šiemet, ją rašyti padeda panevėžietė Lionė Lapinskienė, kilusi iš Mikabalių.
„Rinkdamas medžiagą knygai apie pusantrų metų darbavausi archyvuose, peržiūrėjau beveik 500 bylų. Iš surinktų dokumentuose užfiksuotų faktų ir artimųjų pasakojimų pavyko atkurti Lietuvos patrioto Igno Muliuolio, kuris dirbdamas sunkiomis sąlygomis visą laiką stengėsi ir žmonėms padėti, ir pareigingai atlikti tarnybą, gyvenimo paveikslą.
Noriu visiems papasakoti, kad jei žmogus myli savo tėvynę, gali visada už ją kovoti nepaisydamas nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių. Reikia pažinti savo kraštą, žinoti, kokie žmonės gyveno, ko jie siekė, už ką kovojo. Jei nežinosi savo istorijos, bus liūdna“, – įsitikinęs E. Lukošiūnas.
„Ignas Muliuolis – Lietuvos policininkas, šaulys“ – taip E.Lukošiūnas žada pavadinti knygą apie giminaitį.
Likiškėlių pagrindinės mokyklos muziejuje bus galima pamatyti daug V.Lukošiūnienės išsaugotų vertingų nuotraukų, kuriose įamžintos tarpukario Lietuvos pasienio gyvenimo akimirkos.
Vėliavos istorija
E. Lukošiūno spėjimu, šeimos relikvija tapusią trispalvę iš pirktinio audinio pasiuvo I.Muliuolio žmona Anelė 1938 metais, kai ruošiantis minėti Lietuvos nepriklausomybės 20-metį visi buvo raginami ne tik prie valstybinių, bet ir prie gyvenamųjų pastatų iškelti trispalves. Kur vėliava buvo pasiūta, E.Lukošiūnui išsiaiškinti nepavyko.
Nuo to laiko iki 1989 metų I.Muliuolis su trispalve niekada neišsiskyrė. Ji su pasienio policininku keliaudavo iš vienos tarnybos vietos į kitą. Iš pradžių po Vilniaus kraštą, vėliau po Dzūkiją – Alovę, Merkinę, Nemunaitį, Marcinkonis.
Vėliau, prasidėjus sovietų okupacijai, E. Muliuolis su šeima pasitraukė į Vakarus. Gausybę nuotraukų ir dokumentų, menančių tarnybą pasienio policijoje, jis paliko saugoti V.Lukošiūnienei, o trispalvę pasiėmė su savimi. Giminaičio palikimą V. Lukošiūnienė slėpė lovoje po šiaudiniu čiužiniu.
„Visko buvo palikta beveik bulvinis maišas, tačiau išsaugoti pavyko tik apie 100 nuotraukų ir dokumentų“, – apgailestavo kolekcininkas.
1989 metais močiutė nuskrido į JAV aplankyti krikšto tėvo.
„Atėjus laikui močiutei grįžti namo dėdė paprašė, kad ji į Lietuvą parvežtų ir vėliavą bei atsiminimų sąsiuvinį. Bučiniu atsisveikinęs su brangia vėliava, patikėjo ją savo krikšto dukrai. Nors močiutė ir bijojo vežti tokią brangią dovaną dėl sovietinės KGB (reikėjo skristi per Maskvą), bet jautė, kad turi atlikti šią pareigą, išpildyti dėdės prašymą ir vėliavą parvežti į tėvynę.
Apsivyniojusi jai patikėtą vėliavą ir atsiminimų sąsiuvinį, močiutė sėkmingai perėjo visus oro uostų patikrinimus, ir vėliava atsidūrė Mikabaliuose“, – pasakojo E. Lukošiūnas.
Net ir gyvendamas JAV ir priklausydamas aktyviai veikusiai šaulių „Žalgirio“ kuopai I.Muliuolis niekam, netgi savo vaikams nebuvo prasitaręs apie jos egzistavimą. Ne vieną dešimtmetį spintoje tarp rūbų pakabintą trispalvę saugojęs lietuvis bijojo KGB, net atsiminimus parašė po 30 metų.
Laikas vėliavoje paliko net 83 skylutes, kurias I. Muliuolis slapta užlopė su žmona Anele.
Dabar 80 metų saugota, prieš metus specialistų restauruota vėliava eksponuojama E. Lukošiūno darbo vietoje – Asmens dokumentų išrašymo centro Vėliavų salėje.
„Jei alytiškiai norėtų, vėliavą būtų galima kurį laiką eksponuoti vienoje iš savivaldybių ar Kraštotyros muziejuje“, – prisiliesti prie jų šeimos, o kartu ir visos tautos istorijos pasiūlė E. Lukošiūnas.