JAV dainininkės Selenos Gomez prisipažinimas, kad ištvėrė chemoterapijos kursą, daugeliui buvo šokas, nes šis gydymas įprastai siejamas su onkologinėmis ligomis. Vilkligė nėra vėžio forma, tačiau kai kurie gydymo metodai taikomi abiem ligoms gydyti.
Pirmiausia sveikata ir tik po to muzika
Dainininkė ir aktorė neseniai baigė koncertų turą, skirtą pristatyti jos praėjusių metų albumą „Revival“. „Aš noriu kontroliuoti situaciją ir visą dėmesį skirti sveikatai ir laimei, todėl nusprendžiau, jog geriausias būdas tai padaryti yra pasitraukti iš muzikos. Dėkoju visiems gerbėjams už paramą.
Darau viską, kas šiuo metu geriausia man“, – sakė S. Gomez, atskleisdama autoimuninės ligos diagnozę, apie kurią pirmą kartą išgirdo dar prieš penkerius metus.
„Nėra plačiai žinoma, kad depresija, nerimas ir panikos priepuoliai gali būti šalutiniai vilkligės efektai. Mes taip didžiuojamės Selena, kad ji rūpinasi savimi ir viešojoje erdvėje įneša daugiau aiškumo apie šią kartais nesuprastą ligą“, – sakė vienas JAV Vilkligės tyrimų sąjungos vadovų Kenneth M. Farber.
Chemoterapija – vienas būdų kovoti su vilklige
Vilkligė yra lėtinė autoimuninė liga, kuri gali pažeisti bet kurią kūno vietą, įskaitant odą, sąnarius ir visus organus. Sergančiojo organizme esantys antikūnai, kurie apsaugo organizmą nuo virusų, bakterijų ar mikrobų, negali atskirti žmogaus ląstelių sudedamųjų dalių nuo svetimų antigenų.
Autoantikūnai ima pulti ir naikinti sveikus audinius, o tai sukelia uždegimo reakciją ir skausmą. Daugiau nei 90 proc. iš pusantro milijono amerikiečių, sergančių vilklige, yra 15-45 metų moterys. Sirgdami pacientai gali patirti įvairiausias problemas – nuo artrito, išbėrimo, didžiulio nuovargio, kūno skausmų iki karščiavimo ir leukocitų sumažėjimo. Be to, jaunesni pacientai dažnai skundžiasi sunkesne ligos forma nei vyresnieji.
S. Gomez pripažinimas, kad ištvėrė chemoterapijos kursą, daugeliui buvo šokas, nes šis gydymas įprastai siejamas su onkologinėmis ligomis. Vilkligė nėra vėžio forma, tačiau kai kurie gydymo metodai taikomi abiem ligoms gydyti. Įprastai vilklige sergantieji negauna tokių didelių chemoterapijos dozių, bet tokia patirtis tikrai ne iš lengvųjų. Vilklige sergantieji gali susidurti su tais pačiais šalutiniais efektais kaip ir sergant vėžiu – nevaisingumas, leukocitų sumažėjimas, pykinimas ir viduriavimas, kurių daugelis gali būti kontroliuojami.
Vilklige sergantys pacientai šiek tiek netenka plaukų kaip ir onkologinių ligų atveju, bet tikrai nenuplinka. Tikslūs dalininkės simptomai nėra žinomi. Tačiau laikui bėgant medikai visada stengiasi mažinti gydymo toksiškumo lygį. Gydymo procesas neatsiejamas nuo bandymų ir klaidų, bet galiausiai įmanoma rasti tinkamiausią pacientui metodą, kuris nekenktų gyvenimo kokybei ir būtų toleruojamas.
Ilgą laiką slėpta diagnozė
Praėjusiais metais Selena išgyveno remisijos laikotarpį, norėdama išlikti sveika ji laikėsi dietos, saugaus gyvenimo būdo ir vartojo medikamentus. Atidžiai gydoma vilkligė gali būti kontroliuojama. Nėra jokių vaistų nuo šios diagnozės, todėl remisija reiškia, kad liga yra puikiai kontroliuojama. Sergant vilklige būtina reguliariai lankytis pas gydytoją. Kai kuriems pacientams ligos epizodai nebepasikartoja. Didesnę jos pasikartojimo tikimybę turi jaunesni pacientai, jeigu jie negauna tinkamo gydymo.
Šou pasaulio žvaigždė apie vilkligę sužinojo prieš penkerius metus. Kadangi jauna moteris dar negalėjo patikėti tokia diagnoze ir stengėsi išlaikyti privatumą, Selena nusprendė visa tai laikyti paslaptyje. 2013 metais atlikėja pirmą kartą nusprendė pristabdyti muzikinę karjerą, o kitų metų pradžioje ji kuriam laikui apsistojo Arizonoje esančiame reabilitacijos centre „The Meadows“.
Žiniasklaidoje pasirodė spekuliacijų, jog priežastis slapstytis reabilitacijos centre buvo problemos dėl alkoholio, vaistų perdozavimo ir skyrybų su ilgamečiu draugu Justinu Bieberiu. Dainininkė kentė negalėdama paneigti melo ir atskleisti tikrosios priežasties, nes tam dar nebuvo pasirengusi.
„Beprotiškai visiems norėjau pasakyti, kad jūs net neįsivaizduojate, kad man taikoma chemoterapija, o jūs visi mulkiai. Aš buvau įtūžusi, netgi jaučiau poreikį atskleisti tiesą. Buvo baisu įeiti į restoraną ir jausti, kaip visi žvilgsniai nukrypo į mane, ypač žinant, ką jie apie mane kalba. Užsisklendžiau savyje, kol vėl pasijutau saugi ir pasitikinti savimi“, – apie tamsų periodą kalbėjo Selena.
Sergant vilklige yra visiškai įmanoma gyventi normalų gyvenimą – tik būtina tinkamai prisižiūrėti. Nėra jokio pagrindo manyti, kad atlikėja nebegrįš į sceną ir nebebus tokia produktyvi kaip iki šiol.
Tarp kitko
Pertrauka karjeroje – silpnumo požymis?
Kultūroje, kurioje sėkmė tapatinama su dideliu darbo krūviu, sprendimas padaryti pertrauką yra suprantamas kaip silpnumas, nors taip neturėtų būti. Nė vienas žmogus negali dirbti nesustodamas – ypač kai jų sveikata yra pavojuje. Nepaisant to, laisvalaikis yra retai praktikuojamas įprotis.
Beveik pusė dirbančiųjų praėjusiais metais pasiėmė mažiau nei septynias laisvas dienas ir vienas iš keturių amerikiečių į darbą atėjo sirgdamas. Žinoma, atostogos nėra pasiekiama galimybė visiems žmonėms. Kad ir kaip S. Gomez įkvepia savo pavyzdžiu, ilga karjeros pertrauka daugeliui darbuotojų yra prabanga.
Maždaug 40 proc. amerikiečių, dirbančių privačiame sektoriuje, negali pasiimti apmokamo laisvadienio dėl ligos – tai apsisprendimą pasirinkti sveikatą, o ne darbą padaro sunkesnį. Todėl specialistai tikina, kad dar daug turi būti nuveikta politiniu lygmeniu, kad darbo vietoje sveikata taptų prioritetas, nesvarbu, ar tai psichinė ar fizinė sveikata.