Jauna grafikė Inga Navickaitė pasiruošusi įrodyti – lietuvių mitologinės būtybės ne prastesnės už užsienio – jos taip pat turi teisę gyventi čia ir dabar, o ne dulkėti tautosakos archyvuose.

Savo knygoje „Super Duper“ I. Navickaitė įdomiai ir netradiciškai pristato visą spektrą lietuviškų būsimųjų superherojų – Velnias, Perkūnas, Laumė, Numirėlis ir tikisi, kad jos super duper idėja sudomins ir daugiau tautiečių, rašoma pranešime spaudai.

Šiuo metu knyga yra Knygstarterio žvaigždė. Tai tokia leidybinė platforma, kur siekiama iš anksto surinkti 500 knygos rezervacijų, taip užtikrinant, kad leidinys suras savo skaitytoją. Jei toks kiekis žmonių rezervuosis knygą, tuomet ji bus išleista ir iškeliaus į plačiuosius vandenis. Taigi siūlome pažintį su Inga ir mūsų lietuviškais, autentiškais superherojais, kurių ateitis – skaitytojų rankose.

Papasakokite, kaip kilo knygos idėja?

– Knygos idėja kilo studijuojant Taikomosios grafikos magistrantūroje VDA KF, studijų metu tyrinėjau lietuvių mitologines būtybes, jų atspindžius šiandienos iliustruotojų darbuose. Pavyko rasti kelis grafikos kūrėjus, kuriems ši tema artima G. Skyrius, L. Žutautė, L. Dūdaitė, I. Juknytė ir kt. Mane labiausiai domino tai, kas gali atsirasti, kai mitologija inspiruoja grafikos kūrinį, o toliau seka asmeniniai užmojai ir savitas pateikimas bei istorijos seka.

Peržvelgus skandinavų, Rytų šalių mitologijos panaudojimą savo šalies populiariojoje kultūroje pvz. kompiuteriniuose žaidimuose, komiksuose, audinių raštuose, papuošalų dizaine, maisto pakuotėse, išties suima pavydas, kodėl lietuviai vis dar neturi savo mitologijos atspindžių kasdienėje aplinkoje. Tad turiu pripažinti, jog lietuviško pavydo suimta pradėjau kurti interpretaciją mitologinėms būtybėms, kurios nuo vaikystės yra geriausiai žinomos man pačiai . Studijų procese sukūriau kelis darbus apie lietuvių mitologiją, jie visi buvo labai skirtingi, tačiau nešė tą pačią žinutę – lietuvių mitologijos populiarinimas šiandienos žmogui.

Taip pat man atrodo svarbu sukurti tęstinumą kiekvienu darbu, sukelti diskusiją, kas bus po to, kai sukursiu knygą šmaikščiai pristatančią lietuvių mitologiją, – reikės susirūpinti jos leidyba, sukurti šmaikštų jos pristatymą, žodžiu, reikės linksmintis toliau.

Taip pat besidomėdama komikso istorija radau įdomių faktų, kurie mane užkabino ir vis dar nepaleidžia. Pvz. tai, kad amerikietiškieji super herojai, kaip Betman‘as, Superman‘as buvo inspiruoti Biblijos, kaip teigia patys personažų kūrėjai. J. Kirby (ankstesniojo Supermeno kūrėjas) pasakoja, iš kur jis sėmėsi įkvėpimo Supermenui sukurti: „Neatsimenu, dėl kokių priežasčių aš to ieškojau Biblijoje. Mane įkvėpė Laiškas galatams. Todėl Sidabrinis banglentininkas (ang. Silver Surfer) yra sidabrinis ir puikus, bet puolęs angelas (ang. the fallen angel)“.

Kuo ši knyga yra ypatinga?

– „Super duper“ – tai grafinis leidinys (didžiąją dalį turinio užima iliustracijos ir komiksai) sukurtas paaugliui ir suaugusiam žmogui. Iliustruotų knygų, neskaičiuojant receptų knygų, suaugusiesiems nėra labai daug. Tai lietuvių mitologijos interpretacija paremta senosiomis mitologinėmis sakmėmis (didžioji jų dalis iš N. Vėliaus sakmių rinkinio „Sužeistas vėjas“, 2012 m.). Knyga užauginta su rūpesčiu tautosakai, noru ją priminti ir sukelti diskusiją.

Modernios iliustracijos imituoja klasikinių grafikos technikų stilių (lino, medžio raižinių) ir savo vizualine raiška yra artimos toms iliustruotoms knygoms su kokiomis užaugau pati, tačiau šiuo atveju leidau sau nupūsti dulkes, aprengti šiuolaikišku rūbu. Ruošdama knygos prototipą kruopščiai apgalvojau spaudos, įrišimo būdus, kurie bus labiausiai tinkami perteikiant knygos idėją. Spausdinau risografijos spauda, tad knyga turi tik keturias spalvas (juoda, mėlyna, raudona, žalia), įrišau rankomis, viršelį atspaudžiau šilkografija. Atspausdinau 30 vnt. „Super duper“ knygos, iš kurių viena nukeliavo į leidyklą, o tada prasidėjo knygstarterio kelionė.

– Knygos bendraautorius – VU docentas humanitarinių mokslų daktaras Robertas Kudirka. Kaip susikirto jūsų keliai?

– Šešerius metus lavinus grafikos įgūdžius dailės akademijoje, nesiryžau savyje budinti literato, kurio tokio lankstaus ir paveikaus, kokio tikiuosi, nebūčiau prižadinusi. Ieškojau žmogaus, kuris mano tekstus praturtintų neliepdamas išbraukyti nevartotinus žodžius, paprastai tariant, neatimdamas visos linksmybės, kurią ruošiau.

Apie Robertą Kudirką buvau girdėjusi iš „Kalėjimo, kriminalinio ir narkomanų žargono žodyno“, vėliau sužinojau jog nenorminės leksikos rinkimas iš narkomanų, kišenvagių, nuteistųjų jau tęsiasi daugiau negu dešimt metų. Taip pat jis studentų mėgstamas dėstytojas, taikantis savo paskaitoms netradicinius metodus. Viso šio keistumo man pakako, kad pasibelsčiau į Roberto Kudirkos kabineto VU KHF duris.

Tad kokios yra tos lietuviškos mitologinės būtybės, jūsų akimis?

– Skirtingais gyvenimo etapais visada jos atrodė kitokios, tačiau dabar baimės jausmas mainosi su nuotykių troškimu. Reakcija ir žvilgsnis, į istoriją apie laumių audeklus audžiamus iš kraujagyslių ar sausgyslių, taip pat nuo žmogaus ir jo nuotaikos tą dieną gali priklausyti, ar ne?

Visos mitologinės būtybės yra labai skirtingos, turi savitus elgesio ir išvaizdos bruožus, blogiems žmonėms piktos, geriems dosnios, arba kerštingos, savanaudiškos. Jos gali pražudyti žmogų arba ištraukti iš bėdos. Neretai jos visai negrabios ir kvailos, žmogus per eilę metų išmoko apeiti velnią.

Ankstesnėse sakmėse mitologinės būtybės galingesnės, stipresnės už žmogų, laikui bėgant ir tikėjimui mitologija silpnėjant jos tampa mažiau likimą ar gyvybę lemiančiomis ir žmogus daugeliu atveju laimi prieš antgamtines galias. Kartais būtybės apibūdinamos netgi priešingai anksčiau skaitytai sakmei, tad šiuo atveju teko pasirinkti tinkamiausią jų versiją „Super duper“ mitologinių herojų knygai.

Man taip pat patinka, kad jos gailestingos, pražudančios, juokaujančios ir grubios tuo pačiu metu, – tai puiki medžiaga komiksų kūrėjams.

Kuris lietuviškasis superherojus yra jūsų mėgstamiausias? Kodėl?

– Man labiausiai patinka kraupias istorijas nešančios mitologinės būtybės: numirėliai, vaiduokliai. Kartais laumės ir raganos aprašomos kaip žmogėdros, pradanginančios vaikus, undinės besitempiančios jaunus dailius vyrus į ežero ar jūros dugną. Tai blogieji veikėjai, kerštaujantys už anksčiau patirtas nuoskaudas.

Taip pat atrodo labai įdomus Perkūno ir Velnio duetas. Niekada nesibaigianti kova, kurią stebėti gali būti labai linksma.

Pafantazuokime, jei Perkūnas, Velnias ir kiti atklystų į šiuolaikinį pasaulį, tai jie...

– Trumpam jie buvo užklydę į socialinius tinklus ir interneto komentarų platybes. Man buvo įdomu sukurti jiems šiandienos išvaizdą, socialinę aplinką, draugų ratą, aktyvumą, darbo sritį, kalbėsenos tipą, išsilavinimą. Jie dalinosi savo dienos aktualijomis – fotografijomis renginiuose su žinomais žmonėmis, kurie atitiktų jų charakterį, veiklos tipą. Kūriau šių mitologinių būtybių tarpusavio bendravimą, tačiau susirašinėti su savimi pačia kažkuriuo metu pasirodė per keista, tad nustojau tai dariusi. Šį projektą būtų galima tęsti su kompanija panašiai nusiteikusių žmonių, kurie galėtų kurti būtybės asmenybę, tik tokiu atveju galėtų atsirasti smagių netikėtumų.

Kam, jūsų nuomone, šita knyga turėtų tikti ir patikti?

– Ši knyga skirta šiuolaikiškam žmogui. Besidominčiam aplinka, įvairiais kontekstais. Neapsiribočiau amžiaus grupėmis, kadangi susidomėjimas knyga gali priklausyti nuo skaitytojo ar žiūrovo požiūrio į humorą ir noro priimti naujoves. Ši knyga lietuviui, ypatingai tam, kuriam savos tautos mitologija neatrodo įdomi, kuris dar nėra išsirinkęs labiausiai mėgstamų mitologinių būtybių ir nori sužinoti daugiau.

Taip pat, ji gali patikti vyresnių klasių moksleivių mokytojams, kurie siekia įtraukti mokinius domėtis papildomai, „bodybuilderiams“ mėgstantiems raumeningas ir tvirtas kūno linijas. Iliustracijų ir komiksų fanatikams – reguliariai papildantiems savo originalių knygų biblioteką.

Trumpai tariant, ši knyga skirta lietuviams.

– Žinoma, vaikams žiūrėti ir skaityti nėra draudžiama, tačiau tėvams prireiks ilgo pasakojimo kas, kaip ir kodėl? Tai daugiasluoksnis kūrinys, susijęs su komikso formatu, super herojais, lietuviška mitologija, tai idėja, kviečianti diskutuoti.

Koks jūsų didžiausias noras šiuo metu?

– Vienareikšmiškai, šiuo metu gyvenu knygos idėjos dalinimosi klausimu, man tai svarbu, kadangi knygos idėja buvo gvildenama ilgai, išglostyta ir su didele priežiūra užauginta. Mitologijos turtai dulka niekieno neliečiami, turiu vilties, jog ši knyga bus paskatinimas kitiems menininkams tęsti istorijas apie savo šalį šiandienos priemonėmis.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (2)