Gyvybės pradžios simbolis

Lietuvos liaudies kultūros centro tautodailės poskyrio vyresnioji specialistė L.Ašmonaitienė primena, kad kiaušinių marginimo paprotys yra senesnis už krikščionybę.

Beveik visos pasaulio tautos iki Kristaus gimimo margučius laikė gyvybės pradžios simboliu. Neatsitiktinai visoje Lietuvoje buvo paplitęs paprotys margutį per Jurgines dėti į pirmą vagą tikintis gero derliaus. Prieš kelerius metus Trakuose archeologai aptiko vaiko kapą, kuriame taip pat buvo įdėtas margutis. Neabejotina, kad anksčiau margučių ornamentai turėjo ritualinę reikšmę, kurios šiandien jau nesuprantame.

Tautodailininkė pamena, kad jos seneliai ir tėvai kiaušinius tiesiog spalvino svogūnų lukštais, tačiau vašku marginti kiaušiniai jai atrodė išskirtinai gražūs. Pabandė – pavyko. Pradėjo giliau domėtis šia tautodailės sritimi, ją tyrinėti.

Įdomu, kad vašku marginti kiaušiniai Vidurio Lietuvoje yra palyginti retas reiškinys. Žemaitijoje pasitaiko dažniau, bet ne tiek, kiek Suvalkijoje ir Dzūkijoje. Pasak L.Ašmonaitienės, per pastaruosius penkerius metus velykinių kiaušinių marginimo vašku tradicija pastebimai atsigavo.

Iš kartos į kartą

Visi penki tautodailininkės vaikai – dukros Marija ir Emilija, sūnūs Vytautas, Gediminas ir Algirdas – moka marginti kiaušinius vašku. Dukros ir kitus moko: jau antrus metus kiaušinių marginimo vašku pamokėles veda didžiuosiuose prekybos centruose.

„Paprastai marginti kiaušinius vaikus išmoko seneliai. Tai nereiškia, kad tėvai nemoka to daryti. Tiesiog prieš šventes jie turi daug kitų darbų. Tapę seneliais, vėliau žmonės savo žinias taip pat perduoda vaikaičiams“, – sako tautodailės specialistė.

Ji pastebėjo, kad tradiciniais raštais margučius jau mažai kas Lietuvoje skutinėja, nors margindami vašku juos renkasi dažniausiai. Beje, tinkamai sukurto rašto visuma turi būti suvokiama iš karto, o ne ilgai „šifruojant“, vartant margutį.

L.Ašmonaitienė naudoja kiaušiniams marginti skirtus dažus. Deja, tinkamų ne visada pavyksta rasti. Norėdama išgauti sodrias, ryškias, lukštą lygiai padengiančias spalvas, šiemet ji išbandė net trijų rūšių dažus.

„Mūsų protėviai kiaušinius dažė tik natūraliais dažais. Ne kartą mačiau labai gražiomis sodriomis spalvomis juodai, rudai nudažytus kiaušinius. Nors labai daug klausinėjau dažų paruošimo receptų, juodai taip nudažyti margučių nepavykdavo. Nemanau, kad kaimo moterys ką nors slėpė. Tiesiog sunku viską išpasakoti, paprastai daug detalių žmonėms atrodo savaime suprantamos ir nelabai reikšmingos, todėl jas pamiršta pasakyti. Štai ir svogūnų lukštais kiaušinius galima dažyti rudai ir raudonai. Tai priklauso nuo to, viršutinius ar vidinius svogūno lukštus naudojame, kuo stipriname jų poveikį“, – sakė L.Ašmonaitienė.

Jau seneliai

Penkis vaikus užauginę Laisvė ir Gintaras Ašmonaičiai šiemet jau tapo seneliais. Tėvų namuose Nemenčinėlės kaime, apie 10 km už Vilniaus, tebegyvena abi dukros ir jaunėlis sūnus.

„Nors abu su vyru esame miestiečiai, Vilniuje nusipirkti būsto negalėjome, todėl vyras užsiminė apie gyvenimą kaime. Kad galėtume įsigyti sodybą, man net teko įstoti į kolūkį. Vežioti vaikus į mokslus nebuvo lengva, bet jutome ir nemažai kaimo privalumų. Mano vaikai niekada nesiskundė, kad nuobodu. Jie visuomet turėjo pareigų ir pomėgių. Jiems svarbi gamta, kiekvienas gyvas padaras. Šeimoje buvo laikomasi nerašytos taisyklės – poilsis ir pramogos tik pabaigus darbus“, – sakė moteris.

Vienas Ašmonaičių sūnus įsikūrė Vilniuje, kitas dirba ir mokosi Didžiojoje Britanijoje, dukra ruošiasi studijuoti italų filologiją Italijoje.

Knygą pasiglemžė ugnis

L.Ašmonaitienė ilgai darbavosi tautinio kostiumo baruose, o šiuo metu kuruoja „Aukso vainiko“ parodas ir nominaciją, skatinančią atkreipti visuomenės dėmesį į tikrąsias liaudies meno vertybes, mūsų etninių tradicijų unikalumą ir skatinti meistrų kūrybingumą.

Tautodailės specialistė daugelį metų rengė knygą apie kiaušinių marginamo tradicijas. Buvo sukaupusi ir nemažą margučių kolekciją. Deja, prieš dvejus metus Laisvės ir Gintaro Ašmonaičių namus nusiaubė gaisras. Moteris prasitarė, kad tai buvo didžiausias jos gyvenimo košmaras – 6 valandas teko stebėti degantį namą. Dvi gaisrinių komandos važiavo viena po kitos, bet nieko negalėjo padaryti.

„Matyt, nebuvo lemta tos knygos išleisti“, – atsiduso L.Ašmonaitienė.

Nors savo margintų kiaušinių ji nepardavinėja, kolekcija gausėja lėtai. Tuščiavidurius margučius nelengva išsaugoti, kai juos tenka kasmet vežti į kelias ar keliolika parodų ar pamokėlių.

Kaip marginti vašku

• Prieš margindami kiaušinius labai švariai nusiplaukite rankas, soda ar spiritu nuvalykite kiaušinius. Jei ant paviršiaus bus bet kokia riebalų dėmelė, dažai pasidengs netolygiai.

• Ant lukšto pieštuku pasižymėkite būsimo ornamento kontūrus.

• Karštą vašką tepkite pagaliuku, į kurio galiuką įsmeigta vinutė arba metalinis smeigtukas.

• Tiesias, lygias linijas brėžti sunku, nes vaškas greitai stingsta, parafinas – dar sparčiau, todėl jį reikia tepti labai greitai.