Kaip skelbė Priešgaisrinės apsaugos departamentas, sudegusiame name buvo trys butai. Viename jų gyveno ugniagesys Ernestas Snežko su tėvais ir 14-mečiu broliu. Per penkerius darbo metus Ernestui teko gesinti daugybę gaisrų, gelbėti žmonių gyvybes bei turtą, o dabar paties šeima liko be nieko.
Vieni pas močiutę, kiti – pas kaimynus
Su keturiolikmečiu broliu ugniagesys dabar glaudžiasi vieno kambario močiutės bute, o tėvai nakvoja pas kaimynus. Kaip DELFI pasakojo ugniagesio tėtis Stanislovas Snežko, po gaisro labiausiai jis jaudinasi, kad žmonai nesušlubuotų sveikata. Neramu ir dėl jauniausiojo sūnaus.
„Jei iš pirmo aukšto dar pavyko išgelbėti kai kuriuos daiktus, visa, kas buvo jauniausio sūnaus kambaryje, prapuolė. Jis domisi aviamodeliavimu, tad ugnis pasiglemžė jo konstruotus modelius, diplomus. Brangūs ir Anglijoje gyvenančios sesės laiškai, kurie sudegė. Galima sakyti, ugnis net sentimentų nepagailėjo, ką ir kalbėti apie daiktus“, – pasakojo Zita.
Pribloškė ugniagesių poelgis
„Labiausiai mane nustebino ugniagesiai. Dirbo pavojingomis sąlygomis. Mano sūnus vienas jų, tad pasakodavo, kaip viskas vyksta. Bet kai savomis akimis pamačiau žmones, rizikuojančius, kad išgelbėtų mūsų namus, galvojau, kaip reikės atsidėkoti? O jie patys – komanda, kuri gesino ir kiti ugniagesiai – surinko pinigų mums. Esu priblokšta. Tikra tiesa užrašyta ant jų leidinio – žmonėms pagalba, Dievui garbė“, – jaudinosi Z. Snežko.
Į pagalbą padegėliams suskubo Vilniaus baptistų bažnyčios bendruomenė, sūnaus mokykla. Kaip pasakojo jaunuolio mama, tėvų komiteto pirmininkė atvažiavo su ašaromis akyse, atvežė sūnui drabužių, reikalingiausių daiktų: „Mokyklos žmonės, „Caritas“, ugniagesiai, kaimynai skambina klausdami, kada atvažiuoti į talką, padėti tvarkyti gaisravietę. Mes sakome, kad dar palauktų, nes žvarbu, pažliugę“.
Neįsivaizduojama bylinėtis su kaimynais
Ugnis pagailėjo Stanislovo dirbtuvės, tačiau gesinant gaisrą ugniagesiams teko nukirsti elektros laidus ir tik nuo šio pirmadienio ji vėl prijungta. „Ne taip greita. Reikia prašymų, leidimų“, – supranta Stanislovas, nekantraujantis kibti į darbus. Pagal patentą jis gamina nestandartinius baldus, duris, laiptus, visa kita, ko žmonėms reikia.
Kaip pasakojo sutuoktiniai, sudegęs namas buvo senas, medinis, statytas prieš 1940-uosius metus. Tačiau butuką, kuriame 29 metus gyveno, jie kaip mokėjo puoselėjo, remontavo, valė kaminus, tvirtino pamatus. Kaimynai kiek išgalėdami irgi.
Stabdis – baisi biurokratija
Didžiausia padegėlių svajonė – kad visa šeima būtų kartu. Ant nuosavybės teise jiems priklausančios žemės dalies jie norėtų pasistatyti namelį. „Mes kurį laiką ir vyro dirbtuvėje galėtume glaustis, bet sūnui mokytis reikia. Kitais metais – į gimnaziją“, – pasakojo moteris. Jos vyras ir sūnūs nagingi, daug ką pasidarytų patys, tačiau optimizmą gesina biurokratija.
Rizikuoja patekti į ilgalaikio skurdo ir atskirties situaciją
Vilniaus arkivyskupijos „Carito“ atstovė Dalia Babravičė gaisrą vadina viena rimčiausių krizių. „Žmonės paprastai nebūna apmąstę, kaip tokioje situacijoje elgsis. Lietuvoje retas kritiniams atvejams turi santaupų, o gaisro atveju lieka, kaip stovi. Tokiu ir panašiais atvejais turėtų įsijungti pagalbos mechanizmai, kad žmogui, praradusiam namus ir visą savo turtą bent jau nereikėtų reikalų tvarkyti stojant į bendrą eilę“, – įsitikinusi „Carito“ darbuotoja.
Tūkstančiai žmonių dešimtmečiais eilėse laukia socialinio būsto. Tačiau, D. Babravičės nuomone, gaisro atveju neteisinga siūlyti padegėliams bendrą eilę - jei neatsiranda geranoriškų kaimynų ar giminaičių tame pačiame mieste, šeima lieka benamė.
„Tokie žmonės pagalbą turi gauti kuo operatyviau, ji turi būti efektyvi, kad šeimos nepatektų į ilgalaikio skurdo ir atskirties situacijas, iš kurių išsivaduoti nelengva. Šie žmonės turi pagalbą gauti kuo greičiau tam, kad netaptų ilgalaikiais Socialinės paramos centro ar „Carito“ klientais, kuriuos ištraukti iš skurdo kainuoja ne tik daug pastangų, bet ir pinigų“, – pabrėžė D. Babravičė.
Tokios nelaimės, kaip aprašytoji – labiau išimtis, nei kasdienybė, tad į aiškius atvejus realu reaguoti operatyviau, lanksčiau. „Žinoma, viskas priklauso nuo geranoriškumo – vieni žmonės reaguoja jautriai, kiti daro tik tiek, kiek jiems priklauso pagal funkcijas ir ne daugiau. Tačiau jeigu reagavimo tvarka būtų suvienodinta, patvirtintas operatyvaus krizės sprendimo mechanizmas ištikus gaisrui, žmonėms būtų aiškiau. Pvz., kad jiems pakaktų kreiptis į vieną instituciją, o dokumentai patys „suvaikščiotų” tarp įstaigų ir nebereikėtų kiekvienoje institucijoje pasakoti apie gaisrą. Tikrai neprasminga versti žmogų iš naujo ir iš naujo eiti pas visus ir apie tą patį kalbėti“, - mano D. Babravičė.
Kita problema, jog didelė dalis žmonių net nepasinaudoja valstybės parama krizėje, nes nežino galimybių. Pvz., ne visi žino, jog nelaimės atvejų gaunant paramos į sąskaitą, galima kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI), prašant neapmokestinti paramos. Ir tai tik vienas iš pavyzdžių“, - atkreipė dėmesį „Carito“ atstovė.
Ugniagesiai Ernesto šeimai renka paramą
Apie kolegos šeimą ištikusią nelaimę feisbuke paskelbė Valstybinė priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba, kviesdama norinčius ir galinčius prisidėti prie paramos: http://www.vpgt.lt/go.php/lit/Ugniagesys-gelbetojas-labai-noretu-kad-jo-seima-vel-galetu-sugrizti-namo/4234