Vyrai meluoja moterims. Moterys meluoja vyrams. Daugelis žmonių sutinka, kad kartais pameluoti būtina, nes taip išvengiama bereikalingų konfliktų.
Tačiau vyrų ir moterų melagystės stipriai skiriasi. Tyrimas, kurį atliko Virdžinijos universiteto psichologė Bella M. DePaulo, atskleidė, kad moterys melu siekia priversti kitą žmogų pasijusti geriau – pavyzdžiui, giria draugės paruoštą vakarienę, nors sunkiai nuryja kąsnį, o štai vyrą meluoti skatina jo ego.
Vyrai meluoja, nes nori pasirodyti geresni nei yra. Jie meluoja ir tuomet, kai nori ką nors nuslėpti. Pasak knygos „Melas ir apgavystės kasdieniame gyvenime“ („Lying and Deception in Everyday Life“) autoriaus psichologo Michael Lewis, vyrai labiau nei moterys linkę meluoti, kad pasirodytų šaunesni. Deja, nuolatinis melas – net jei jis susijęs su nereikšmingais dalykais – gali sugriauti santuoką. Moterys turėtų žinoti, kada verta „patikėti“, o kada – demaskuoti partnerį. Štai 5 dalykai, kuriuos vyrai dažniausiai meluoja moterims:
1. Man puikiai sekasi
Tai klasikinė vyriško ego pakurstyta melagystė, kurios tikslas – pavaizduoti save geriausioje šviesoje ir padaryti moteriai įspūdį. Jei meluojama ir susituokus, tiesa anksčiau ar vėliau vis tiek paaiškėja.
Vyrui sunku prisipažinti pralaimėjus, ar tai įvyko darbe, ar namie. Jis mano, kad asmeninė sėkmė jo partnerei yra tokia pat svarbi kaip ir jam. Paprastai, porai geriau pažinus vienas kitą, šios melagystės (apie situaciją darbe ir pan.) baigiasi. Jei ne, moteris turi būti atsargi. Vyras, kuris nesugeba pripažinti savo nesėkmių – tiek darbe, tiek kitose gyvenimo srityse – santuokai susidūrus su sunkumais gali imti kaltinti savo žmoną.
2. Žinoma, man patinka tavo draugai!
Daug melagysčių gimsta iš noro priversti moterį įsimylėti ar siekiant išlaikyti jos susidomėjimą. Niujorko universiteto psichologas Williamas Tooke'as atliko tyrimą, kurio metu paprašė 110 studentų (merginų ir vaikinų) peržvelgti 88 apgaulingas taktikas – nuo gyrimosi perdėtais pasiekimais iki dizainerių drabužių vilkėjimo, siekiant atrodyti labiau pasiturinčiais – ir atskleisti, kaip dažnai jas naudojo bendraudami su dominančia lytimi. Paaiškėjo, kad vyrai šiomis taktikomis pasikliovė daug dažniau nei moterys.
Kartais moterys, gavusios komplimentą ar išgirdusios kažką, ką nori girdėti, tuo aklai tiki. Jei vyras tvirtina, kad jo žmonos tėvai – nuostabūs žmonės, ji turėtų stebėti, ar jis tikrai nori su jais leisti laiką. Tas pats pasakytina ir apie jos šunį, vaikus, drauges ir draugus.
Savimeilę glostantys teiginiai, kurie neturi nieko bendro su teisybe, skirti tam, kad padėtų nuslėpti priešingus jausmus – pavyzdžiui, vyras sako, kad vertina žmonos darbą, bet iš tiesų nelaiko jo svarbiu. Tokie melai gali signalizuoti rimtas problemas ateityje.
3. Brangioji, tu pati geriausia!
Vienas labiausiai melais apipintų dalykų yra seksas. Galbūt taip yra todėl, kad šioje srityje mes esame pažeidžiamiausi. Žinoma, romano pradžioje visai normalu žarstyti komplimentus apie moters grožį ir seksualumą, bet meilikavimas, kad moteris – pati geriausia meilužė, gali paralyžiuoti santykius.
Pavyzdžiui, vyras nėra visiškai patenkintas seksualiniu gyvenimu. Deja, jis negali pasakyti žmonai, kas būtent jam nepatinka, nes metų metus kartojo, kad ji yra pati geriausia. Taip jis pateko į savo paties paspęstus spąstus.
Jei moteris jaučia, kad vyras neatskleidžia savo tikrų jausmų ir norų, ji turi jį padrąsinti atsiverti. Pokalbį galima pradėti nuo to, kas patinka ir nepatinka jai pačiai. Tikrasis intymumas remiasi švelniai išsakyta teisybe, ypač miegamajame.
4. Darbe mažina etatus. Bet nesijaudink, manęs neatleis
Daug vyrų vis dar jaučiasi esantys šeimos maitintojai, todėl, norėdami apsaugoti moteris nuo nerimavimo, joms meluoja. Deja, toks melas gali sugriauti pasitikėjimo jausmą, kurį vyras taip stengėsi sukurti. Be to, moteris gali pasijusti taip, lyg šiuose santykiuose nebūtų lygiavertė partnerė.
Kartais meluoja abu. Viena pora labai jaudinosi prarasią darbus, bet nenorėjo jaudinti vienas kito. Moteris palaukdavo, kol vyras užmigs, ir tik tada sėsdavo siuntinėti savo CV. Jis pirkdavo du laikraščius, kad viename jų galėtų apibraukti dominančius darbo skelbimus. Bet už šiuos slapukavimus jie brangiai sumokėjo. Neilgai trukus moteris pradėjo įtarinėti vyrą susiradus meilužę.
Vieną dieną vyras nuvyko pokalbio dėl darbo. Jis buvo paprašytas palaukti, kol baigsis interviu su kita kandidate. Tai buvo jo žmona.
Sužinoję tiesą, sutuoktiniai ėmė vienas kitą palaikyti, o ne „saugoti“. Jie nusimetė sunkią naštą ir išsaugojo santuoką. Beje, nė vienas jų neprarado savo darbo.
5. Žinoma, nušienausiu pievelę – kai tik nustos skaudėti nugarą
Labiau nei moters pyktis vyrą siutina tik jos burbėjimas – kaip jis tai vadina – todėl jis, norėdamas išvengti konflikto, ima meluoti. Jei šis melas nėra dažnas, moteris gali jį ignoruoti, bet jei jis tampa kasdienybe, būtina išsiaiškinti, kur slypi tikroji problema. Savo knygoje „Pagražinta tiesa“ („The Varnished Truth“) Niujorko universiteto profesorius David Nyberg rašo: „Kartais, pasakę tiesą, daug prarandame, o nepasakę – gauname.“ Visgi nereikėtų pamiršti, kad melas – tai apgavystė, o besikartojančios apgavystės žudo intymumą.
Tikrasis intymumas galimas tik tuomet, kai mes mokame atvirai pasakyti, ką jaučiame. Kai santuokoje ima dominuoti melas, santykiai pradeda griūti. Vyras ir žmona jaučia, kad dingsta pasitikėjimas, ir jie po truputį tolsta vienas nuo kito.
Geriausias vaistas – teisybė. Moteris, kuri nuolat girdi melagystes, turi rimtai pasikalbėti su savo vyru. Ji turėtų pabrėžti, kad yra pasiruošusi išklausyti, ir paprašyti vyro švelniai išdėstyti savo mintis.
Tuo tarpu vyrams reikia sukaupti drąsą ir pamiršti apsaugos mechanizmus, kurie „saugo“ jų savimeilę bei garbę, ir santykiuose su partnere ieškoti tikrojo intymumo. Pasakykite tiesą ir parodykite, kad meilė yra svarbesnė už melą.