Studijuodamas mirusiųjų kūnus menininkas parašė traktatą apie žmogaus anatomiją, teigdamas, jog erekcija įvyksta tuomet, kai į varpą priteka kraujo. Šiuo jo teiginiu susidomėjo mokslininkai, gydytojai ir nuo to laiko prasidėjo platesni ir išsamesni erekcijos tyrinėjimai.
Erekcija: kaip viskas vyksta?
Pradėjus tyrinėti erekciją netrukus buvo pastebėta, jog varpa yra sudaryta iš trijų pailgų cilindro formos akytkūnių, tačiau buvo atkreiptas dėmesys į tai, jog tik du iš akytkūnių yra svarbūs erekcijai.
Buvo greitai pastebėta, jog varpos akytkūniai padengti tvirtu balzganuoju dangalu, o jų viduje yra vadinamasis erektogeninis audinys. Buvo matoma, jog toks akytas audinys yra sudarytas iš mažų ertmių, kurios pastebimos net žiūrint plika akimi. Kai į ertmę priplūsta kraujo, elastingas balzganas dangalas išsitempia ir įvyksta erekcija.
Erekcija ir kraujotaka – tai du tarpusavyje susiję reiškiniai
Net nėra abejonių, jog varpos sukietėjimas – erekcija yra itin glaudžiai susiję su kraujotaka. Gera erekcija priklauso nuo pakankamo arterinio kraujo pritekėjimo į varpą, kol akytkūniuose kraujo spaudimas susilygina su sistoliniu kraujo spaudimu. Lygiai taip pat erekcijai yra svarbu patikimas kraujo nutekėjimas iš varpos uždarančių „vožtuvų“ darbo. Jeigu jie nedirba arba dirba prastai, tuomet erekcijos nebus, vargins erekcijos sutrikimas.
Tačiau žmonės ilgai to nepastebėjo ir sutrikus kraujotakai, varpos negalavimą imta gydyti tik XX amžiaus pradžioje.
Stebina ir tai, jog erekcijos sutrikimai, kaip kraujagyslių patologija, į Tarptautinės statistinės ligų ir sveikatos problemų klasifikacijos sąrašą buvo įtrauktos vos prieš kelis dešimtmečius.
Kodėl žodis „impotencija“ klaidina?
Ilgą laiką būsena, kuomet vyras nesugeba išlaikyti erekcijos, buvo vadinama impotencija, tačiau visai be reikalo, nes toks terminas klaidino ir neteisingai apibrėžė specifinę vyro būseną, kuomet jis negali patenkinti savo partnerės ir pats nepasitenkina. Dar ir dabar šis terminas yra ne visada naudojamas pagal paskirtį ir nuvertina vyro lytinę sveikatą.
Žodis „impotencija“ reiškia visišką vyro lytinį nepajėgumą, o tai pasitaiko gan retai. Tiesa ta, kad dažniausiai vyrai skundžiasi tik tam tikrais erekcijos sutrikimais, tais, kurie trukdo pajusti sekso teikiamus malonumus.
Erekcijos sutrikimų gydymas: vaistai, pratimai, sveikas gyvenimo būdas
Vienas pirmųjų moksliškai tyrinėti erekcijos sutrikimus ir taikyti chirurginį gydymą pradėjo Prahos chirurgas V. Michalas. Šis chirurgas įrodė, jog erekcija – tai sudėtingas fiziologinis reiškinys, teigė, jog emociniai ir psichologiniai veiksniai yra svarbūs, tačiau jie atlieka ne pagrindinį vaidmenį.
Šių dienų pasaulyje egzistuoja daugybė būdų, kaip pagerinti potenciją ir pasveikti nuo erekcijos sutrikimų. Ir tai – ne tik vaistai erekcija gerinti, bet ir tam tikri dubens dugno giliųjų raumenų pratimai, lytinės sveikatos reguliari patikra bei vartojamų vaistų peržiūrėjimas. Taigi, apie visus šiuos tris dalykus – plačiau.
Dėmesys dubens raumenų darbui. Dubens raumenų jėga priklauso nuo bendro vyro organizmo būklės, jei visa organizmo būklė gera – bus gera ir potencija. Dubens raumenys bėgant metams silpnėja, dėl to prastėja ir potencija. Fizinis darbas, fiziniai pratimai, ypač stiprinantys dubens raumenis – tai geros erekcijos iki pat žilos senatvės pagrindas.
Lytinės sveikatos reguliari patikra. Kad niekuomet nevargintų impotencija labai svarbu rūpintis visa savo vyriška lytine sveikata: varpos, sėklidžių... Prostatos ligos gali būti potencijos sutrikimo priežastimi.
Vartojami vaistai. Veninį kraujo nutekėjimą iš varpos reguliuojantys vožtuvai yra labai jautrūs įvairiems vaistams, ypač tiems, kurie mažina kraujospūdį, atpalaiduoja lygiuosius kraujagyslių raumenis, taip pat nervus raminantys vaistai gali sukelti neigiamą šalutinį poveikį ir paveikti vyro potenciją.
Tačiau egzistuoja vaistai, kurie sukelia mažiausiai šalutinių poveikių. Erekcijos problemoms spręsti Lietuvos rinkoje yra antros kartos vaistas. Tai pats „greičiausias“ šios grupės vaistas, kuris pradeda veikti po 15 minučių.