Potraukį turi jausti visada

„Kol akys mato, ausys girdi, lytinių santykių potraukį vyras turi jausti visada. Taigi sveikas vyras turi visada norėti sekso“, – sako prof. B.Dainys. Priešingu atveju, anot urologo, tai – signalas, kad šlubuoja sveikata.

„Vyrai ima skųstis jėgų trūkumu, sumažėjusiu domėjimusi moterimis“,– teigia urologas. Be to, gydytojas sako, jog greta atsiranda ir kiti negalavimai. Libido sumažėjimą kartu lydi ženklus darbingumo sumažėjimas, nebesidomima vyriškais laikomais pomėgiais – medžiokle, žvejyba, politika.

„Jei tik vyras nustojo domėtis gyvenimu, guli ant sofos prie televizoriaus, jau galima diagnozuoti testosterono sumažėjimą. Darbe lengvai galima tokį atpažinti – susirinkimo metu jis „knapsi“, snaudžia“, – atkreipia dėmesį profesorius.



Išsitirti hormonų pusiausvyrą

Pastebėjus libido sumažėjimą B.Dainys sako pirmiausia reikėtų pasidaryti hormono testosterono ir prolaktino tyrimą.

„Pastaruoju metu tarp vyrų ypač dažnai pasitaiko žemas testosterono lygis. Net ir jaunimas skundžiasi silpnu seksualiniu potraukiu. Jei testosterono lygis yra geras, lytinių santykių sumažėjimo šis neturėtų jausti“, – sako specialistas.

Tačiau testosteronas – ne vienintelis kaltininkas dėl prarastos aistros.

Urologas atkreipia dėmesį, kad libido sumažėjimui reikšmingą įtaką daro ir moteriško hormono prolaktino didėjimas. Šis vyrų geismą ypač malšina.

Žemą seksualinį potraukį gali jausti ir turintys prostatos bėdų – sergantieji prostatos uždegimu ar jau vyresniame amžiuje prostatos hiperplazija. Mat visą tai sutrikdo ir hormonų pusiausvyrą. Įtaką libido daro ir prasta mityba bei žalingi įpročiai.

Balys Dainys

Tačiau sumažėti hormonas testosteronas gali ne tik dėl ydingo gyvenimo būdo ar ligų. Tai – natūrali fiziologija. Profesorius sako, jog po trisdešimties vyrų testosteronas su kiekvienu dešimtmečiu sumažėja apie dešimt procentų. Taigi vyrai per penkiasdešimt turės apie dvidešimt procentų žemesnį vyriškų hormonų lygį nei sveikas jaunuolis.

„Kaip moterys sulaukia menopauzės, taip vyrai apie 45-55-uosius metus išgyvena hormonų kaitą – andropauzę“, – atkreipia dėmesį specialistas.

Prisideda psichologinės bėdos

B.Dainys sako situaciją dažnai apsunkina ir prisidedančios psichologinės bėdos. Mat ženkliai susilpnėjus lytiniam potraukiui vyras gali dėl to vengti lytinių santykių ar net šalintis moterų draugijos.

„Vyrai ima bijoti sekso, sutrinka ir seksualinė funkcija. Neduok Dieve, prieis moteris ir jį pakalbins. Tokių vyrų ego jau pažeistas. Šie nebepasitiki savimi, užsidaro“, – sako B.Dainys.

Padeda hormonų terapija

Sureguliuoti hormonų lygį padeda hormonų terapija. Atlikus tyrimus gydytojas pacientui gali paskirti augalinės kilmės papildų. Jei šie nepadeda, imamasi rimtesnių priemonių – taikoma pakaitinė hormonų terapija.

„Vyras, jei nori juo išlikti turi hormonus papildyti. Kito kelio nėra. Nors amžius daro įtaką, penkiasdešimtmečius juk dar laikome, kaip reikiant vyrais. Nejau juos jau nurašysime, jei hormonai pakrito?“ – tikina profesorius.

Tiesa B.Dainys įspėja, kad prieš skiriant hormonų terapiją būtina įsitikinti, ar pacientas neserga prostatos vėžiu. Mat testosteronas gali paskatinti onkologinės ligos augimą.