Tačiau dauguma porų atsižvelgia ne vien į žodžius, bet ir į partnerių elgesį. Žodžiais reikšti rūpestį svarbu, tačiau jei partneriui nesuteikiama konkreti parama, jūsų santykius greičiausiai ištiks bėda.
Teksaso universiteto psichologas Tedas Hustonas su kolegomis yra pradėjęs ilgalaikį santuokų stebėjimo tyrimą, kuriame dalyvauja 168 poros, jau 13 metų stebimos keturiskart per metus tam, kad būtų išsiaiškinta, kurios sėkmingiausiai puoselėja santykius. 2012 m. to paties universiteto mokslininkės Elizabeth Schoenfeld ir Carrie Bredow prisijungė prie T. Hustono tam, kad išsiaiškintų, kaip kasdien šios poros žodžiais ir veiksmais išreiškia prieraišumą.
Empirinis ilgalaikius santykius užmezgusių porų komunikacijos stebėjimas turėjo padėti E. Schoenfeld ir jos kolegoms išsiaiškinti, kiek yra tiesos pasakyme, jog „vyrai yra iš Marso, o moterys – iš Veneros“. Jei tokia pozicija pagrįsta, dvi vyraujančios teorijos gali paaiškinti, kodėl vyrai ir moterys skirtingai reiškia prieraišumą.
Sociokultūrinė hipotezė teigia, jog bręsdami mes iš aplinkos išmokstame elgtis pagal tam tikrus stereotipus. Vyrams nedera žodžiais išreiškti jausmų, kadangi jie meilę turėtų įrodyti veiksmais (tarkim, inicijuojant seksą).
Remiantis evoliucinės psichologijos hipoteze, išreiškiant prieraišumą tarp lyčių atsirado skirtumai, nes dėl natūraliosios atrankos išliko tie vyrai, kuriems labiausiai pasisekė inicijuoti seksą. Todėl moterys išsiugdė globėjiškus jausmus ir priklausomybę nuo vyrų.
Tyrime dalyvavusios poros informavo, kaip jos kasdien išreiškia meilę. Šie duomenys padėjo mokslininkams išsiaiškinti, kad komunikuojant prieraišumą egzistuoja skirtumai tarp lyčių ir kodėl šie skirtumai yra gajūs. Mokslininkai spėjo, kad moterys bus linkusios išreikšti šilumą ir dėmesį, o vyrai bus linkę meilias emocijas represuoti.
Taip pat mokslininkai spėjo, jog žmonos bus linkusios vengti atviro priešiškumo su vyrais. Remiantis ankstesniais tyrimais, buvo manoma, kad moterys - ir ypač tos, kurios labiau myli savo vyrus – bus linkusios pasiaukoti. Už tai, kaip rodė ankstesnių tyrimų rezultatai, jos tikėjosi, kad padidės tikimybė, jog vyrai meilę išreikš inicijuodami seksą.
Naujasis tyrimas neabejotinai siejosi su daugybe jautrių temų. Susituokusių partnerių buvo paprašyta dokumentuoti tokius veiksmus ir jausmus, kuriuos daugumai mūsų sudėtinga pripažinti, o dar sunkiau užrašyti.
Tam, kad šias sudėtingas bendravimo tendencijas būtų galima graduoti ir interpretuoti kaip specifinius elgesio porūšius, mokslininkai tyrime dalyvavusioms poroms pateikė tam tikrus stebėtinus matus. Kaip juos įvertintumėte jūs savo santykiuose (kai kuriuos įvertinimus turėtų atlikti jūsų partneris, kitus – jūs, ir atvirkščiai):
1. Meilė. Tam, kad būtų išsiaiškintas šis sudėtingas jausmas, tyrimo dalyviai turėjo įvertinti balais artumą, bendrumą ir prieraišumą atsakydami į klausimus „Kaip įvertintumėte partneriui jaučiamą meilę?“, „Kiek artimi jaučiatės su savo partneriu?“
2. Partnerio/ės meilumas. Užuot teiravęsi apie respondentų elgesį, mokslininkai jų paprašė nusakyti partnerių elgesį. Tarkim, buvo paprašyta įvertinti, kaip dažnai partneriai sakydavo „aš myliu tave“, žerdavo komplimentus ir rodė meilumą už miegamojo ribų.
3. Partnerio neigiamas elgesys. Neigiamą elgesį taip pat reikėjo vertinti reaguojant ne į save, o į partnerio elgesį. Tarkim, reikėjo atsakyti, kaip dažnai partneriai išsakydavo kritiką, skųsdavosi, atrodė nuobodžiaują ir tyčia darė kažką erzinančio.
4. Sekso inicijavimas. Partneriams teko atsakyti, ar per pastarąsias 24 val. jie patys inicijavo seksą.
5. Laisvalaikis. Kiekvienam partneriui reikėjo išvardinti, kuriuose iš 50 pateiktų laisvalaikio užsiėmimų jie dalyvavo su partneriu ar vieni. Šis sąrašas apėmė daug veiklų – tarkim, apsipirkimą, vakarėlius, televizoriaus žiūrėjimą, sporto varžybas, festivalius.
6. Namų ruoša. Partneriams reikėjo atsakyti, kurias iš įprastų namų ruošos veiklų (pvz., maisto gaminimą, namų tvarkymą) jie atliko per pastarąsias 24 val.
Apžvelkime tarp vyrų ir moterų šiose šešiose srityse atsiradusius skirtumus. Prisiminkime, kad mokslininkai tikėjosi, jog vyrai išreikš meilę inicijuodami seksą ir atlikdami konkrečius veiksmus (tarkim, padėdami namų ruošoje), o moterys meilę išreikš žodžiais, meilumu ir vyrams demonstruojamu prieraišumu.
Iš dalies tyrimas atspindėjo šiuos lūkesčius. Vyrai labiau nei žmonos meilę siejo su seksualiniu intymumu. Vyrai taip pat buvo labiau linkę išreikšti meilę dalindamiesi su žmonomis bendra veikla.
Mylinčios žmonos vengė reikšti neigiamas emocijas ir buvo labiau linkusios bučiuoti savo vyrus bei sakyti jiems komplimentus. Iš esmės jos vykdė jų vyrų išreiškiamą poziciją, kad dėl meilės amerikiečių moterys tampa lanksčios. Vyrai to nedemonstravo ir nemėgino išlaikyti kaip galima pozityvesnio emocinio klimato.
Labiausiai įsimylėję vyrai dažniau inicijuodavo seksą, taip patvirtindami evoliucinės psichologijos hipotezę. Tačiau mokslininkai nustebo, kad dažniausiai seksą su vyrais inicijavo mažiausiai įsimylėjusios moterys. Gali būti, kad taip jos mėgino kurstyti gęstančius santykius. Nepaisant to, kuri pusė inicijuodavo seksą, labiau įsimylėjusios poros dažniau turėjo lytinių santykių.
Tyrimas taip pat parodė, kad prieraišumo demonstravimas santuokoje nebūtinai iliustruoja tradicinius lyčių vaidmenis. Vyrai meilę išreiškė taip pat kaip ir žmonos. Jie labiau nei žmonos buvo linkę įtraukti jas į laisvalaikio užsiėmimus ir namų ruošą. Taip atsitiko ne todėl, kad tik tokiu būdu jie galėjo išreikšti meilę (toks yra tradicinis lyčių vaidmenų interpretavimas).
Žmonas mylintiems vyrams patiko bendra veikla, nes taip jie manė išreiškiantys savo jausmus. Kaip ir bendraujant su bičiuliais, bendra veikla tapo būdu prisiartinti kitą žmogų. Vyrams laiminga santuoka yra lyg pavykusi socializacija su kitais vyrukais.
Tiek vyrai, tiek žmonos išreiškia meilę santuokoje tokiais būdais, kurių negali paaiškinti nei evoliucinė, nei sociokultūrinė hipotezė.
Vis tik svarbiausi tyrimo rezultatai buvo susiję su vyrais. Įsimylėję sutuoktiniai vyrai pasitelkia įvairų elgesį tam, kad galėtų išreikšti meilę. Jie ir išreiškia meilumą, ir mėgina drauge su žmonomis imtis bendros veiklos.
Šis tyrimas leidžia įvertinti elgesio pasiskirstymą pagal lytį. Bet svarbiausia – tai, jog tyrimas parodo, kad trys maži žodžiai „aš myliu tave“ santykiams labai svarbūs. Gali būti, kad kartais sėkminguose santykiuose spontaniškai pasakome, ką jaučiame. Tačiau kasdien išreiškiant meilę įmanoma užkurti santykius ir jausti daugiau pasitenkinimo jais.