Emociniai skyrybų tarpsniai
Skyrybų tyrinėtojai labai įvairiai aprašo skyrybų etapus, čia aptarkime bendriausias ir dažniausiai pasitaikančius tarpsnius, apie kuriuos pasakoja skyrybas išgyvenę sutuoktiniai.
Dauguma skyrybų neprasideda staiga. Pirmiausiai pastebimas atitolimo, nepasitenkinimo vienas kitu laikas. Partneriai (arba vienas iš jų) tolsta, vis sunkiau išlaikyti gerą nuotaiką. Paprastai tai netrumpas, trunkantis apie porą metų laikotarpis, po kurio atsiranda minčių apie išsiskyrimą. Šiuo metu dauguma porų dar bando susitaikyti. Kai kurioms pavyksta išgelbėti santuoką.
Tačiau kitose šeimose, ypač jei nepripažįstama, kad problemos egzistuoja, daugėja nepasitenkinimo, mažėja pasitikėjimo, pagarbos, kyla konfliktai. Sutuoktiniai tolsta, vis rečiau būna kartu. Nors garsiai nekalbama, tačiau jau kyla minčių apie skyrybas, sveriami argumentai už ir prieš. Galų gale kažkuris vienas arba net abu partneriai imasi veiksmų. Natūralu, kad tokiu metu jus lydės baimė, kaltė, nerimas, aplankys ir meilė, ir pyktis, ir liūdesys, ir gailestis. Jausmų sumaištis rodo, kad artėja krizė.
Iki formalaus, įforminto išsiskyrimo dar gali būti likę net visi metai, tačiau šiame etape jau pareikštas abipusis nepasitenkinimas, išsakyti prieštaringi jausmai vienas kitam. Visa tai, ką įsivaizdavote, kuo grasinote ar tiesiog apie ką kalbėjotės, tampa realybe.
Daugumai žmonių išsiskyrimo laikas - tai kraštutinai konfliktiškas metas, kupinas netikrumo ir pasimetimo. Pasaulis verčiasi aukštyn kojomis. Visa tai, kas buvo pažįstama, keičiasi. Kyla daugybė naujų problemų, o žmogaus, su kuriuo tardavotės, šalia nebėra. Kai kurios šeimos šiame etape siekia konsultavimo, bando ar gali net ir vėl sugrįžti į medaus mėnesio dienas, tačiau daugumai tai kraštutinio priešiškumo ir konfliktų metas. Tik kai kuriems pavyksta išlikti ramiems apsisprendimo akimirką.
Dažniausiai buvę sutuoktiniai išgyvena intensyvius panikos jausmus, konfliktuoja aršiai, kerštauja, grasina vienas kitam, gali būti net naudojama jėga ir prievarta. Nors neretai kankina įtampa, nerimas, kaltė, abejonės ir liūdesys, žmonės pasakoja, kad pagaliau šiek tiek palengvėja, nes konfliktas tampa atviru. Galite tikėtis, kad po metų iš tiesų bus lengviau.
Sprendimas nutraukti santuoką sukelia daug prieštaringų emocijų. Jos priklauso nuo to, ar žmogus yra skyrybų iniciatorius, ar jam lemta paklusti partnerio sprendimui. Tačiau ir iniciatorius neretai jaučia baimę, kaltę, neišvengia abejonių, jam vis dažniau ima trūkti kantrybės. Paliekamas sutuoktinis pirmiausia patiria šoką, pereina neigimo etapą. Jis gali pasijusti auka, prarasti kontrolę, susvyruoja jo savęs vertinimas, atsiranda nesaugumo, pykčio jausmai, kartais vis dar rusena šeimos susijungimo viltis.
Apsisprendus skirtis, ne visada pavyksta išvengti bendrauti nežeminant ir nepaniekinant buvusios žmonos ar vyro. Šiuo momentu jau sudeginami tiltai grįžti atgal ir tik ypač retais atvejais įmanomas santykių atgaivinimas. Paprastai užsimezga nauji santykiai, tuomet jau abu sutuoktiniai supranta, kad skyrybos neišvengiamos. Neigimas, liūdesys, savo vertės pasikeitimai, pyktis - visa tai lydi sunkius pasikeitimus. Neramu dėl šeimos, ateities, erzina šalia esantis nutolęs žmogus. Tai gali būti konfliktų laikas, tačiau įmanoma kooperuotis ir kartu ieškoti finansinių bei vaikų auklėjimo sprendimų.
Ateina laikas juridiškai įforminti skyrybas. Galutinai apsisprendus, išsiskyrus fiziškai ir emociškai, sutuoktiniai paprastai pasako apie tai aplinkiniams. Labai svarbu aptarti vaikų globos klausimus, pasitelkti įmanomą pagalbą šiuo sunkiu šeimai metu, nutarti, kur ir kieno bus namai. Šiuo metu šeimą ilgai ir tyliai stebėję namiškiai bei draugai priversti apsispręsti: kas su kuo, kas ką palaiko ir su kuo bendraus ateityje. Kai apie skyrybas sužino vaikai, nenustebkite, kad jie pasijus atsakingi ir mėgins savo priemonėmis paveikti tėvus.
Sužlugusi santuoka yra ne vieno nesusipratimo rezultatas ir ne visiškai vieno iš sutuoktinių kaltė. Emocinis santuokos irimo ir nutraukimo procesas užtrunka keletą metų, o tuo metu kiekvienas sutuoktinis, nors fiziškai ir juridiškai yra tame pačiame skyrybų etape, emociškai gali būti vis kitoje stadijoje. Sutuoktiniai imasi įvairių veiksmų, kurie tolina buvusius partnerius, tačiau ne visi yra teisingi. Keršto siekimas, kaltinimas, kalto ieškojimas nepadeda įveikti su skyrybom susijusių sunkumų, tik dar labiau apsunkina konfliktuojančių partnerių derybas.
Natūralu, kad abiem besiskiriantiems sutuoktiniams atrodo, kad visa santuoka buvo vien nesėkmės ir nemalonumai. Šiuo metu sunku patikėti, kad santuoka paprastai trunka tol, kol joje yra kažkas gero ir abiem reikalinga. Visgi tai reikės išmokti priimti, kad skyrybas išgyvenęs žmogus galėtų susikoncentruoti į ateitį, prisiimti atsakomybę už savo veiksmus ir toliau kartu siekti abiejų partnerių emocinės gerovės.
Naujos galimybės
Su pasikeitimais apsiprantama, neigimas įveiktas, žmonės priima, pripažįsta skyrybų faktą, susitaikoma su tuo, kad santuoka nebuvo laiminga, kad užtruko trumpiau, nei buvo svajota, manyta, trumpiau, nei trunka gyvenimas. Susitaikius su praradimais ir išgyvenus visą skalę skaudžių pasikeitimų, įsisąmoninamas išsiskyrimas, atleidžiama sutuoktiniui, grįžta jėgos ir kontrolės jausmas, žmogus jau vėl pasiruošęs kurti ateities planus. Štai tuomet galima pamatyti kitokį save.
Turbūt girdėjote ne vieną istoriją, dažniausiai apie moteris, kurios tik po skyrybų atrado naujus talentus, sugebėjimus ir sėkmingai realizavo juos naujose srityse. Šiems žmonėms skyrybos - asmeninės istorijos dalis. Jie supranta savo atsakomybės dalį, tai, ką prarado, o ką gavo. Kai kurie skyrybas patyrę žmonės mano, kad "skyrybos - ne katastrofa, tik perėjimas į geresnį gyvenimą", kiti vadina tai "savęs pažinimo, augimo metais, lydimais sėkmės darbe", "skausmingu, bet neišvengiamu pasikeitimu", "galimybe pakeisti ateities planus, pajusti kitos galimybės virpulį".
Taigi, ateina ir naujos pradžios metas. Pasibaigus teisinėms batalijoms, dar keletą metų galite justi praėjusių krizės metų naštą, tačiau ilgainiui kaltė ir pyktis virs atleidimu, naujai gimusia pagarba, praturtėsite naujais vaidmenimis.
Psichologiniai tyrimai rodo, kad atsigauti emociškai ir finansiškai po priešiškų skyrybų reikia 4 - 7 metų. Tiesa, ne visiems grįžta ankstesnė pusiausvyra. Kai kurie emociniai išgyvenimai - kaltė, nepasitikėjimas, įtampa - jau galėjo atlikti savo griaunamąjį darbą. Kraštutiniais atvejais, kai neįmanoma tarpusavyje susikalbėti, kai nepasitikėjimas verčia keisti namų raktus, blokuoti sąskaitas, įtraukti vaikus, išgyventi skyrybas ypač sunku. Jums padės advokatai, kurie dirbs jūsų - savo kliento - naudai.
Tačiau kas pasidomės vaiko interesais? Kas pasirūpins, kad buvę sutuoktiniai toliau bendrautų savo vaikų labui ir palaikytų santykius su draugais bei šeima plačiąja prasme? Jums gali padėti artimieji, pasiryžę tarpininkauti, psichologai, psichoterapeutai. Kartu jūs apsvarstysite geriausią ateities variantą, jūsų pačių ir jūsų vaikų labui išspręsite emocinius klausimus. Tarpusavio supratimas, prisiimta atsakomybė už santuokos ateitį padės atgauti savigarbą, buvusių sutuoktinių bendravimą pakeisti dviejų tėvų bendravimu.
Psichologė Miglė Dovydėnienė
Person Premier
Šiuolaikinės psichologijos centras
Tilto g. 10,
Vilnius,
tel. 647388