„Įpusėjus vasarai aktyviai dirbome naikindami vapsvų lizdus. Per šių metų liepą ir rugpjūtį nukabinome 350 vapsvų „kamuolių“ ir sunaikinome 140 įvairiuose plyšiuose įsikūrusių vapsvų židinių, t. y. 2 kartus daugiau nei prieš trejus metus. Tikėtina, kad iškvietimų aktyvumą lėmė žmonių suvokimas, kiek šie vabzdžiai pavojingi, saugojimasis nebūti sugeltiems ir alergija vapsvų įkandimams“, – dėmesį pranešime spaudai atkreipia kenkėjų kontrolės ekspertas Žygimantas Želnerauskas.
Ž. Želnerauskas pasakoja, kad naikinant vapsvas teko susidurti su netikėtomis kliūtimis.
„Daugiausiai nusiskundimų gavome dėl to, kad balkonuose, pastogėse, namo sienose įsisukusios vapsvos lindo į patalpas ir kėlė pavojų vaikams, poilsiautojams ir alergiškiems žmonėms. Per šią vasarą susidūrėme su beveik 1 m dydžio lizdu. Keletą vapsvų naikinimo darbų teko atlikti net 23 m aukštyje – įvykdyti šį darbą prireikė specialaus keltuvo. Be to, problemų buvo kilę naikinant ir širšuolų lizdus – zvimbimas priminė garsą oro uosto pakilimo take. Jei ne speciali darbuotojo vilkima apranga, širšuolų atakos būtų atnešusios mirtį“, – teigia ekspertas.
Augo blakių paplitimas
Lietuvoje per paskutinį ketvirtį kenkėjų kontrolės ekspertai gavo per 140 iškvietimų naikinti blakes. Kenkėjų kontrolės ekspertas tikina, kad kraujasiurbių invaziją lėmė atostogų laikotarpis.
„Blakėmis dažniausiai užsikrečiama atostogaujant kitose šalyse, nakvojant jau užkrėstuose viešbučiuose, poilsiavietėse – šie kenkėjai saugiai įsitaiso lagaminuose, tarp drabužių ir atkeliauja į gyventojo namus. Po kelionės į egzotinę šalį Kaune gyvenančiai šeimai dėl blakių užkrato teko išmesti lovas, čiužinius – šie nariuotakojai slėpėsi už tapetų, rozečių, čiužinių siūlėse, lovos tarpuose ir aktyviai kandžiojo vaikus“, – pasakoja Ž. Želnerauskas.
Blakės gali tūnoti ir senuose balduose, dovanojamuose drabužiuose, čiužiniuose, patalynėje.
„Prieš kelias dienas blakes naikinome vienos jaunos šeimos būste. Į namus kraujasiurbiai pateko su dėvėta vaikiška lovyte. Blakes gyventojai pastebėjo atplėšę tapetus – kampas, prie kurio stovėjo lovelė, nuo blakių gausos buvo juodas. Gyventojai keitė ne tik baldus, bet buvo priversti atlikti sienų remontą“, – apgailestauja UAB „Dezinfa“ atstovas.
Skausmingos uodų atakos
Vasarą įšilus orams gyventojai pastebėjo neįprastai aktyvų uodų sezoną. Lietinga vasara ir karts nuo karto prasiveržiančios karšto oro bangos lėmė uodų gausą.
„Gyventojai skundėsi, kad šiais metais atsiginti uodų nepadeda nei specialios žvakės, nei repelentai. Gausūs uodų debesys buvo pastebimi miškinguose ir ežerų, upių apsuptose vietovėse – uodams veistis tinkamose vietose. Nuo uodų įkandimų mažiau nukentėjo tie gyventojai, kurie laiku ėmėsi prevencijos priemonių: išpildavo talpas, kuriose kaupėsi vanduo, nusausindavo aplink namą ar sodybą esančias balas, uodų lervas naikino necheminiais preparatais“, – tikina specialistas.
Statistiniai duomenys
Per 2017 metų vasarą kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ daugiausiai gavo iškvietimų naikinti vapsvų ir širšuolų lizdus – 490. Dažniausiai vykta į Kauno, Vilniaus ir Klaipėdos regionus. Gausiausios uodų atakos pastebėtos Kauno regione, kur per vasaros mėnesius atlikta pusšimtis prevencinių darbų. Pastebėtas augantis blakių skaičius – per šią vasarą gauta 1,5 karto iškvietimų daugiau nei tuo pačiu metu pernai.