„Kai pirmą kartą lankiausi Japonijoje, teko matyti ir specialius katalogus, kuriuose pristatomi visame pasaulyje įkurti vieši japoniški sodai. Dabar tokį gali turėti ir Alytus, o jo reklama pasklistų po visą pasaulį“, – sako bonsų meistras Kęstutis Ptakauskas. Jo iniciatyva šiuo metu Lietuvoje vieši Pietų Korėjos bonsų asociacijos pirmininkas Sae Won Kimas ir Europos bonsų asociacijos viceprezidentas Vaclavas Novakas. Juos priėmė Alytaus miesto meras Vytautas Grigaravičius. Susitikimo metu kalbėta apie galimybę įkurti viešą japonišką sodą Alytuje. Anot K.Ptakausko, tai būtų nepalyginamai didesnis traukos taškas nei, pavyzdžiui, didelio ažiotažo sulaukęs Medžių lajų takas Anykščiuose.
„Alytuje gyvena žinomiausias Lietuvos japoniškų sodų specialistas Kęstutis Ptakauskas – nepasinaudoti jo patirtimi, žiniomis ir ryšiais būtų neatleistina. Labai gerai, kad Kęstutis atgaivino japoniško sodo Alytuje idėją. Savivaldybė remia sumanymą, turėdamas japonišką sodą miestas taptų dar patrauklesnis“, – sako meras V.Grigaravičius.
Idėja Dzūkijos sostinėje įrengti japonišką sodą kilo prieš gerus dešimt metų. Pirmojo Alytaus piliakalnio kaimynystėje tam buvo numatytas 5 hektarų plotas, parengtas projektas, netgi rasti partneriai, rėmėjai Japonijoje. Deja, sumanymas numarintas valdžios koridoriuose.
„Tačiau žmonių požiūris keičiasi, anuomet sukliudė nesusikalbėjiimas, iki galo taip ir neaišku, kas nutiko, o dabar viskas turėtų pavykti“, – apie pirmą prisvilusį blyną svečiui iš Pietų Korėjos buvo papasakota lakoniškai.
Pirmoji alytiškių nesėkmė S.W.Kimo, verslininko, didelio savo srities autoriteto, Pietų Korėjos bonsų asociacijos pirmininko, negąsdina – jis norėtų investuoti mūsų mieste. Svečio verslas susijęs su japoniškiems sodams reikalingų augalų auginimu, bonsų industrija ir šios srities renginiais, japoniškų sodų populiarinimu visame pasaulyje.
„Man labai patinka Lietuva ir Kęstučio, kurio veiklą pažįstu seniai, projektai. Noriu savo draugo šaliai padaryti gerą darbą. Neabejoju, kad Alytuje galėtų būti įkurtas vienas geriausių viešų japoniškų sodų Europoje“, – sako S.W.Kimas.
Jei sumanymui bus uždegta žalia šviesa, korėjietis žada prie jo prisidėti: padovanoti dalį augalų, kitus būtų galima įsigyti geresnės kokybės ir gerokai pigiau, be tarpininkų.
„Visada sakiau, kad būtent nuo kultūros prasideda patys įvairiausi dalykai. Kultūra gali atvesti verslą, ir ne tik iš Pietų Korėjos, bet ir Kinijos, Japonijos, reikia tik kalbėtis, ieškoti gerų idėjų ir investicijų. Kai viskas gerai kultūroje, tada gerai ir politikoje“, – sako bonsų meistras, o dabar ir politiku – miesto savivaldybės tarybos nariu tapęs K.Ptakauskas.
Nors konkreti vieta, kur Alytuje galėtų įsikurti viešas japoniškas sodas, kol kas garsiai neįvardijama, aiškus principinis sumanymas: tai būtų ne tik pats sodas, bet ir mokymo bazė želdintojams su kultūrinėmis edukacijos programomis vaikams, įvairiais kultūriniais renginiais.
„Japoniškas sodas būtų labai didelis traukos centras, bet ne tik turistams ir patiems alytiškiams, o ir įvairių sričių specialistams. Kas ir kaip jame vyktų, dar reikėtų mums patiems daug kalbėti ir idėją išgryninti“, – sako K.Ptakauskas.
„Laukia dideli darbai“, – susitikime išsakytas mintis reziumavo V.Grigaravičius.
Jis linkėjo S.W.Kimui geros likusios viešnagės ir sėkmingo verslo reikalų sprendimo – verslininkas iš Pietų Korėjos Lietuvoje domisi galimybėmis įsigyti durpių, jam reikalingų augalams auginti.
Į mūsų šalį jis vėl atvyks rugsėjį – dalyvaus IV Japonijos kultūros menų festivalyje bei bonsų ir suisekių kongrese Vilniuje. Alytiškiams šio milžiniško renginio reklama, ko gero, iki šiol skamba kiek dviprasmiškai: labai smagu girdėti, kad jį organizuoja alytiškis (ir tai taip pat yra reklama miestui), bet nė kiek ne mažiau gaila, kad jis vyksta ne Dzūkijos sostinėje.
Pirmasis toks japonų menų festivalis Lietuvoje buvo surengtas 2007-aisiais, o lankytojai iš kitų miestų (taip pat ir Vilniaus) į jį važiavo autobusais. Vargu ar bent vienas kitas renginys mūsų mieste kada nors yra sulaukęs panašaus populiarumo kaip K.Ptakausko rengiamos bonsų parodos ir japoniškos kultūros festivaliai. Galbūt yra vilties, kad ir jie sugrįš į Alytų?