1. Kova su kenkėjais

Pomidorus visą sezoną puola pavojingi vabzdžiai, besikėsinantys į stiebus, lapus ir vaisius. Toli gražu ne visi žino, kad pomidorų stiebuose yra nuodingos medžiagos – solanino. Būtent ji atbaido voratinklines erkes, amarus, morkines museles, pjūklelius ir įvairius vikšrus.

Visiškai nesunku pasigaminti priemonę nuo kenkėjų: 4 kg šviežių pomidorų stiebų su lapais susmulkinkite, užpilkite 10 l karšto vandens, palikite pastovėti 3–4 val., paskui supilkite į didelį katilą ir pusvalandį pakaitinkite ant nestipraus kaitrumo viryklės (būtinai uždenkite katilą dangčiu). Paskui atvėsusį nuovirą perkoškite, praskieskite su vandeniu (santykiu 1 : 4). Kad skystis geriau liptų prie augalų, įtarkuokite į nuovirą 40–50 g muilo.

Svarbu: nuoviru purkškite kas 5–7 dienas, nepiktnaudžiaukite, nes per daug solanino gali pražudyti derlių. Paisykite nurodytų proporcijų. Šiuo nuoviru negalima purkšti augalų, kurie serga kokiomis nors ligomis.

2. Kompostas

Pomidorų stiebai – puiki žaliava kompostui. Sudėkite juos į komposto dėžę, sumaišykite su žemėmis ir mėšlo ar tūbių ar karbamido nuoviru, nes jie spartina puvimą. Kompostas bus tinkamas po metų.

Įsidėmėkite: net jei pomidorų stiebai ir lapai nukentėjo nuo fitoftorozės, juos galima naudoti kompostui. Tiesa, kad neplistų pavojingos ligos sporos, kompostą palaikykite 3 metus.

3. Skystos trąšos

Iš pomidorų stiebų ir lapų galite greitai pasigaminti trąšų – skystų žaliųjų trąšų, kurios priskirtinos azoto trąšoms. Du trečdalius statinės pridėkite išrautų piktžolių, sumaišytų su pomidorų šakelėmis. Pastarosios turi sudaryti ketvirtadalį visos žaliosios masės. Tada pripilkite į statinę vandens ir uždenkite plėvele.

Plėvelėje pradurkite pora skylučių, kad išgaruotų susidarančios dujos. Jei lauke bus šilta, trąšos bus pagamintos po 7–10 dienų. 1 l šių trąšų skieskite 10 l vandens.

Svarbu: atsiminkite, kad trąšoms galima naudoti tik sveikas pomidorų šakeles, be ligų požymių.

4. Pelenai

Tai – pačios paprasčiausios natūralios trąšos, kurių galima pasigaminti iš pomidorų stiebų, šakelių. Jos vertingos daugeliu aspektų. Svarbiausia, kad didelį kiekį pelenų galima pasigaminti iš karto, nurinkus derlių, kai visi pomidorai jau būna nuskinti nuo krūmų. Rekomenduojama kelias dienas padžiovinti stiebus, o paskui sudeginti. Pelenais iš karto patręškite žiemai ruošiamą daržą.

5. Mulčiavimas

Lygiai kaip džiovintą žolę ir nupjautas šakeles, pomidorų stiebus galima imti mulčo gamybai. Tiesa, jums reikės smulkintuvo. Pomidorų šakelių mulčas ypač geras, nes ilgam sulaiko dirvoje drėgmę, stabdo piktžolių augimą. Mulčas per kelis mėnesius supus ir taps puikia trąša žemei.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (15)