Spalvų galia


Buto dosjė: namas – vadinamoji chruščiovkė. Vieta – šalia judrios K.Baršausko gatvės. Plotas – 30 kv. metrų. Daugelis galbūt svarstytų, ar ne laikas keisti tokį butą į didesnį, erdvų, šiuolaikišką. Tačiau kaunietė Jolita atsispyrė tokiai pagundai ir nusprendė likti ištikima turimiems namams.

Prieš pusšimtį metų statytame mūriniame name mergina apsigyveno dar būdama studentė. Jaunatviškam polėkiui erdvės nestigo, vieno kambario bute tvieskė dangaus mėlynę primenančios spalvos.

„Tada norėjosi judesio, aktyvumo. Sakoma, kad žmogus keičiasi kas septynerius metus. Štai ir man vėliau ėmė norėtis ramybės, jaukumo, komforto ir svarbiausia – funkcionalumo“, – mena buto šeimininkė.

Į pagalbą pasikvietusi rytietiškus būsto įrengimo principus išmanantį fengšui meistrą Diną, mergina pirmiausia išsakė norą keisti ne tik namų aplinką, bet ir savo gyvenimą. Dėl to interjeras įgijo visiškai naują koloritą.

„Šokolado, smėlio, dramblio kaulo – tai spalvų derinys, skatinantis gyvenimo pokyčius“, – paaiškino Dinas. Jolita jau metus gyvena naujai įrengtame bute ir tikina, kad gyvenime išties įvyko didelių pasikeitimų.

Pasak Dino, interjerui sukurti mažose erdvėse pinigų išleidžiama tiek pat, kiek ir didesnėse. Visi Jolitos bute esantys baldai, išskyrus sofą, pagaminti pagal specialų užsakymą. Jie buvo kuriami įvertinant ne tik estetiką, bet ir erdvės taupymo kriterijų. Kai kurie baldai atlieka kelias funkcijas. Pavyzdžiui, knygų lentyna, esanti prie miegamojo lovos, yra kartu ir patalynės dėžė, ir naktinis stalelis.

Teko paklusti keistenybėms

Fengšui meistro užduotis – daiktus išdėstyti erdvėje taip, kad namai pulsuotų teigiama energija, kad būsto harmonija padėtų šeimininkams pailsėti, įgyvendinti siekius ir svajones.

Atsižvelgdamas į pagrindinio įėjimo vietą, pasitelkęs tam tikrus skaičiavimus bei taisykles ir įvertinęs užsakovo poreikius fengšui meistras ieško sprendimų, kaip suskirstyti erdves į atskiras zonas, kaip ir kokius baldus, šviestuvus ir augalus išdėstyti.

„Fengšui todėl ir vadinama menu, nes sprendimų gali būti ne vienas. Nėra vienodų žmonių, nėra vieno universalaus gero interjero sprendimo“, – paaiškino Dinas.

Buto šeimininko intuiciją jis stengiasi paversti sąvokomis – taip išsiaiškina, ko iš tikrųjų užsakovui reikia.

Jolita šypsodamasi pabrėžia, kad samdant fengšui žinovą būtina juo pasitikėti šimtu procentų. Buto šeimininkė prisimena, kad kai kurie Dino primygtinai siūlyti interjero sprendimai iš pradžių atrodė keisti. Pavyzdžiui, labai neįprastas jai atrodė nurodymas visame bute nekabinti nė vieno šviestuvo ant lubų. Dabar ji sako esanti labai patenkinta rezultatu.

Fengšui meistro reikalavimu knygų lentynos viršuje atsirado vijoklinis augalas. Dinas paaiškino, kad jo misija – neutralizuoti šią vietą, kuri pagal fengšui principus esanti konfliktiška. Jolita netikėjo, kad šioje vietoje kambarinė gėlė augs, bet ji vis dar žaliuoja.

„Blogų vietų ar blogų erdvių nėra, yra tik netinkami sprendimai. Erdvę tiesiog reikia paversti tuo, ką iš jos norima paimti“, – apibendrino Dinas.

Bendrauti geriausia virtuvėje

Bene ilgiausiai buto šeimininkė suko galvą dėl virtuvės. Vos kelių kvadratinių metrų dydžio patalpoje turėjo būti įmontuotas šaldytuvas, skalbyklė, turėjo būti pakankamai vietos maisto ruošai, spintelių indams ir produktams sudėti. Kaipgi be pusryčių stalelio? Rezultatas pasiektas, tik orkaitei vietos neliko.

Nepaisant erdvės stygiaus, Dinui patariant virtuvėje teko atlikti ir radikalesnių pakeitimų – plautuvė iš kampo perkelta priešais langą. Vandenį atitraukti kuo toliau nuo ugnies, tai yra viryklės, reikalauja fengšui principai.

Be to, indų plovimas – ne pats maloniausias darbas. Pro langą žvelgiant į kaštono ir klevo šakas šis procesas taps malonesnis. Taip pat, kaip aiškino Dinas, buvo svarbu, kad plaunant indus nugara nebūtų atsukta į svetainę, kurios erdvė sujungta su virtuve.

Tiek virtuvėje, tiek visame bute nėra ant lubų pakabintų šviestuvų. Visi jie – sieniniai arba paslėpti. Tai teikia namams jaukumo ir vizualiai taupo erdvę. Fengšui meistro įsitikinimu, ant lubų įrengtas centrinis apšvietimas, ypač mažose patalpose, suskaldo erdvę, namai tampa ne tik nejaukūs, bet ir vizualiai sumažėja vietos.

Dino teigimu, Jolitos virtuvėje stovintis nedidelis stalelis dviem asmenims pagal fengšui principus yra geriausia vieta bendrauti visame bute. Virš stalo pakabinta devynių skyrių lentyna jokiu būdu neskirta kasdieniams indams ar produktams.

Ši simbolinė interjero detalė, atkartojanti rytietiškąjį bagua kvadratą, Dino teigimu, namams teikia stabilumo. Centriniame kvadrate – buto šeimininkės Jolitos nuotrauka, aplinkui išdėstyti daiktai, simbolizuojantys svarbiausius dalykus: bendravimą, jausmus, pinigus. Tai tarsi žmogaus sielos veidrodis.

Staigmena – buto reljefas

Nors virtuvės ir kambario erdvė sujungta, nesunku pastebėti kiekvienos zonos – virtuvės, svetainės, miegamojo, prieškambario – ribas. Pavyzdžiui, virtuvę ir svetainę toje vietoje, kur anksčiau buvo aklina siena, skiria palikta pusmetrio pločio sienelė.

Dino įsitikinimu, mažose erdvėse labai svarbu sukurti perėjimus iš skirtingų paskirčių zonų. Jolitos bute svetainės ir miegamojo zonos atskirtos grindų lygiu – miegamasis turi maždaug 20 cm paaukštintas grindis ir minkštesnę kiliminę dangą. Žemiau esanti svetainė ir virtuvė „kietesnė“ – po kojomis parketas.

Pasak fengšui meistro, svetainėje reikia sukurti sąlygas, skatinančias bendrauti. Labai svarbu, kad šioje zonoje būtų pakankamai šviesos. Sėdėti nugara į langą – ne itin geras sprendimas.

Jolita svajojo turėti daug lentynų, kuriose galėtų laikyti knygas. Šie baldai suryja nemažai erdvės, todėl lentynos suprojektuotos šalia sofos ir miegamojo lovos. Už sofos esančios lentynos apatinėje dalyje galima susidėti rečiau naudojamus daiktus.

Televizoriaus stalelis apdairiai neįspraustas į kampą, o pastatytas įstrižai. Dino aiškinimu, daiktai turi būti sudėti taip, kad nė vienas neturėtų prioritetinių sąlygų. Taip pat svarbu, kad mažose erdvėse daiktai būtų mobilūs, prireikus juos būtų galima greitai ir nesunkiai perstatyti.

Pirmą kartą į Jolitos namus užsukę svečiai nustemba: iš prieškambario pro širmą įžengę kambarin atsiduria priešais miegamojo lovą. Norint patekti į svetainę ar virtuvę reikia užlipti ant pakylos, paskui vėl nusileisti į įprastą lygį. Buto šeimininkė prisipažįsta, kad vienas kitas svečias užkliūva, tačiau netrukus pripranta prie neįprasto buto reljefo.