Kalėdos, anot sociologų, dažniausiai žmonėms asocijuojasi su išplėstine šeima ir laiko leidimu drauge. Viskas, rodos, pagal senąsias vertybes, tačiau futurologai nepaliauja spėlioję, kaipgi viskas bus toje ateityje. Švenčių stiliaus bei meniu kūrėjai „365 eventus“ kartu su floristu dizaineriu Antanu Mažonu ir jo vadovaujama įmone „Floristai ant ribos“ sukūrė ateities fotoprojekciją Kalėdoms po šimto metų, kurią įamžino nežemiškoji fotografė Svetlana Batura.

Improvizacija futuristinių Kalėdinių pietų tema

Nuo pat vaikystės svajonės apie Kalėdų laiką kupinos šiltų šviesų, eglutės spyglių aromato ir stebuklo, tegul ir telpančio į Kalėdų Senelio maišą, laukimo. Mokslo pasiekimai aritmetinės progresijos (o gal dar didesniu?) greičiu keičiantys kasdienybės ir švenčių įpročius skatina smalsumą: kas bus po vieno ar po keleto šimtmečių? Kokių kalėdinių stebuklų lauks mūsų palikuonys Žemėje (ir Mėnulyje ar Marse?)?

„Smalsumas skatina ieškoti atsakymų, o trūkstamas grandis užpildyti fantazijos pagalba. Mūsų, šiuolaikinių švenčių kūrėjų ir maisto ruošėjų, šventinės fantazijos kviečia prie Kalėdų stalo. Labai norime visus paskatinti švęsti originaliai ir drąsiai generuoti bei priimti švenčių idėjas. Artėjančios šv. Kalėdos – puiki proga tam“,  projekto sumanymo aplinkybėmis dalijosi „365 eventus“ vadovė Rita Markaitienė.

„Per šimtmetį mokslas neįtikėtinai patobulėjo. Prieš šimtmetį niekas net savo drąsiausiose svajonėse nebūtų galėjęs atspėti, ko pasieks mokslas, ir kaip šie pasiekimai bus pakeitę pasaulį. Todėl, kad ir kiek naršytume internete, ieškodami atsakymo, kokius patiekalus rinksis ir kaip serviruos Kalėdų stalą ateities žmonija, be fantazijos ir improvizacijų neapsieisime. Taigi, pasikvietėme į pagalbą kūrybingą ir drąsią komandą ir davėme laisvę fantazijai!“, sakė R. Markaitienė.

Nesvarbu, ar fiziologinius mitybos poreikius žmonija tenkins vartodama piliules, ar papildys organizmo energetinius išteklius injekcijomis, norime tikėti, jog nei laikas, nei mokslo pažanga neatims iš žmogaus malonumo jausmo. Jausti skonį, uosti, matyti, prisiminti. Mokslininkai mano, kad per šimtmetį žmonės „pataisys“ kai kuriuos savo juslinius trūkumus, ypač regėjimą, šviesos jutimą. Todėl Kalėdų metas gal bus tas laikas, kai žmonės, seniai pamiršę valgio ruošimo įgūdžius, tiesiog mėgausis vaizdo ir kvapų sukeliamomis maloniomis emocijomis.

Ar tikrai Kalėdas po 100 metų švęsime asmeninių robotų pašonėje?

Niekas tiksliai nežino, ar taip bus jau po šimto metų, tačiau šiai fotosesijai skolinti robotai iš KTU Elektros ir elektronikos fakulteto automatikos katedros tapo neatsiejama sukurto stalo dalimi. Floristas˗dizaineris A. Mažonas išpildyti projekcijai pasitelkė daug įvairiausių formų stiklo, panaudojo iš savo tėčio, kadaise chemijos laboratorijoje dirbusio laboranto, paveldėtus įrankius. Maisto patiekimo indais tapo stikliniai rutuliai, mėgintuvėliai, įvairios kolbos, net tradicinė Kalėdų eglutė spygliais subyrėjo į stiklinę vazą.

Tikrą Kalėdų stalą po šimto metų sunku įsivaizduoti, bet leisti sau pažaisti nevaržant fantazijos A. Mažonui itin patiko. Gėlės, augalai, kėnio spygliai, indai, įrankiai, apšvietimas, vaiko rankos, robotas ir visa kita, ką matote nuotraukose, sugulė į vieną projekciją kaip futuristinis Kalėdų stalo eksperimentas.

„Žinau, kad floristika lydi žmoniją nuo seniausių kultūrų. Šaltiniai fiksuoja floristinio „dekoro“ apraiškas dar gerokai prieš Egipto ir Mesopotamijos kultūras, kurios gėlėmis dabino tiek namus, tiek šventinę aplinką. Todėl, manau, kad ir floristika lydės žmoniją ir po šimto metų ir kiekvienas savaip interpretuos savo Kalėdas ir jų stalą“, − dalijosi mintimis floristikos specialistas A. Mažonas.

Kalėdos kasmet, rodos, ateina vis greičiau ir praeina dar greičiau. Žmonės nebesuteikia tiek daug reikšmės tradicijai ir vis labiau linksta ją interpretuoti. Ši fotoprojekcija yra fantazijos žaidimas, kurio rezultatas – S. Baturos fotokamera užfiksuotas estetiškas, išgrynintas, magiškoje migloje paskendęs kalėdinių pietų stalas.

Fotosesijos stilius – „365 eventus“ ir „Floristai ant ribos“
Fotografė – Svetlana Batura
Robotai – KTU Elektros ir elektronikos fakulteto automatikos katedros

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją