Įrengti virtuvę sunkiau nei daugelį namų interjero erdvių, todėl vadinamosios salelės virtuvėje dizainas naujakuriams gali tapti galvos skausmu. Daugeliui kyla begalė klausimų.

Bendros formulės, padedančios apsispręsti dėl dydžio, nėra, bet esama kelių taisyklių. Štai keli dizainerių patarimai, išplaukiantys iš šešių klausimų, kuriuos turite užduoti sau:

1. Kam skirta sala virtuvėje?

Prieš nuspręsdami apie lentynėles, nutarkite, kokia bus pagrindinė salos funkcija. Daugumoje jų vienoje pusėje įrengtas darbastalis, o kitoje – valgymui naudojama erdvė. Ką jūs akcentuosite? Rūpės pjaustymas, maisto gaminimas, valymas, valgymas, o gal pramogos? Galbūt visa tai integruosite?

Jei salelėje norėsite maisto ruošai skirtų įrenginių ir kriauklės, prireiks daugiau erdvės. Jei ketina čia valgyti, labiausiai jums rūpėti turėtų patogiai įrengta sėdėjimui skirta vieta.

Diskusijos dėl salelės virtuvėje tėra dalelė svarbesnės temos – virtuvės ir aplinkinių erdvių dizaino paskirties. Būtent čia išsispręs daugybė klausimų. Iš esmės, salai skirtas vaidmuo perteikia bendrą gyvenimo ritmą ir tempą. Ši interjero detalė tėra sudėtinė bendresnės užduoties dalis ir dėmesį reiktų sutelkti būtent į šiuos bendresnius klausimus. Tuomet bus aiškiau ir ką daryti su fragmentais.

2. Ko prireiks?

Jei nutarėte, kad čia integruosite virtuvės įrenginius, teks apsvarstyti funkcionalumą ir išdėliojimą. Jei čia bus pagrindinė kriauklė, salelėje reikės įrengti ir indaplovę. Teks nutarti, į kurią pusę nuo kriauklės ji bus. Jei čia ketinate pjaustyti, šiukšlėms, kompostui ir medžiagų perdirbimui skirtos dėžės taip pat turės būti po ranka.

Kokio dydžio jūsų virtuvė? Jei erdvės apstu, o šalia salelės nėra šaldytuvo, galbūt po stalviršiais norėsite įtaisyti dar vieną? Jei čia galvojate į rengti viryklę, nepamirškite, jog prireiks ir garų surinkėjo arba dangčio. Susirašykite, ko norite salelėje ir nutarkite, kas jums svarbiausia. Greičiausiai visko sutalpinti nepavyks, bet pamėginkite rasti erdvės bent penkiems svarbiausiems dalykams.

3. Kiek lentynų jums reikia?

Daug kas priklausys nuo virtuvės išplanavimo. Jei virtuvėje apstu erdvės spintelėms, galbūt salos visai nereikės skirti tai pačiai funkcijai. Jei čia ketinate pjaustyti, svarbiausia bus kriauklė, tačiau nederėtų pamiršti apie stalčių įrankiams bei pjaustymo lentoms.

Dažniausiai pakanka dviejų maždaug pusmetrio pločio spintelių – po vieną kiekvienoje pusėje. Svarbu, kad salelė nebūtų pernelyg didelė ir viduryje neatsirastų nenaudojama niša.

Dizaineriai pataria, kad pravarčiausias salelės ilgis yra maždaug metras, kadangi taip ji atrodo gražiausiai. Tiesa, kartais 60 centimetrų geriausiai išsitenka turimoje aplinkoje. Salelė gali būti ir trumpa, tesiekianti apie 1,2 metro, bet jei jums reikia kriauklės, indaplovės ir viryklės, ji gali būti ir ilgesnė nei 2 metrai.

4. Koks bus aukštis?

Iškart prie reikalo: nutarkite, kokias kėdes naudosite. Jei norite baro kėdžių, svarbu nutarti, ar jos bus aukštesnės, ar žemesnės. Maždaug 105 cm aukščio baro kėdės su atitinkamo aukščio baru yra universaliausios. Salelė gali susidaryti iš skirtingo aukščio plokštumų, žemesnę skiriant maisto ruošai, o aukštesnę – valgymui. Tarp jų esančioje erdvėje galima įrengti kištukinius lizdus.

90 cm aukščio baras yra tarsi tarpinė grandis tarp vidutinio baro ir stalo. Dizaino prasme erdvės kūrybai jūs neturėsite daug, bet tai gali tapti išskirtinai valgymui skirta vieta. Derėtų palikti bent 30 cm tarpą tarp baro kėdžių ir paviršiaus, bet patogiausia, jei šis tarpas yra 37-45 cm.

5. Kaip integruosite salelę?

Virtuvė tikrai nėra statiška erdvė. Kadangi čia nuolat kunkuliuoja darbas, tenka iki smulkmenų apskaičiuoti išdėstymą. Nepamirškite, kad maisto ruošai skirta vieta derėtų su priešais ją esančiu virtuvės plotu. Ar salelė neišsišoks? Ar ji taps dalimi taip virtuvei svarbaus trikampio tarp kriauklės, viryklės ir šaldytuvo? Ar prireiks dar vieno darbastalio su kriaukle?

Reikia apsispręsti ir dėl aplink salelę esančios erdvės. Aplink salelės trumpesnes briaunas reiktų palikti apie 90 cm. Darbui skirtose išilginėse pusėse reiktų bent 105 cm, bet daugiau nei pusantro metro tikrai nereikia. Kurią pusę skirsite barui ar valgymui dažniausiai priklauso nuo to, kurioje pusėje yra valgomasis ir miegamasis.

6. Ar jums reikia dizainerio?

Tai priklauso nuo aplinkybių. Dažniausiai salelės virtuvėje tampa centrine susibūrimo ir darbo vieta. Todėl svarbu atidžiai apsvarstyti jų paskirtį.

Dizaineriai įsitikinę: jei gerai jaučiate proporcijas ir mokate bet ką planuoti, nesunkiai susidorosite ir be pagalbos. Tiesa, tą sugeba tikrai ne kiekvienas. Dizaineris ar architektas sugebės išspręsti kylančias abejones ir paversti virtuvę ne tik darbui skirta aplinka.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (18)