Justicia carnea – populiariausia rūšis

Nors gentyje yra apie 50 rūšių, namuose dažniausiai auginama tik Justicia carnea. Tėvynėje, Brazilijos atogrąžose, ji užauga iki 1,5 m aukščio. Vazonuose auginami augalai gali būti 0,6–1,5 m aukščio. Lapai priešiniai, pailgai kiaušiniški, 15–20 cm ilgio, siaurėjantys viršūnių link, apaugę plaukeliais.

Stiebai tiesūs, mažai šakoti, sustorėjusiais bambliais, apatinėje dalyje sumedėję, gan tvirti, bet pajudinus aukštus augalus gali išlinkti. Stiebų ir šakų viršūnėse susidaro stambūs, 10–18 cm ilgio storų varpų pavidalo žiedynai su rausvais žiedais ir žaliomis arba purpurinėmis pažiedėmis. Žydi bet kuriuo metų laiku, dažniau vasarą ir rudenį.

Kiek rečiau žavimasi J. pohliana, kuri labai panaši į J. carnea, tik turi šiek tiek smulkesnius žiedynus ir stambesnius lapus.

Paprasta priežiūra

*Justicijos – šviesamėgiai augalai, bet vasarą pietinės palangės joms netinka. Tiesioginė saulė gali apdeginti lapus (jie deformuojasi, pakraščiai užsiriečia žemyn ir apdžiūsta, blykšta spalva). Bet jei trūksta šviesos, ūgliai ištįsta, išlinksta lango link, todėl geriausia laikyti rytinėje arba vakarinėje pusėje.

*Šie dideli puskrūmiai išgarina gan daug vandens. Žemė neturi išdžiūti, todėl vasarą ją tikrinkite kasdien, žiemą – atsižvelgdami į patalpos temperatūrą, 1–3 kartus per savaitę. Ypač svarbu laiku palaistyti žydinčius augalus, kad nenukentėtų žiedai.

*Negalima perlaistyti. Užsikimšus drenažinėms skylutėms vanduo neišteka iš vazonų arba jo daug susikaupia padėkliukuose, todėl augalai gali greitai supūti.

*Pavasarį ir vasarą kas savaitę tręškite žydintiems augalams skirtomis kompleksinėmis trąšomis.

*Justicijos labai gerai auga butuose, yra nereiklios. Tik aukštus, senus augalus reikia surišti arba pririšti prie kuolelio, kad neišlinktų stiebai.

*Tik parsineštą iš šiltnamio augalą pirmąsias 2–3 savaites, kasdien, reikėtų apipurkšti vandeniu. Vėliau jis pripras prie sausesnio oro ir užteks retkarčiais lapus nuplauti po dušu.

*Vasarą ir žiemą justicijos gerai jaučiasi įprastoje kambario temperatūroje. Laikant kitokiose patalpose, ji neturi nukristi žemiau 16˚ C.

*Peržydėjusius žiedynus nupjaukite, palikdami šakeles su 1–2 tarpubambliais.

*Ligoms ir kenkėjams justicijos yra gan atsparios. Gali pasitaikyti voratinklinių erkučių ar amarų, bet dažniausiai šie kenkėjai atkeliauja nuo gretimų augalų.

Dauginimas ir persodinimas

*Justicijas galima persodinti pavasarį ir vasarą, kol dar nepasirodžiusios žiedynų užuomazgos. Kasmet parinkite vis didesnius vazonus, atitinkančius šaknų sistemą. Jie yra patogesni, nes ilgiau išlaiko drėgmę ir žemė neperdžiūsta. Šiems augalams ypač tinka plastmasiniai vazonai.

*Tinkamiausia žemė – vidutinio sunkumo kompostas, jo ir durpių mišinys, lapinės, velėninės žemės ir smėlio mišinys.

*Ant vazonų dugno papilkite keramzito arba žvyro.

*Persodinami augalai nugenimi. Šakos patrumpinamos mažiau nei perpus. Keras apkarpomas taip, kad būtų gražios formos. Tinkamai nugenėti seni motininiai augalai kasmet gausiai žydi.

*Auginiams atrenkamos sveikos šakelės. Jos turi būti su 2–3 lapų poromis. Laikomos vandenyje, durpėse ar durpių ir smėlio mišinyje, kol išleidžia šaknis. Oro temperatūra tuo metu turi būti 20–22˚ C.

*Jauni augaliukai po vieną pasodinami į atskirus vazonėlius. Įsišaknijusieji anksti pavasarį žydės rugsėjo–spalio mėnesiais, o šaknis išleidusieji vasarą – žiemai baigiantis.

*Jauni augalai prižiūrimi taip pat kaip motininiai. Per vasarą 2–3 kartus reikia nugnybti viršūnėles, kad pradėtų šakotis.

*Ir jaunų, ir motininių augalų vystymuisi įtakos turi genėjimo laikas. Kuo vėliau juos apkarpysite ir persodinsite, tuo vėliau pražys. Tad išraiškingų žiedų galima sulaukti ir per Naujuosius metus, ir per Valentino dieną.