Šiuo metų laiku chrizantemomis mielai puošiame sodą ar sklypą prie namų, verandų palanges, kapus, tačiau pasidžiaugiame geriausiu atveju tik iki kito sezono.

Mat patiems užsiauginti tokio pat efektingo chrizantemų krūmo dažniausiai nepavyksta, o blogiausiu atveju augalas išvis žūsta – sunyksta, išdžiūsta ar peržiem iššąla ir pavasarį neberodo jokių gyvybės ženklų. Ką gi daryti, kad taip nenutiktų?

Jei neskubėsi, tada turėsi

Auginti chrizantemas nėra itin sudėtingas darbas – veikiau kruopštus ir reikalaujantis drausmės, nes teks laikytis kelių taisyklių. Pats svarbiausias dalykas, kurį, anot patyrusių gėlininkų, turi žinoti kiekvienas, trokštantis auginti chrizantemas: įsigiję rudenį, nesodinkite jų lauke. Net jeigu tai šalčiams atspari rūšis, augalas vis tiek nespės kaip reikiant įsišaknyti ir sušals.

Chrizantemos

Iš vazono į vazoną

Pasistenkite išklausinėti pardavėją – jei tik yra tokia galimybė, ir jis pats augino parduodamas gėles, – į kokią dirvą pasodintas augalas. Jeigu tai įprastas maistingas substratas, palikite chrizantemą kaip yra, nepersodinkite.

Bet jei tai durpės, kokios paprastai būna prekybos centruose parduodamų chrizantemų vazonėliuose, krūmelį pageidautina iškart perkraustyti. Galima ir į tokios sudėties mišinį: 2 dalys velėninės žemės, 1 dalis humuso ir 1 dalis smėlio.

Tada reikėtų šią žemę perlieti karštu vandeniu, palaukti, kol išdžius, ir tik paskui sodinti chrizantemą.

Persodinant chrizantemą naujas vazonas turi būti bent 3–4 cm erdvesnis. Persodinti gėlę pageidautina ir tuo atveju, jeigu įsigijote ją labai mažame vazonėlyje – taip irgi dažnai nutinka. Naujasis vazonas turėtų būti bent 3–4 cm erdvesnis. Kadangi chrizantemų šaknų sistema prasideda arti paviršiaus, joms tinkamesni platesni nei gilūs indai, be to, būtinas geras drenažas.

Jeigu chrizantemą pirkote be vazonėlio, tuo labiau skubėkite jį parūpinti.

Chrizantemos

Žiemos režimas

Chrizantemos nėra priežiūrai labai reiklios gėlės: pakanka, kad žemė vazone būtų nuolat drėgna. Tačiau perlieti šio augalo irgi jokiu būdu negalima – pradės pūti šaknys. Laistydami pasistenkite, kad vanduo nepatektų ant lapų, antraip didės grybelinių ligų rizika.

Jeigu kai kurie chrizantemos lapeliai nudžiūsta arba pageltonuoja, juos būtina pašalinti. Nužydėjusius žiedelius irgi derėtų nuskinti – taip išlaikysite augalo dekoratyvumą, jis ilgiau žydės.

Žydinčios chrizantemos mėgsta būti tręšiamos: bent kartą per mėnesį fosforo ir kalio arba universaliomis trąšomis. Už tai gėlės atsidėkoja ryškiais ir gausiais žiedais. Tręšiamos chrizantemos prieš tai palaisčius jas paprastu vandeniu.

Chrizantemos

Jeigu šalnos užklumpa dar žydinčius chrizantemų krūmus, įneškite vazonus į namus ar apšiltintą terasą ir grožėkitės vėlyvais žiedais iki pat žydėjimo pabaigos (tai dar viena priežastis nesodinti augalų į dirvą).

Nužydėjusios chrizantemos nukerpamos iki 10–15 cm nuo žemės paviršiaus. Jeigu matyti ligų pažeistų vietų, tą krūmelio dalį visiškai pašalinkite, o augalą apdorokite preparatai su variu (pavyzdžiui, Bordo tirpalu).

Vazonėlis įsukamas į laikraštį arba storą audinį, ypač kruopščiai – viršutinė dalis, kad žiemą augalas nepradėtų leisti daigų ir pastatomas žiemoti šaltoje vietoje. Tai gali būti ir rūsys – svarbu, kad oro temperatūra laikytųsi apie 3 laipsnius.

Žiemą chrizantemos laikomos sausai, nelaistomos.

Chrizantemos

Į nuolatinę vietą

Pavasarį – geriausia gegužę, kai nebebūna šalnų grėsmės, – chrizantemas jau galima sodinti į dirvą. Tą darant didelius krūmus patariama išskirstyti į kelis naujus augalus. Vėl atėjus rudeniui, šių chrizantemų jau galėsite nebeiškasti. Pakaks tik nugenėti ir uždengti žiemai sausais lapais arba eglišakėmis.