Kilusi iš Pietų
Pelargonija (lot. Pelargonium) — snaputinių augalų genčiai priklausantis augalas. Pelargonijos kilusios iš Pietų Afrikos. Jos gausiai auginamos Italijoje, Ispanijoje, Tunise, Maroke, Pietų Afrikoje, Egipte ir Bulgarijoje. Skirtingos jos rūšys auga kaip krūmai, puskrūmiai ar žolės.
Labai populiari
Pelargonijos – vienos iš populiariausių dekoratyvinių augalų. Jos – nelepios, puikiai tinka balkonams, terasoms, sienoms, miestų žaliesiems plotams puošti. Yra daug kultūrinių pelargonijų rūšių. Stiebai – statūs, šakoti, tvirti, medėjantys. Lapai – šviesiai ar tamsiai žali, kai kurių veislių – su baltais pakraščiais, apvalūs, negiliai skiautėti ir plaukuoti, lapų pakraščiai neretai rausvai ar baltai juostuoti.
Veislių įvairovė
Labiausiai paplitusios juostuotosios pelargonijos (Pelargonium x zonale). Jų veislių yra net 75 tūkst. Šios daugiametės daugiausia yra 30–60 cm aukščio, yra keletas žemaūgių – 15–20 cm aukščio. Stiebas išsišakojęs, lankstus. Lapai giliai ir siaurai skiautėti, padengti plaukeliais, tamsiai žali. Žiedai smulkūs nuo baltų iki raudonų ar beveik juodų atspalvių.
Jos nereiklios, todėl yra vienos populiariausių balkono ir kambario gėlių. Tinka vienmečių ir daugiamečių gėlių gėlynams, takų pakraščiams apsodinti. Gražiai dera su pilkšvosiomis žilėmis, žydrūniais, lobelijomis ir laibeniais.
Didžiausi žiedai priklauso didžiažiedėms pelargonijoms (Pelargonium grandiflorum). Jų stiebai statūs, aukštis siekia iki 60 cm. Žydi nuo balandžio iki liepos, reikalingas ilgesnis ramybės periodas. Žiedai dideli, panašūs į našlaičių, balti, rausvi, purpuriniai, tamsiai raudoni, violetiniai su tamsia dėme. Žiedlapiai – banguotu pakraščiu, dažnai dvispalviai. Lapai – žali, klostyti, plaukuoti su dantytu pakraščiu. Beveik neturi pelargonijoms būdingo kvapo.
Svyrančiosios, arba skydalapės pelargonijos (P. peltatum Ait.) – vienos populiariausių svyrančių balkono gėlių. Stiebas – svyrantis, pusiau sumedėjęs, užauga iki 1,5 m, lapai – žali, kieti, odiški. Yra baltais, rožiniais, įvairių atspalvių raudonais, violetiniais žiedais. Jie gali būti tuščiaviduriai, pusiau pilnaviduriai ir pilnaviduriai. Tinka balkonams ir terasoms puošti. Sodinamos vienos, su juostuotomis pelargonijomis ar su kitomis svyrančiomis gėlėmis.
Kaip auginti?
Pelargonijos yra reiklios šviesai ir drėgmei. Šiam augalui tinkama derlinga dirba, prastai auga arba nuvysta molio dirvoje, kur negiliai yra gruntiniai vandenys. Pelargonijas patariama auginti auginiais, kuriuos reikia ruošti rugsėjį ir spalį. Pelargonijos į lauko vazonus persodinamos gegužę. Prie lauko pratinamos kelias savaites. Pavasarį ir vasaros pradžioje pelargonijos kas dvi savaitės tręšiamos, kad formuotųsi krūmeliai ir žiedai. Šioms gėlėms tinka trąšos, kuriose yra azoto, fosforo ir kalio.
Siūlome auginti šias veisles:
'April snow' – žiedai nedideli, rožės formos, viduryje rožinės spalvos, pakraščiuose šviesėja, beveik baltos spalvos. Krūmeliai nedideli, kompaktiški, gausiai žydi.
'Noel' – žiedai žvaigždės formos, balti, pavieniai, bekvapiai, lapai šviesiai arba vidutiniškai žali, vienspalviai.
'Gwen Lewington' – žiedai žvaigždės formos, koralų spalvos, gražiai krūmijasi, žiedų kekės nedidelės, bet gausios.
'Springfield black' – žiedai pavieniai, dideli, beveik juodi. Turi tvirtus, šviesiai žalius lapus. Tai – viena tamsiausių veislių, gražiai dera su baltomis, šviesiomis ir mėlynų tonų gėlėmis.