Puansetija – ryškiaspalvė Kalėdų karalienė

Dažnam šios išskirtinės formos vešlios ir puošnios gėlės jau tapusios Kalėdų sinonimu, pranešime žiniasklaidai sako „Iki“ šviežių gėlių ir augalų kategorijos vadybininkė Vesta Paukštelo. Dėl išskirtinės savo išvaizdos augalas vadinamas dar ir Betliejaus žvaigžde – tikru gražiausios metų šventės ženklu. Jos įdomios formos lapai suformuoja vainiką, kuris primena žvaigždę, rodžiusią kelią Trims karaliams.

Puansetijos yra universalios ir gali būti naudojamos įvairiais būdais šventiniam dekorui pagyvinti. Padėkite jas dekoratyviniuose vazonuose ant palangių, naudokite kaip centrinę šventinio stalo puošmeną arba sukurkite nuostabų puansetijų vainiką savo lauko durims. Dėl savo ryškios spalvos ir šventinių asociacijų šios gėlės yra idealus šventinis pasirinkimas, suteikiantis šilumos ir šventinės nuotaikos bet kuriai erdvei.

Tiesa, šias gėles patartina laikyti toliau nuo vaikų ir naminių gyvūnų.

„Pažeistose puošniausiosios karpažolės stiebo ir lapų vietose išskiria baltos lyg pienas sultys. Nepamirškite – jos yra nuodingos, gali sudirginti odą, akis, burnos gleivinę. Tad visus darbus (tiek priežiūros, tiek puošybos) dirbkite mūvėdami pirštines.

Jei karpažolių šakelėmis puošite stalą, lėkštes – būtinai anksčiau minėtomis priemonėmis sustabdykite sulčių tekėjimą ir kotelius izoliuokite apvyniodami folija. Jas dėkite atsargiai, kad neįlaužtumėte lapo ar pažiedės.

Vaikus įspėkite, kad negalima šių augalų skinti ir su jais žaisti. Jei turite gyvūnėlių, pasirūpinkite, kad jie nepasiektų karpažolių“, – pasakoja žurnalo „Sodo spalvos“ ekspertai.

Ilgai žydės tinkamoje vietoje

Namuose karpažolėms tinkamiausias šviesus kambarys. Saulėtų dienų gruodžio mėnesį beveik nebūna, todėl jų dengti nuo kaitrių spindulių nereikia. Atvirkščiai – reikia saugoti nuo skersvėjo ir šalto oro. Žemesnėje nei 15 ºC temperatūroje karpažolės ima vysti, praranda spalvą. Jei jos supakuotos į maišelius, kuo greičiau išimkite – tegul lapai gauna oro. Patikrinkite, ar pakankamai drėgna žemė.
Puansetija

Mažuose vazonėliuose augančias karpažoles laistyti reikia dažnai. Vanduo turi būti kambario temperatūros. Iš padėklo jis išpilamas po kelių minučių, nes užmirkimas pavojingas šaknims. Karpažolėms kenkia nuo šildymo įrenginių kylantys sauso ir šilto oro srautai. Pasistenkite, kad jie tiesiogiai nesiektų augalų. Lapai krinta, kai laistoma šaltu vandeniu, per drėgna arba per sausa žemė vazonuose.

Jei auginsite ilgiau

Peržydėjusios karpažolės po kiek laiko pradeda mesti spalvingus pažiedlapius. Tokios dažniausiai išmetamos. Bet galbūt norėsite pratęsti jų gyvenimą ir kitais metais pasidžiaugti ne vienu, o keliais žiedynais. Palaukite, kol nubyrės didesnė dalis lapų, bet dar nepradės augti naujos šakelės, ir nugenėkite. Augalai apkarpomi taip, kad ant šakelių liktų tik po 2–3 pumpurus. Galite formuoti medelį arba krūmą.

Karpažoles laikykite prie rytinių ar vakarinių langų, laistykite labai saikingai. Netrukus pradės sprogti pumpurai.
Puansetija

Vasario antroje pusėje ar kovo mėnesį jas persodinkite į didesnius vazonėlius su kompostine arba durpine žeme. Laistykite gausiau, dar po mėnesio pradėkite tręšti universaliomis trąšomis kambariniams augalams. Karpažolės auga greitai, per sezoną ūgliai gali ištįsti iki 0,5 m. Vasaros pradžioje per ilgus stiebus galima patrumpinti, kad jos tankiau šakotųsi. Jau per pirmą vasarą augalai pavirs tankiais žaliuojančiais krūmais ar medeliais.

Kad karpažolė žydėtų vėl ir vėl

Norint pražydinti puošniausiąją karpažolę, užtenka vienos gudrybės. Gėlininkai žino, kad ši gėlė sukrautų žiedpumpurius, turi praeiti ne mažiau kaip 30 trumpų dienų. Galbūt namuose ne visada pavyksta sukurti tokias sąlygas. Augalas šviesoje kasdien turėtų išbūti ne ilgiau kaip 10 valandų, o 14 valandų per parą – visiškoje tamsoje. Jei vazonas stovi kambaryje, kur vakarais įjungiama šviesa, jis nežydės.

Pabandykite karpažolę lapkričio mėnesį laikyti kambaryje, kur vakarais būna tamsu. Neturite tokio – kas vakarą ją uždenkite kartonine dėže arba įdėkite į spintą. Nedidelius, nesunkius vazonėlius galima kilnoti: rytą – ant šviesios palangės, vakare – į tamsų sandėliuką.

Jei vis dėlto tokia priežiūra jums nepriimtina, džiaukitės lapų žaluma. Tvarkingai genima, suformuota karpažolė tikrai papuoš namus.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją