Dažniausiai tuo yra kaltinamos kandys, tačiau svirpliai, tarakonai ir vabalai taip pat mielai graužia drabužius. „The Spruce“ pasakoja, kaip nustatyti, koks vabzdys gadina jūsų rūbus, kad veiksmingiau jo atsikratytumėte.
Kailiavabaliai
Kailiavabaliai būna trijų rūšių, jie tarpusavyje labai panašūs, skiriasi tik atspalviai. Kailiavabaliai gali būti vienspalviai ar dėmėti, juodos, baltos, rudos ir geltonos spalvos. Ilgis gali siekti nuo 1 iki 12 milimetrų. Jų lervos ovalios arba pailgos formos su rudais ar juodais šeriukais.
Juodi kailiavabaliai yra visiškai juodos spalvos su rudomis letenėlėmis. Lervos būna skirtingų spalvų, nuo šviesiai geltonos iki tamsiai rudos. Patelės slaptavietėse deda minkštus baltus kiaušinėlius, jie išsirita po 8-15 dienų (esant šiltam orui, greičiau). Audiniais ir vilna minta ne suaugę vabzdžiai, o lervos, kurios pradeda maitintis vos tik išsiritusios. Jie valgo natūralų pluoštą: vilną, moherį, kailį, plunksnas. Dažniausiai jos aptinkamos ant audinių, tačiau gali gyventi ir ortakiuose, spintose bei po grindjuostėmis.
Kailinė kandis
Jeigu pamatėte kirminą primenantį vabzdį tvirtame apvalkale, greičiausiai tai yra kailinė kandis. Vikšrai graužia vilnos, kailio, plaukų ir flanelės pluoštą. Suaugusios kailinės kandys yra labai smulkios ir retai pastebimos.
Tarakonai
Svirpliai
Paprastai svirpliai nėra laikomi kenkėjais, tačiau jie, kaip ir tarakonai, mėgsta žmogaus kūnu kvepiančius dėmėtus drabužius, maisto ir gėrimų dėmes bei skalbimui skirtą krakmolą. Svirplys minta dėmės likučiais ir gali pakenkti pluošto vientisumui. Skylutės aptinkamos plaunant drabužius ar juos išėmus iš spintos. Kaip ir tarakonų atveju, audinio vietos, išteptos svirplių ekskrementais, prieš plovimą turi būti kruopščiai išvalytos.
Naminis šeriauodegis
Šeriauodegis – paprastojo žvyninuko giminaitis. Paprastai šeriauodegis siekia 0,7-1,5 centimetro ir būna sidabrinės ar rudos spalvos. Tai ištemptos formos besparniai vabzdžiai, gyvenantys naktinį gyvenimą ir mėgstantys šilumą.
Kai šeriauodegis randa maisto šaltinį, mielai lieka netoliese. Šeriauodegiai mėgsta medvilnę, liną, dirbtinį šilką, krakmolingus daiktus ir popierių. Ypač juos traukia maisto ir saldžių gėrimų dėmės. Šeriauodegiai paprastai išgraužia pluoštą palei dėmes.
Paprastasis žvyninukas
Termitai
Mažai kas, aptikęs skylutes drabužiuose, susimąsto apie termitus, nes jie, anot vyraujančios nuomonės, maitinasi mediena ir celiulioze. Tačiau drabužiuose esančios prakaito dėmės labai traukia termitus, kurie išgraužia audiniuose skylutes.
Drabužinė kandis
Drabužinė kandis paprastai neviršija 1-1,5 centimetro ilgio. Šie vabzdžiai yra blyškiai auksinio atspalvio be ryškių ornamentų. Jie mažai skraido ir retai palieka tamsias savo buveines. Suaugusios plaštakės drabužiams ir audiniams nekenkia, o štai jų vikšrai kaip tik ir yra tie kenkėjai, kurie drabužiuose išgraužia skyles.
Kandies patelė padeda šimtus kiaušinėlių, kurie gana greitai išsirita ir jau po 20 dienų yra patys pasirengę dėti kiaušinėlius. Problema slypi tame, kad priklausomai nuo maisto prieinamumo kandis gali gyventi iki penkių metų, o tai reiškia, kad šis ciklas kartosis šimtus kartų.