Mozaika (it. mosaico, lot. musaicum – kas skirta mūzoms) vadinamas piešinys, sukurtas iš nedidelių vienos ar kelių medžiagų (akmens, smaltos, metalo, stiklo) gabalėlių. Tai viena seniausių taikomosios dekoratyvinės dailės technikų, egzistuojanti daugiau kaip 4 tūkstančius metų. Mozaika dažnai lyginama su tapyba, tačiau kaip taikomosios dailės rūšis ji yra daug patvaresnė, todėl ilgaamžiškumas yra pagrindinė jos atsiradimo ir paplitimo priežastis.
Mozaikos rūšys ir jų pritaikymas
Šią dekoratyvinės apdailos techniką galima naudoti dailinant tiek pastatų išorę, tiek vidų. Interjere ji padeda sukurti erdvesnės patalpos įspūdį bei suteikia jaukumo. Mozaika galima dekoruoti beveik visas patalpų plokštumas, t.y. ne tik lygius paviršius, pvz., sienas, grindis, lubas, laiptus, bet ir gaubtus ar lenktus paviršius, pvz., vonias, praustuves, baldus, kolonas, įvairias nišas ir pan.
Skiriamos kelios pagrindinės mozaikos rūšys. Akmeninė mozaika gaminama iš natūralaus akmens gabalėlių, apdirbamų beveik taip pat, kaip ir paprastos akmeninės plytelės. Akmens mozaikos plytelės būna kvadratinės, apvalios, ovalios, stačiakampės, taip pat netaisyklingos formos.
Granito ir marmuro mozaiką galima kloti beveik visur, kadangi šios mozaikinės plytelės būna gana storos (8–9 mm). Mozaika iš marmuro sukuria prabangos įspūdį. Marmurinės mozaikos negalima valyti jokiais valikliais, kurių sudėtyje yra abrazyvinių dalelių, ir šveisti šepečiais.
Keraminė mozaika klijuojama iš mažų įvairiaspalvių keramikos gabalėlių. Klijuojant šios rūšies mozaiką, reikia specialių klijų ir tam tikrų cheminių impregnantų, kurie neleidžia į plyteles įsigerti purvui. Yra sukurta ir speciali glazūruotų keraminių plytelių mozaika. Ši mozaika atspari drėgmei, todėl ją galima kloti baseinuose.
Stiklo mozaika yra visiškai atspari vandens poveikiui, be to, ji atlaiko net +150°C temperatūrą, tad šią mozaiką drąsiai galima kloti arti židinio. Sukurta daugybė įvairiausių spalvų bei atspalvių stiklo mozaikų, tačiau viena naujausių technikų yra Bisazza stiklo mozaika su avantiūrino (saulės akmens) arba auksinės folijos priemaišomis. Trapios plono stiklo mozaikos nepatartina kloti ten, kur vaikšto daug žmonių.
Mozaikos klijavimo technika
Anksčiau mozaikos klijavimo procesas užtrukdavo gana ilgai ir reikalaudavo ypatingo kruopštumo, kadangi kiekviena mozaikos plytelė būdavo klijuojama atskirai. Šiandien, naudojant naujausias technologijas, šis procesas vyksta kur kas greičiau. Paprastai mozaikinės plytelės būna trijų dydžių – 10x10, 20x20 ir 50x50 mm. Plytelių storis siekia 1–5 cm.
Kad būtų patogiau dirbti, mozaikų kvadratėliai parduodami priklijuoti ant lankstaus tinklelio arba ant popieriaus. Dažniausiai mozaikos lakštas būna 30x30 arba 32x32 cm dydžio. Ant tinklelio priklijuotą mozaiką patartina naudoti dekoruojant lygias plokštumas, o priklijuotą ant popieriaus – dekoruojant gaubtas ar lenktas plokštumas bei kampus.
Mozaikos klijavimo procesas iš pirmo žvilgsnio atrodo gana paprastas, tačiau reikia žinoti tam tikrus niuansus. Lygi nuglaistyta siena padengiama specialių klijų sluoksniu (jei klijuojama stiklo mozaika, reikia naudoti elastingus baltos spalvos klijus). Tuomet klojami ant popieriaus arba ant tinklelio pritvirtinti mozaikos blokai ir tvirtai prispaudžiami. Po 24 valandų apsauginis popierius suvilgomas vandeniu ir lengvai nuplėšiamas. Nuplėšus popierių, mozaikos tarpai užpildomi pasirinktos spalvos glaistu.
Stiklo mozaikos negalima klijuoti ant metalinių paviršių, ypač tokių, kurių temperatūra yra nepastovi, taip pat ant medinių paviršių, kadangi veikiamas drėgmės medis plečiasi arba traukiasi. Stiklo mozaikos nepatartina klijuoti ir ant plastmasės, nes ji paprastai būna plona, todėl dažniausiai nėra stabili.
Šiuolaikinės mozaikos plytelės gaminamos iš nedūžtančio, spalvoto, lengvo stiklo, plastmasės, stiklo silikato, molio, marmuro ar granito. Mozaiką galima pasidaryti ir iš nestandartinių medžiagų, pvz., linoleumo atraižų, stiklo šukių, batų, šaukštų, šakučių, puodų šukių ir pan. Norint sukurti originalią mozaiką, galima naudoti viską, tereikia tik lakios fantazijos!
Plačiau apie mozaiką skaitykite vasario mėnesio žurnalo “Naujas namas” numeryje.