Toks įprastas prietaisas biuruose arba namuose! Rodos, netgi jokios romantiškos konstrukcijos – tai tik bazinis pagrindas, propelerio mentelės ir apsauginės grotelės. Kurios, beje, ventiliatoriuose buvo ne visada.

Kai žmonija sukūrė pirmuosius elektrinius oro ventiliatorius XIX amžiaus pabaigoje, pirmieji modeliai apsauginių grotelių neturėjo – tik 1930-aisiais, nukentėjus ne vienam tūkstančiui smalsuolių, kišančių pirštus ten, kur nereikia, propelerio menteles pridengė narvelis.

Propeleriniai ventiliatoriai be savo hipnotizuojančios savybės pirštu išmėginti besisukančių mentelių greitį (ir jokios grotelės nuo to efektyviai neapsaugos), dažniausiai turi dar vieną blogą savybę: jei jie yra galingi, tuo pačiu yra ir triukšmingi. Jei jie yra tylūs, tuo pačiu yra ir silpni.

Tačiau egzistuoja, ir Lietuvos parduotuvėse neseniai pasirodė visiškai naujo tipo elektriniai ventiliatoriai „Dyson Air Multiplier“ – tylūs ir galingi, o galiausiai... net ir neturintys įprastų propelerio mentelių, rašoma pranešime spaudai.

Toks „bementelis“ ventiliatorius atrodo kaip neįprastas mūsų akiai prietaisas, arba primena senovinę televizoriaus anteną. Iš esmės tokią ventiliatorius konstrukciją dar 1981 metais pirmoji užpatentavo Japonijos kompanija „Toshiba“, tačiau ji jų nepradėjo gaminti dėl, tuo metu, rodos, neišsprendžiamų problemų – keliamo triukšmo ir vibracijos. Pirmuosius tokio tipo ventiliatorius 2009 metais masiškai gaminti pradėjo anglų kompanija „Dyson“, lig tol garsėjusi paties įmonės įkūrėjo James‘o Dyson‘o išrastais ypatingo dizaino cikloniniais dulkių siurbliais.

Pats Jamesas Dysonas savo pasiryžimą sukurti „bementelį“ ventiliatorių aiškino taip: „niekada nemėgau propelerinių ventiliatorių. Jų mentėlės kapoja oro srautą, sukeldamos žmogaus kūnui vibracijos pojūtį ir bereikalingus oro srauto virpesius. Be to, tokie propeleriniai ventiliatoriai tik išblaško dulkes po kambarį, o vaikai visada kaišios savo pirštelius tarp jų mentelių.“

Ventiliatorius atrodo kaip apvalus tuščiaviduris žiedas, įsmeigtas ant bazinio pagrindo. Iš išorės nesimato jokių judančių dalių, tačiau ventiliatorių įjungus, iš kiaurymės tarsi iš niekur atsiradusi pradeda sklisti tolygi oro srovė.
Elektrinis oro ventiliatorius

Tokio ventiliatoriaus veikimo principas yra paprastas – 27 litrai oro per sekundę yra įsiurbiami per korpuso apačioje esančias groteles, 15-18 kartų sustiprintas oro srautas (todėl ventiliatoriai ir yra vadinami „Air Multiplier“) yra nukreipiamas žiedu ir išpučiamas per mažas angas žiedo vidinėje dalyje (per sekundę oro srautas perneša 450-600 litrų oro). Tokia žiedo konstrukcija yra sukurta remiantis hidrodinamikos principais, plačiai taikomais aviacijos ir kosminėje pramonėje.

Ventiliatorius sukasi apie savo ašį 90 laipsnių kampu, galima reguliuoti jo oro srauto greitį. Tokius ventiliatorius yra lengva prižiūrėti, nes jie neturi apsauginių grotelių, trukdančių tinkamai išvalyti susikaupusius nešvarumus. Visos prietaiso dalys pagal technologiją, naudojamą automobilių bamperių ir apsauginių šalmų gamybai, yra išlietos iš vientisos plastmasės, dėl ko pats prietaisas turi amortizuojančių savybių.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (18)