Nuo ko pradėti norint atnaujinti interjerą, kaip susikurti savo svajonių namus, pasakoja interjero dizainerė Vaida Žemaitytė.

Nuo ko pradėti?

Idėja – bene svarbiausias interjero kūrimo aspektas. Jai įgyvendinti pirmiausia būtina ant balto popieriaus lapo aiškiai suformuluoti savo tikslus. Interjero dizaineriai tai vadina projektavimo programa. Dalykai, į kuriuos svarbu atsižvelgti:

• Gyvenančių asmenų skaičius, amžius itin svarbus patalpoms planuoti, stiliui parinkti, funkcinėms vietoms formuoti.

• Profesija nusako darbinės vietos poreikius, padeda kuriant interjero idėją.

• Poreikiai ir pageidavimai, pavyzdžiui: jaukus skaitymo kampelis, saulėta tapymo vieta, vieta kolekcijai eksponuoti ir panašios erdvės.

Susirašius aiškius savo svajonių interjero reikalavimus, galima pradėti tai įgyvendinti. Peržiūrėkite interjero stiliaus žurnalus, rinkite iškarpas to, kas pasirodo gražu, ko trokštate ir kas atitiktų jūsų pasirinktą stilių, kas artima jūsų asmenybei. Visa ši informacija turėtų sugulti ant popieriaus lapo. Pasidarykite iškarpų koliažą, tai leis jums iš anksto pamatyti, kaip galite keisti savo namų aplinką.

Imantis konkrečių veiksmų labai svarbu peržvelgti patalpą ir atrinkti tai, kas joje nereikalinga. Surinkite visas nereikalingas smulkmenas ir jas sugrupuokite į dėžes:

1. Reikalingi daiktai;

2. Sentimentai palėpei;

3. Šiukšlių konteinerio papildymas.

Drąsiai iššluokite lentynas, kad jose neliktų nereikalingų daiktų, tai optiškai padidins jūsų patalpą, ji atrodys estetiškesnė. Kadangi dekoruojate sau puikiai pažįstamą erdvę, pasistenkite įžvelgti problemas, nepatogumų keliančius dalykus. Pavyzdžiui, problema – nepakankamai vietos prie pietų stalo. Sprendimas – transformuojamieji baldai.

Sienų puošybos ypatybės

Keičiamoje patalpoje turite pasiekti pusiausvyrą. Tai pavyks tik tinkamai parinkus ir suderinus spalvas, raštus, gobelenus bei tekstūras. Juos renkantis reikėtų atsižvelgti į interjere vyraujantį stilių. Interjero dizainerė V. Žemaitytė pataria atkreipti dėmesį į sienų detales renkantis foną, įvairius sienų akcentus bei puošybos variantų įvairovę:

• Renkantis foną labai svarbu, kad viskas stotų į savo vietas. Turi būti parinktas tinkamas fonas. Tinkamiausia spalvinė gama – achromatiniai tonai. Pilka spalva nuramina visas aplink esančias spalvas. Atsižvelgdami į esamą situaciją, rinkitės nuo šviesiausių tonų fonui iki tamsiausių – akcentams.

• Interjere galima išryškinti vieną ar du esminius elementus. Jei vis dėlto nutariate didžiausią dėmesį skirti sienų puošybai, tam puikiausiai tiks siena, kuriai tenka didžiausias dėmesys vos patekus į patalpą. Svetainėje tai dažniausiai būna siena už sofos, miegamajame – siena už lovos.

Puošybos būdų įvairovė:

○ Tapetai. Jei tai maža patalpa, rinkitės aiškaus, statiško bei smulkaus rašto tapetus, taip patalpa atrodys erdvesnė.

○ Fototapetai bei sienų lipdukai. Rinkitės tinkamą motyvą. Jei tai vaikų kambarys, tiks piešiniai, animaciniai fragmentai, pasakų motyvai. Jei dekoruojate darbo kambarį, tiks kaligrafija, įvairūs šriftai, tezės ar tiesiog raidės. Miegamajame stenkitės rinktis abstrakcijas. Esminis aspektas – mastelis: stenkitės išlaikyti pusiausvyrą ir neužgožti patalpos per dideliu piešiniu.

○ Kolekcija ant sienos. Tai gali būti nuotraukų galerija ar paveikslai, piešiniai. Svarbiausia, kad kompozicija turėtų aiškią tvarką. Pagrindinis paveikslas ar nuotrauka turėtų kabėti akių lygyje.

Šviesos nebus per daug!

Interjero dizainerė V. Žemaitytė teigia, kad apšvietimas patalpoje turi būti žaismingas, pritaikomas skirtingoms situacijoms, kuriantis įvairias emocijas, funkcionalus ir praktiškas. Vyrauja keturi apšvietimo tipai: bendrasis apšvietimas, funkcinis, akcentinis bei dekoratyvusis. Jei keisti elektros instaliacijos nesiruošiate, daugiausia dėmesio galite skirti dekoratyviajam bei akcentiniam apšvietimui.

• Bene svarbiausia – bendras patalpos apšvietimas. Tik itin šviesi patalpa bus funkcionali. Ji optiškai atrodys erdvesnė už tamsią. Jei šviesos jūsų namuose per mažai, nukreipkite šviesos srautą į baltas itin lygias lubas.

• Pakabinamąsias lubas ir lubų reljefus dažykite baltais blizgiais dažais – tai sukels šviesos atspindžius. Rezultatas – šviesesnė erdvė.

• Suteikite interjerui dramatiškumo! Tam naudokite siauro kampo šviestuvus bei šviestuvus, metančius ryškius šešėlius. Puikiausias variantas – toršeras. Rinkitės raštuotus, pjaustytus šviestuvus, kurių metami šešėliai sienas nukloja įvairiausiais raštais. Tokius šviestuvus statykite kuo arčiau dažytų sienų. Tai ne tik sukurs žaismą interjere, bet ir tiks romantiškam vakarui prie vyno taurės.

Ką daryti, jeigu lubos nelygios ir šviesos per mažai? Rinkitės įtempiamąsias lubas. Jos paslėps visus nelygumus, įtrūkius ir sukurs dirbtinio dangaus įspūdį. Jei nesiruošiate kapitaliniam remontui ir gąsdina statybų netvarka, šis sprendimas jums kaip tik! Mat įrengti šias lubas itin paprasta. Lubų spalvinė gama nustebins gausa. Nepamirškite, jog yra net ir blizgus, veidrodinis plėvelės paviršius.

Langų puošyba

Vienas iš mažiausiai investicijų reikalaujančių interjero keitimo darbų – langų dengimas. Šiuo atveju ypač pasitelkite savo fantaziją.

• Nebijokite eksperimentuoti. Puikus yra ritininių užuolaidų ir romanečių, kitaip tariant, praktiškumo ir grožio, derinys. Rinkitės naktines, visiškai patalpą užtamsinančias ritinines užuolaidas, tvirtinamas lango angoje, ir itin puošnias romanetes, tvirtinamas prie lubų. Jos neturėtų būti didesnės už langą.

• Jei norite atskirti erdves ar tiesiog paslėpti seną radiatorių, tam puikiai tiks pertvaros-širmos.

• Jei nutarėte rinktis užuolaidas, suteikite joms laisvės! Prie pasirinkto audinio ilgio pridėkite 10 cm, ir užuolaidos prabangiai guls ant grindų suteikdamos patalpai jaukumo. Siūdami užuolaidas, kombinuokite skirtingų spalvų audinius – taip patalpa atrodys žaismingai, turėsite puošnų akcentą.

• Užuolaidas kabinkite kuo arčiau lubų, tam tiks lubinis bėgelis. Jei nėra galimybės įrengti bėgelį, karnizą kabinkite ne virš lango, o beveik prie pat lubų – taip užuolaidos optiškai išaukštins patalpą.

Interjero dizainerė V. Žemaitytė teigia, kad atsikračius nereikalingų daiktų, parinkus tinkamą spalvinę gamą, audinius bei tapetus, lieka paskutinis žingsnis – interjero aksesuarai. Jų naudokite kuo daugiau ir kuo įvairesnių. Vadovaukitės taisykle: „Vienas – liūdna. Du – istorija. Trys ar daugiau – oho!“. Rinkitės tekstūrų ir spalvų derinius, įvairias formas. Tokie aksesuarai suteiks interjerui išbaigtumo.