Toliau pateikta keletas patarimų iš portalo novate.ru, kuriais vadovaujantis pavyks pašalinti įvairiausios kilmės nešvarumus.
Pagrindiniai valymo principai
1. Pirmiausia baldus reikia nusiurbti dulkių siurbliu, kad ant jų neliktų dulkių ir smulkių šiukšlelių. Šiuo tikslu geriausia naudoti antgalį su šepetėliu, kuriuo patogu pasiekti kiekvieną kampą ir raukšlę.
2. Nušluostykite odinį paviršių drėgna šluoste.
3. Jei ant odos yra dėmių, teks pasidarbuoti papildomai.
4. Jei oda švari, tereikia nušluostyti ją sausa servetėle, taip pašalinant nuo paviršiaus visą drėgmę.
5. Galiausiai reikia ištepti odą glicerinu arba specialiai odiniams baldams skirtu vašku.
Universalios valymo priemonės
1. Muilo tirpalas
Muilo tirpalu pavyks pašalinti nežymius nešvarumus. Šia priemone galima valyti ir spalvotą, ir tamsią, ir šviesią odą. Pirmiausia ištirpinkite šiltame vandenyje šiek tiek skysto arba skalbimo muilo, pamirkykite gautame tirpale šluostę arba kempinėlę ir pavalykite ja odą. Nesistenkite trinti pernelyg intensyviai, nes paviršių nesunku subraižyti. Kai nešvarumų neliks, baldą nušluostykite iš pradžių drėgna, o paskui sausa šluoste.
2. Karvių pienas
Šis maisto produktas efektyviai šalina įvairias dėmes. Suvilgykite šiltu pienu minkštą šluostę ir nuvalykite ja odinius baldus. Pieno likučius nušluostykite sausa servetėle.
3. Buitinė chemija
Jei visgi nutarėte naudoti chemines priemones, atidžiai perskaitykite produktų instrukcijas. Dirbkite su apsaugine veido kauke ir pirštinėmis, be to, pasirūpinkite, kad patalpą pavyktų gerai išvėdinti. Rinkitės natūraliai odai skirtas priemones ir išbandykite jas ant nepastebimos baldo srities. Valykite taip, kaip nurodyta instrukcijose, o tada nušluostykite odą sausa servetėle.
Šviesios odos valymo būdai
1. Svogūnas
Stambią svogūno galvą nulupkite ir perpjaukite pusiau. Paėmę vieną puselę kruopščiai ištrinkite nešvarias baldo sritis. Kai tik svogūnas susiteps ir nustos išskyrinėti sultis, nuriekite viršutinį sluoksnį ir tęskite darbą. Po šios procedūros baldą reikia nušluostyti minkšta, šiek tiek sudrėkinta šluoste arba spindesio suteikiančiu kondicionieriumi. (Patarimas: kad pjaunant svogūną neimtų tekėti ašaros, naudokite po šaltu vandeniu nuskalautą peilį.)
2. Dantų pasta
Dantų pasta pavyks pašalinti nedideles dėmes. Pastos sudėtyje neturi būti balinamųjų komponentų, kadangi jie, kaip ir šveičiamosios dalelės, gali pažeisti odą. Užspauskite dantų pastos ant minkšto šepetėlio arba kempinėlės ir kruopščiai nušveiskite nešvarumus. Pastos likučius pašalinkite drėgna šluoste, o tada nusausinkite paviršių servetėle.
3. Actas ir amoniakas
Lygiomis dalimis sumaišykite actą, amoniaką ir šiltą vandenį. Gautu tirpalu nušluostykite odinį baldą, kiek daugiau dėmesio skirdami nešvariausioms sritims. Drėgną paviršių nusausinkite sausa servetėle. Tada sudrėkinkite kempinėlę glicerinu ir ištrinkite baldą, kad oda įgautų blizgesio. Nei spalvotos, nei tamsios odos šia priemone valyti negalima, kadangi actas ir amoniakas gali pakenkti spalvai.
4. Kosmetinis pienelis
Ši veidui skirta priemonė tinka ir natūralia oda aptrauktiems baldams švarinti. Užspauskite pienelio ant vatos diskelio ir pavalykite juo suteptas baldo vietas. Priemonės likučius pašalinkite sausa servetėle.
Kaip pašalinti konkrečias dėmes
1. Kramtomoji guma
Jei prie odinio baldo prilipo kramtomosios gumos gabalėlis, padėti gali ledas. Prispauskite kramtomąją gumą ledo kubeliu ir palaikykite kelias minutes. Kai guma sušals, atsargiai nukrapštykite ją bukąja peilio puse. Kai gumos neliks, pavalykite nukentėjusią vietą sausa šluoste.
2. Kava
Kavos dėmių padės atsikratyti muilo tirpalas. Valyti reikia braukiant nuo kraštų link centro, kad užteršta sritis nesiplėstų. Su kava susidoros ir acto tirpalas. Atskieskite actą vandeniu (proporcijos – 1 ir 2) ir pavalykite nešvarią vietą.
3. Saldūs gėrimai ir vynas
Jei dėmė šviežia, sugerkite skystį servetėle ir užberkite dėmės vietoje druskos, kad skystis neįsigertų. Jei dėmė įsisenėjusi, pavalykite ją spiritiniu tirpalu. Galiausiai ištepkite baldą glicerinu.
4. Tušinukas
Netyčia tušinuku išpieštą sofą pavyks nuvalyti naudojant lipnią juostą ir skystą muilą. Pirmiausia apklijuokite tušinuko paliktas žymes lipnia juosta ir staigiu judesiu juostą nuplėškite. Taip pašalinsite viršutinį nešvarumų sluoksnį. Dabar teks pasidarbuoti naudojant muilo tirpalą. Kai tušinuko žymės neliks, nusausinkite nuvalytą sritį servetėle. Tušinuko žymes galima pamėginti nutrinti trintuku, tik tai daryti reikia atsargiai, stengiantis nepažeisti odos.
Kaip pasirūpinti, kad odinius baldus veiktų kuo mažiau jiems kenkiančių aplinkybių
1. Odiniai baldai turi stovėti kuo toliau nuo radiatorių ir kitų šilumos šaltinių: veikiama aukštos temperatūros net ir natūrali oda gali suskilinėti.
2. Būtų gerai, kad ant odinių baldų nekristų saulės šviesa, nes nuo tiesioginių spindulių oda gali išsausėti.
3. Pasirūpinkite, kad patalpoje laikytųsi ne žemesnis kaip 40–60 proc. oro drėgnumas.
4. Teigiama, kad odiniai baldai skirti poilsiui, todėl nesinaudokite jais, kai valgote arba geriate.
5. Jei baldas susitepė, jį nuvalyti pasistenkite iš karto – šio darbo geriau neatidėti. Jei lauksite, nešvarumai gali įsigerti į odinį paviršių ir tada pašalinti dėmę bus daug sunkiau.
6. Nesinaudokite agresyviomis priemonėmis, tokiomis kaip acetonas ir benzinas. Taip pat venkite abrazyvinių valiklių.
Atminkite, kad tiktai tinkamai eksploatuojami ir prižiūrimi odiniai baldai ilgai išlaiko prekinę išvaizdą.