Alternatyvos ilgai laukti nereikės – netrukus rinkoje pasirodys lietuvių sukurtos ekologiškos tapetų medžiagos pagrindu pagaminti tapetai. Prognozuojama, kad šio tipo tapetai sukels revoliuciją ir iš rinkos išstums populiariausius tapetus.

„Ekologija – vienas iš šiuolaikinio pasaulio variklių, tad ne išimtis ir namų apdailos priemonės. Nors šioje srityje pokyčiai dar tik įsibėgėja, ateityje matome didelius pasikeitimus. Žmonės vis labiau domisi naujovėmis, tad kiekvienam įsirenginėjančiam savo namus svarbu, kokios medžiagos jį supa, kokią įtaką jos daro sveikatai. Svarbiu aspektu šiai dienai tampa ir poveikis aplinkai – gamta mums rodo aiškius ženklus, kad turime nustoti jai kenkti, – sako naują tapetų medžiagą „Ecodeco“ sukūrusios įmonės „Veika“ verslo vystymo vadovas Arkadij Bliumin. – Sukurta nauja ekologiška tapetų medžiaga yra didelis žingsnis į priekį visoje tapetų gamybos rinkoje. Jau dabar kalbamės su didžiausiais tapetų gamintojais Europos šalyse, netrūksta susidomėjimo ir kitose šalyse, todėl neabejojame, kad laukia revoliucija. Tik laiko klausimas, kada ji įvyks.“

Sukurta inovatyvi ekologiška medžiaga, iš kurios gaminami tapetai. Naujosios medžiagos pagrindu pagaminti tapetai sudaryti iš trijų sluoksnių: neausto arba popierinio pagrindo, specialiai sukurtų putų ir spausdinto viršutinio sluoksnio. Būtent putos yra alternatyva PVC, kuris naudojamas populiariausių tapetų gamyboje. Tarp naujiesiems tapetams gaminti skirtų medžiagų nėra plastifikatorių, skiediklių ar skystųjų medžiagų, metalorganinių stabilizatorių bei kitų kenksmingų chemikalų. Ekologiškų tapetų sudedamosios medžiagos taip pat plačiai naudojamos maisto pakuočių, žaislų ir medicinos įrangos pramonėje.

Svarbus ekologiškų tapetų privalumas yra tai, kad jie yra bekvapiai ir jokios kenksmingos medžiagos iš jų nemigruoja, t. y. nepatenka į aplinką. Priešingai šiai dienai populiariausių tapetų atveju – jų sudėtyje apie 40 proc. skystųjų medžiagų, kurios nėra chemiškai surištos su polimeru, todėl yra itin linkusios patekti į aplinką. Medžiagos į aplinką migruoja dviem etapais: pirmiausia, gamybos metu esant aukštai temperatūrai, jų išgaruoja apie 20 proc., o dalis susigeria į tapetus ir migruoja tapetais išklijavus sienas.

Daugelis pirkėjų tapetus renkasi vadovaudamiesi tokiais kriterijais, kaip dizainas, spalva, ilgaamžiškumas, atsparumas, kaina, tačiau retas pasidomi, kokios medžiagos įeina į tapetų sudėtį, kaip jie gaminami. Pavyzdžiui, nustatyta, kad populiariųjų PVC tipo tapetų sudėtyje yra medžiagos, sukeliančios vėžį bei kitas ligas, sutrikdančios endokrininės sistemos veiklą. Be to, šie tapetai praktiškai nesuyra, yra prastai perdirbami, o juos deginant gali formuotis kenksmingos medžiagos.

Pagal dabartinius ES teisės aktus, PVC naudojimas draudžiamas arba ribojamas vaikų žaisluose, medicinos prietaisuose ir kontaktą su maistu turinčiuose gaminiuose. Pasak A. Bliumin, visuomenė darosi vis labiau apsišvietusi, tad pokyčių rinkimosi kriterijuose ilgai laukti nereikės – svarbiausiu aspektu taps neigiamo poveikio sveikatai bei aplinkai nebuvimas, o už tai žmogus bus linkęs sumokėti truputį daugiau.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją