Paganyk akis

Vazonėliuose parduodamos įvairių veislių smulkios rožės. Išaugusios vos iki 10 cm aukščio, jos jau žydi. Gaila, bet dažniausiai nenurodoma nei veislė, nei grupė. Tenka tik spėlioti, iš kur mažylės yra atkeliavusios. Dauguma miniatiūrinių rožių kildinamos iš kininio erškėčio, bet dažniausiai veislės būna taip nutolusios nuo savo protėvių, kad apie šį faktą net neužsimenama.

Iš tikrųjų vazonuose galima auginti bet kokias rožes. Paprastai atrenkamos pakankamai mažos ir gausiai žydinčios veislės. O tokių, kurios gerai jaučiasi ir lauke, ir šiltnamiuose, yra tikrai daug. Esminis skirtumas: lauko rožės dažniausiai skiepijamos, o skirtos šiltnamiams ir kambariams – savašaknės. Savašakniai augalai gerai vystosi, ilgaamžiai, neželia „laukinės“ atžalos. Be to, jiems užtenka labai trumpo ramybės periodo.

Parsinešus iš parduotuvės

*Parduotuvėje įsigytą augalą laikykite šviesioje, nelabai karštoje vietoje. Vasarą rožėms tinka rytiniai ir vakariniai langai, o pražydintos žiemą daugiau šviesos gaus pietinėje pusėje. Vidurvasarį prie pietinių langų tikrai bus per karšta.

*Šie augalai laistomi, kai tik pradžiūsta žemės paviršius, kartais net 2 kartus per dieną.

*Vis nukarpykite peržydėjusius žiedus.

*Vos pro vazonų drenažo skylutes pasirodo šaknys, rožytes būtina persodinti į didesnius indus. Jie parenkami pagal augalų dydį, mažiausiai 5 cm platesni ir 7 cm gilesni. Tinkamiausias substratas – kompostas, jo mišiniai su durpėmis.

Rožytės persodinamos atsargiai, stengiantis nepažeisti šaknų. Žemių gumulai beveik nesuardomi, tik nuberiamas viršutinis žemės sluoksnis. Iš karto galima įmaišyti ilgai veikiančių trąšų granulių arba vėliau laistant patręšti, geriausia – rožėms skirtomis trąšomis.

*Kambaryje auginamas rožytes kas kelias dienas reikia truputį pasukti, kad augtų vienodai ir šakelės nenukryptų į lango pusę. Nežydinčius augalus dažnai purkškite vandeniu, o žydintiems iš purkštuvo sudrėkinkite tik lapus, saugodami nuo drėgmės žiedus.

*Vasarą, birželio–rugpjūčio mėnesiais, rožytės labai gerai auga atvirame ore: sode, balkone, terasoje. Tik vazonėlius svarbu saugoti nuo perkaitimo. Įkaskite juos į žemę, sudėkite į lovelius ar krepšelius. Rugsėjo mėnesį rožytės iš lauko perkeliamos į patalpas, o augusios kambaryje – į šviesesnę, saulėtesnę vietą. Dauguma jų dar gausiai žydi. Ir toliau reguliariai laistykite, patręškite.

Kur geriau peržiemos?

*Maždaug lapkričio viduryje rožytės „pajunta rudenį“ – nebežydi, sulėtėja augimas. Jas laistykite mažiau – tegul žemė pradžiūsta. Nebetręškite. Rožytės gali peržiemoti ant palangės kambaryje, bet geriau joms leiskite pailsėti.

Tinkamiausia patalpos temperatūra žiemą – apie 10 °C. Šviesos gali būti ir mažiau, saulės spinduliai neturėtų pasiekti. Laistomos tik tada, kai pradžiūsta žemė, negausiai. Taip praleidusios 2–3 mėnesius, rožytės sustiprėja ir kitais metais vėl labai gražiai žydi.

*Jei rožyčių neturite kur išnešti, jas perkelkite į vėsiausią šilto kambario kampą – kur toliau nuo radiatoriaus. Laistykite saikingai, bet dažniau apipurkškite vandeniu, nes sausame ore greitai įsiveis voratinklinės erkutės.

*Rožytės peržiemos ir rūsyje. Prieš išnešant patrumpinami stiebai ir nukarpomi lapai. Jei patalpoje laikosi 1–5 °C temperatūra, jums tereikės tikrinti, ar neišdžiūvo žemė vazonuose. Šiltesniame rūsyje rožytės ilsisi apie mėnesį, o vėliau pradeda sprogti pumpurai. Tada jas vėl atneškite į kambarį, pastatykite kuo šviesesnėje vietoje.

*Dauguma rožyčių, iš vazonų persodintų į gėlynus, peržiemoja ir lauke. Bet jos yra šalčiui mažai atsparių veislių ir dar savašaknės, tad reikia itin kruopščiai užkloti.

Pažymėti
Dalintis
Nuomonės