Sovietinių laikų šviestuvas „Kaskada“ – vienas iš kertinių to laikotarpio atributų. Dabar vargiai pamatytum tokį šviestuvą, o seniau jis kabojo praktiškai kiekvienuose namuose.
Pašėlęs žavėjimasis krištolu sovietiniais laikais
Beveik kiekvienuose namuose būdavo krištolinių indų, vazų, jų dovanodavo įvairiomis progomis.
Madingiausias šviestuvas sovietiniais laikais
Pakabinamas šviestuvas „Kaskada“ buvo vienas geidžiamiausių sovietmečio atributų.
Šviestuvo pagrindas – metalinis karkasas su skylutėmis, į kurias įsistato plastikinės kabančios dalys, imituojančios krištolo varveklius ar pan. Naujo šviestuvo detalės spindėdavo, apšviestos saulės, atrodė iš tiesų puošniai. Beveik visos šeimininkės svajojo apie šviestuvą „Kaskada“. Stiklo imitacija buvo vykusi, todėl šviestuvas atrodė gana prabangiai.
Be abejo, gaminta ir kitokių šviestuvų, tačiau jų konstrukcijos ir surinkimo kokybė neprilygo „Kaskadai“.
Nelengva priežiūra
Visos šviestuvo dalys buvo pagamintos iš plastmasės, todėl laikui bėgant prarasdavo blizgesį, pagelsdavo, be to, ant jų greitai kaupdavosi dulkės. Norint grąžinti „Kaskadai“ pradinį spindėjimą ir švarą, tekdavo atlikti ištisą ritualą. Labai retai pakakdavo vien nubraukti dulkes šlapia kempinėle. Šviestuvo valymas šeimininkėms visada keldavo irzulio ir pykčio priepuolius. Drąsiausi tėvai pavesdavo šviestuvo valymą vaikams.
Populiariausias šviestuvas, nepaisant sunkumų
Dar vienas nepatogumas – plastikinės šviestuvų dalys dėl ne itin kokybiško tvirtinimo laikui bėgant išklibdavo, tad vis iškrisdavo, nusimesdavo. Kai kurie varvekliukai krisdami suduždavo – galiausiai šviestuvuose imdavo žiojėti tarpai.
Pakuotėje būdavo atsarginių detalių, tačiau su laiku ir jos pasibaigdavo. Šiam atvejui buvo sugalvota gudrybė – apatinę juostą nuimdavo, o šeimininkams taip atsirasdavo daugiau detalių.
Šiuo metu įsigyti šviestuvą „Kaskada“ kur kas paprasčiau nei prieš 40 metų, rastumėte jų specializuotose interneto svetainėse, o kaina mažai skiriasi nuo pirminės. Kai kurie šiuolaikiniai gamintojai patobulino sovietmečio gaminį – siūlo šiuolaikiškesnių šviestuvo variantų, tiesa, jie skiriasi nuo savo pirmtakų.