Kaimynai puošia išvien


Kaunietė Virginija savo namo fasadą pradėjo puošti maždaug prieš dešimt metų. „Pirmą vazoną su begonija pakabinau palangėje. Ilgainiui gėles prie langų ar už namo ėmė auginti visų dvylikos butų kaimynai – tiek vyresnio amžiaus, tiek jauni“, – džiaugėsi gėlininkė mėgėja.

Virginijos teigimu, jų namo paradinė pusė yra į šiaurę, todėl teko sukti galvą, kokiais augalais papuošti. Dauguma kaimynų ištikimi pelargonijoms ir begonijoms. Namo gyventojai konkuruoja išradingumu: aplinkai puošti naudoja senas geldas, vežimo ratus, kelmus. Jei išvykstama į ilgesnę kelionę, kaimynai palaisto vieni kitų gėles.

Puošti fasadą ir aplinką gyventojus taip pat skatina kas antrus metus savivaldybės organizuojamas gražiausios aplinkos konkursas. Namas, kuriame gyvena Virginija, buvo nominuotas ne kartą ir gavo dovanų įvairių augalų. Gyventojai nepaliauja puoselėti savo kiemą ir tikisi laimėti žoliapjovę.

Rekomenduoja vienmečius

Apželdinimo specialistas, gėlininkas Jonas Vaidelys pataria balkonuose ir ant išorinių palangių sodinti vienmečius augalus, nes jie žydi gerokai ilgiau, nei daugiamečiai – keturis penkis mėnesius.

Dauguma gėlių, kurios sodinamos į lovelius lauke, yra atkeliavusios iš šiltesnių kraštų. Ten jos auga kaip daugiametės, o mūsų žiemos joms per šaltos. Tai gumbinės begonijos, visad žydinčios begonijos, žydrūniai, žioveiniai, verbenos, petunijos, surfinijos ir kitos.

„Patarčiau pirkti gėlių sodmenis, o ne sėti sėklas. Šie augalai labai ilgos vegetacijos, kai kuriuos reikia sėti sausio–vasario mėnesiais. Kambaryje ant palangės išauginti kokybiškus šių šviesamėgių augalų daigus sunku“, – komentavo gėlininkas.

Renkantis augalus pirmiausia reikėtų atsižvelgti į tai, kokioje pusėje yra balkonas. Yra gėlių, skirtų saulėtoms ir pavėsio zonoms, tiesa, dauguma šių augalų gerai auga ten, kur šviesu. Pavėsyje galima sodinti begonijas, lakišius ir kai kurias kitas gėles. Rečiau laistyti reikia augalus, kurių lapai pūkuoti (pavyzdžiui, svyrantys šlamučiai), o gėles blizgiais lapais – priešingai.

Jei laukui skirtas vazonas neturi specialaus antro dugno, būtina patiems padaryti drenažą – į vazono ar lovelio dugną pripilti vieno dviejų centimetrų sluoksnį rupaus žvyro, keramzito arba smulkių akmenų.

Kontrasto galia

Puošiant balkonus reikėtų galvoti ir apie gėlių kompozicijas, derinti spalvas. Gėlių žiedų spalvą patariama derinti prie balkono turėklo, namo sienos – spalvos turėtų skirtis. Geriausiai kontrastuoja raudona, geltona ir mėlyna. Antroje spalvų eilėje pagal intensyvumą – oranžinė, violetinė ir žalia. Giminingų spalvų – oranžinės ir raudonos arba raudonos ir violetinės – derinys nesudaro didelio kontrasto. Geriau rinktis priešingas spalvas – violetinę gretinti su oranžine, geltoną – su mėlyna ir t. t.

Įvertinęs augalų augimo sąlygas ir spalvas, J.Vaidelys pateikė kelis patarimus, ką galima sodinti viename lovelyje. Pavėsyje esančiame balkone ar ant išorinės palangės tiktų auginti geltonai žydinčias tunbergijas, raudonai žydinčias gumbines begonijas ir mėlynai žydinčias paprastąsias lobelijas. Tiesa, pastaroji gėlė žydi trumpiau. Saulėtame balkone geltoną spalvą gali dovanoti svyrančios sanvitalijos, lakišiai, surfinijos, serenčiai, mėlyną spalvą – žydrūniai. Prie šių augalų galima priderinti įvairių spalvų žioveinius.

„Neužmirškime ir senoviškos gėlės pelargonijos. Pavyzdžiui, surfinija, gavusi lietaus, tampa tarsi šlapiu katinu, o sulyta pelargonija būna gražesnė. Juolab kad pelargonijų būna įvairių spalvų, skirtingų žiedų dydžių ir formos. Saulėtas balkonas gali puikiai atrodyti vien pilnas pelargonijų“, – gyrė J.Vaidelys.

Mėgstantiems vasarą į balkoną išnešti kambarines gėles apželdinimo specialistas pataria tai daryti labai atsargiai, pratinti augalus prie balkono pamažu, pavyzdžiui, vakarais. Kaktusams, storalapiams augalams saulėtame balkone nepavojinga, tačiau subtropikų augalai, mėgstantys drėgmę, saulėtame balkone gali nukentėti..