Šie 12 žmogaus įpročių atskleidžia, kad jis užaugo neturtingoje šeimoje:
1. Nerimastavimas dėl maisto
Nuolatinis nerimastavimas dėl maisto, dėl mitybos – gana ryškus požymis, kad šeimoje būta finansinių sunkumų. Tokiomis sąlygomis užaugę žmonės neretai turi antsvorio, stengiasi neišmesti maisto ir vis tik netinkamai maitinasi.
-Kai ateina svečių ir jie valgo mano maistą, man vis dar neramu. Stengiuosi neišsiduoti, kad neatrodyčiau kuoktelėjusi. © HateradeK / „Reddit“
-Negaliu nesuvalgyti visko, kas yra mano lėkštėje. Jeigu lieka daug patiekalo, keturias dienas valgau jo pietums, kol viską suvalgau arba kol sugenda. Vaikystėje mano namuose nebuvo daug maisto, man baisu net pagalvoti apie maisto švaistymą. © Followthatmonkey / „Reddit“
-Skaniausius kąsnelius pasilieku pabaigai. Net jei tai vieno patiekalo komponentai, iš pradžių suvalgau ne tokius skanius, o skaniausius pabaigoje, kad pratęsčiau malonumą. Nė nepastebiu, kaip lėkštėje lieka vien jautienos troškinys. © Kovalevan7 / „Pikabu“
2. Neperka nebūtinų daiktų
Skurdžiau užaugusiems žmonėms kelia stresą nebūtinų daiktų, be kurių galima apsieiti, pirkimas. Labai dažnai tokie žmonės vadovaujasi taisykle „prieš pirkdamas, kelias dienas pagalvok“, t. y. palaukia kelias dienas ir tik tada įsigyja kokį nors pirkinį.
-Parduotuvėje, kurioje dirbau, buvo parduodamas televizorius ir žaidimų konsolė. Rinkinys kainavo nedaug, aš gyvenau be skolų su užtektina pinigų suma banko sąskaitoje, be to, mes su mergina ketinome apsigyventi kartu, o televizoriaus neturėjome. Trumpai tariant, daiktas buvo reikalingas. O kai atėjo laikas mokėti, mane ištiko panikos priepuolis. Draugas įtikino, kad pasiūlymas puikus ir reikia juo pasinaudoti, bet po to man dar kelias valandas buvo negera. © CryoClone / „Reddit“
3. Dirba už mažą atlyginimą
Dar vaikystėje pajutusiems, kad sunku gyventi be stabilių pajamų (kad ir nedidelių) žmonėms būdinga neracionali baimė netekti darbo.
-Maxas dirba krovinių vežėjų didelėje įmonėje. Oficialus jo metinis atlyginimas yra vienoks, o didesnę dalį pinigų jam sumoka vokelyje. Kartą jis susirgo. Tuo laikotarpiu jis praktiškai negavo ligos išmokos, prasiskolino. Pasveikęs grįžo į darbą, toji istorija jo neišgąsdino, jis teigia, kad iš esmės uždirba nemažai, tegu ir neoficialiai. Maxo neatbaido ir tai, kad nėra garantijų, kad jis ir ateityje dirbs. © dadudist / „Pikabu“
4. Laiko daiktus abiem rankomis
Turtingi žmonės, pardavėjai greitai pastebi kai kuriuos žmonių įpročius, išduodančius, kad jie užaugo neturtingoje aplinkoje. Eisena, gestai, kalbėjimo, valgymo maniera, net tai, kaip laikote kavos puodelį, daug ką pasako apie jūsų gyvenimą.
-Kartą su trimis draugais išsinuomojome namą, kurio savininkė buvo gana garsi aktorė. Vieną vakarą per televizorių rodė interviu su ja. Mes išsivirėme kakavos ir sėdome žiūrėti. Ji pasakojo, kokie dalykai padeda įsijausti į vaidmenį. Vienu metu aktorė paprašė kavos, o kai jos atnešė, pasakė laidos vedėjai: „Akivaizdu, kad augote turtingoje šeimoje, nes laikote puodelį toliau nuo savęs. Tie, kurie augo vargingai, spaudžia puodelį abiem rankomis, nes žino – daugiau nieko neturi.“ Draugai atsisuko į mane – aš sėdėjau apglėbęs puodelį abiem rankomis. Beliko pridurti: „Teisybė, mes gyvenome labai vargingai.“ Johnas Jonesas / „Quora“
5. Laukia stebuklo
Tie, kam niekada netrūko pinigų, gali lošti ar pirkti loterijos bilietą pramogai. Taip, laimėjimai ir juos džiugina, o pralaimėjimai liūdina, bet tik augę skurde žino skirtumą tarp aistros ir stebuklo laukimo.
-Anksčiau buvau benamis, dabar turiu būstą, o mano atlyginimas du kartus didesnis nei vidutinis. Bet nepaisant ekonomikos mokslų diplomo, nepaisant suvokimo, kad tai neracionalu, tebeperku loterijos bilietus. © clemtiger2011 / „Reddit“
6. Viską stengiasi pasidaryti patys
Žmogų, kurio vaikystė prabėgo skurde, galima atpažinti dar ir iš to, kad jis daugelį dalykų pasidaro pats – pakeičia spyną, suremontuoja lašantį kraną, išklijuoja vonios kambarį plytelėmis, pats pasikerpa plaukus ir pan. Tegu esama finansinė ir nėra sunki, tas įprotis niekur nedingsta.
-Vedžiau, apsigyvenome kartu su žmona. Kartą paklausiau jos, kur adatos ir siūlai. Ji atsakė: „Kam tau?“ Aš: „Susiadysiu kojines.“ Ji: „Mesk lauk ir apsimauk naujas.“ Ji – turtingų tėvų vaikas. Neįsivaizduoju, kaip jai paaiškinti, kad ir batus galima pačiam susitaisyti. © klalkin / „Pikabu“
-Mano tėvai vos sudurdavo galą su galu. Manęs nevesdavo į kirpyklą, plaukus man pakirpdavo tėtis. Mokykloje man buvo baisiai dėl to gėda. Dabar suprantu – ne visos mergaitės gali pasigirti, kad jų tėtis sugeba siūti, pakirpti plaukų galiukus, dažyti, statyti, pakeisti kraną, virti valgį... Didžiuojuosi juo.
7. Nieko neišmeta
Pinigų vertę suprantantys žmonės retai išmeta daiktus, viską stengiasi maksimaliai sunešioti ir sunaudoti. Jei drabužiai nebetinkami eiti į viešumą, juos vilki namuose, jei ir namuose pasidaro nebetinkami, išveža į sodybą. Paskui sukarpo į skudurėlius dulkėms valyti, o šiuos suskalbia iki skylių.
-Aš viską taisau, kad tik nereikėtų išmesti. Mano išmanusis telefonas kartais pats išsijungia, bet juk vis dar galiu iš jo skambinti, tiesa? © joannagoanna / „Reddit“
-Šampūno, dušo želė likučius skiedžiu vandeniu, kol buteliuke nelieka nė lašo produkto. Negaliu prisiversti išmesti buteliuko, jei ant dugno yra bent kiek šampūno. © jsand4325 / „Reddit“
8. Mieliau švaisto laiką nei pinigus
Vienas iš skurdo ypatumų – manymas, kad pinigai yra vertingesnis dalykas už laiką. Dėl šios priežasties žmonės šąla, laukdami autobuso, užuot išsikvietę taksi, valandų valandas ieško pigesnių produktų, nuolaidų, akcijų, visą savaitgalį praleidžia virtuvėje, norėdami sutaupyti pinigų.
-Kai pirkau baldus į savo butą, laužiau galvą dėl 20 dolerių. Svarsčiau – šita kėdė man labiau patinka, bet ji visais 20 dolerių brangesnė. Kelias savaitės dvejojau, ar pirkti fotelį už 430, ar už 450 dolerių. © Maverick1717 / Reddit
9. Panikuoja, kai reikia susimokėti
Neturte užaugusio žmogaus gyvenimas kupinas nerimo ir baimės. Viena dažniausių streso priežasčių – mokėjimas už pirkinius prekybos centre. Net jei žmogus tvirtai žino, kad banko kortelėje užtektinai lėšų, vis tiek patiria nerimo, kad gali nepakakti lėšų sąskaitai apmokėti.
-Žinau, kad kortelėje yra pinigų, bet visada sulaikau kvapą, kol nepamatau aparate patvirtino, kad „sąskaita apmokėta“. © nežinomas_autorius / „Reddit“
10. Moka dalimis
Baimindamiesi dėl ateities žmonės moka dalimis už paslaugas, produktą ar paskolas ir pan., net jei turi galimybę sumokėti visą reikiamą sumą iš karto. Nors realiai sumoka daugiau pinigų, mokėjimas dalimis jiems kelia mažiau streso.
-Negaliu sumokėti visos sumos iš karto. Tarkime, automobilio draudimas kainuoja 1200 dolerių per metus. Aš pasirenku galimybę mokėti dalimis, todėl metų pabaigoje sumoku 180 dolerių daugiau, nors galėjau sumokėti 1200 dolerių iš karto. © -Ahab- / „Reddit“
11. Neina pas gydytoją
Tie, kas užaugo materialiai skurdžioje aplinkoje, mano, kad sveikata yra mažiau vertinga nei pinigai. Jie dažnai neskuba tvarkyti dantų, nes psichologiškai neprisiverčia išleisti „šitokios sumos“ odontologo paslaugoms.
-Pernai neseniai pakeitusi darbą susirgau, bet toliau dirbau, nes visada baiminuosi likti be pinigų ar būti atleista. Visi kalbėjo: „Kodėl tu darbe? Eik pas gydytoją, eik namo.“ Supratau, kad vis tik galiu tai padaryti ir ėmiau verkti. Pajutau, kad esu turtinga. © gingeralecap / Reddit
12. Dažnai jaučia baimę
Kiekvienoje situacijoje baiminasi galimo pavojaus, niekada nepraranda budrumo, nieko nepasitiki – tokius ir pan. įpročius suformuoja skurdi vaikystė. Taip ir nenorą priimti dovanas, ypač brangias.
-Mane gąsdina netikėtas skambutis į duris, nepažįstamas skambinančiojo telefono numeris, niekada neatrakinu pašto dėžutės, jei šalia kas nors yra. Neseniai išmokėjau skolą, bet dar nepraėjo užtektinai laiko, kas atsikratyčiau baimių. © whistleduck / „Reddit“
-Nemėgstu gauti dovanų, nes vaikystėje negalėdavau padovanoti lygiaverčių dovanų, klaikiai dėl to išgyvendavau. Mes su seserimis vis dar tebejaučiame vidinį diskomfortą, apsimetame, kad gimtadienių ir Naujųjų metų tiesiog nėra. © Bamcfp / „Reddit“