Žmonių nuomonė mums gali būti vertingas orientyras. Neretai patenkame į situacijas, kur naudinga nuspėti pašnekovo reakcijas: pokalbis dėl darbo, pirmas pasimatymas ir t. t. Žinoma, nepersistenkite – pernelyg galvojant apie kitų nuomonę, nukenčia savivertė.

Po didinamuoju stiklu

Ar dažnai žiūrite į veidrodį ir ieškote savo trūkumų? „Didoka nosis, išsiryškina. Antakiai šiandien kažkokie susišiaušę...“ Mūsų smegenys – patologinės pesimistės. Būtent todėl, kad visur dairėmės pavojų, mes, kaip rūšis, pergudravome gamtą, išlikome gyvi ir evoliucionavome.

Tačiau dabar žmogus bijo ne nuodingų gyvačių ar pavojingų plėšrūnų. Į pirmą vietą išeina socialinė baimė, o reakcija „pulk, bėk arba sustink“ virsta 50 gėdos atspalvių. Tačiau, kovodami už socialinį priėmimą, pamirštame, kad žmonės mato mus kitaip – ne taip, kaip matome save patys.
Taip yra, nes turime labai informacijos apie save – šiuo aspektu esame tikri ekspertai. Žinome, kaip vakar buvome susišukavę, ar pastorėjome per pastarąjį mėnesį, atrodome pavargę, nes neišsimiegojome.

Bendraujant su kitais, svarbu atsiminti, kad jie neturi tokios informacijos. Palyginkite, kaip vertinate save ir kaip vertinate draugą. Veikiausiai priimate jį visą, neišskiriate jo kalbėjimo manieros, mimikos, eisenos. Mes ieškome savyje trūkumų, bet kiti žmonės šito nedaro.

Raktas į nuoširdų atsakymas – teisingai suformuluotas klausimas

Jeigu norite išgirsti tiesą, nuoširdžią žmogaus nuomonę, stenkitės užduoti jam teisingus klausimus. Visų pirma, pašnekovui turi būti lengva atsakyti jums teisybę. Nepateikite varginančių klausimų, pvz.: „Ar laikai mane nepatrauklia?“ Dar labiau į kampą įvaro teiginiai: „Taip ir maniau, kad tau nepatiksiu.“

Palikite pašnekovui erdvės pasiaiškinti, pasistenkite jo nespausti. Būti nuoširdžiam padės tokio pobūdžio frazės: „iš tiesų rūpi tavo nuomonė“, „norėčiau sužinoti tavo požiūrį“, „tai padės man geriau tave suprasti ir sustiprinti mūsų santykius“.

Klausimą galima apibendrinti (Kokias moterų savybes vertinti?), susieti su asmenine žmogaus patirtimi (Ar turėjai nemalonios patirties pasimatymų srityje? Kokios?).

Skaitykite tarp eilučių

Žodžiai ne visada atskleidžia tikruosius žmogaus ketinimus, jo nuomonę apie mus. Todėl kreipkite dėmesį į mimiką, į gestus ir į žvilgsnį.

Jeigu žmogus žiūri tiesiai įjus, vadinasi, nuoširdžiai jumis domisi, jus tyrinėja. Jeigu žvilgsnis veriantis, tikėtina, kad jūsų šiek tiek prisibijo. Bėgiojantis žvilgsnis nebūtinai rodo, kad pašnekovui nuobodu, bet jis iš tiesų blaškomas savų išgyvenimų ar apskritai nekomfortiškai jaučiasi.
Atkreipkite dėmesį į žmogaus judesius. Jeigu jis kruta, dažnai keičia pozas, jį neramina jūsų buvimas. Jeigu jis stengiasi dalyvauti pokalbyje, fiziškai yra arti jūsų, jaudulys veikiausiai pozityvus. Noras atsisėsti kuo toliau, rodo, kad žmogui nekomfortiška.

Tokio pobūdžio indikatorių negalima laikyti tiesiogine instrukcija, atsižvelkite į kontekstą. Pvz., žmogus gali žiūrėti tuščiomis akimis, nes vakar išgirdo nemalonią žinią, nesusijusią su jumis.

Socialinis valsas

Praktiškai visuose socialiniuose santykiuose veiksminga gudrybė „trauk ir stumk“ – pamėginkite nerodyti jokių dėmesio ženklų ir pažiūrėkite, kaip reaguos žmogus. Jei būsite įdomus pašnekovui, jūsų žingsnis atgal sukels jam nerimą ir tada jis žingsnį į jūsų pusę.

Ši strategija kiek primena valsą. Jei bendravime maža susidomėjimo, emocinio įsitraukimo, veikiausiai jūsų komunikacija neduos naudos. Gali būti nemalonu, nes sužinosite teisybę.
Galite bandyti kelias dienas nerašyti žinučių. Stebėkite, ar žmogus jums rašys, ar rodys iniciatyvą. Susirašinėjant išlikite mandagūs, draugiški, neužsidarykite nuo žmogaus. Jei žmogus ims ieškoti kontakto, vadinasi, jūsų santykiai jam brangūs.

Socialinė distancija

Kiek žmogus prie jūsų priartėja? Ar mėgina jus paliesti? Matavimo centimetro neprireiks – remkitės savo pojūčiais. Jeigu pašnekovas stengiasi atsidurti kuo arčiau jūsų, dažnai jus paliečia, vadinasi, jaučia jums simpatiją. Be abejo, šis patarimas tinka neformaliems santykiams, kur prisilietimai yra leistini.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį. Daugiau informacijos Taisyklėse ir info@delfi.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1)