Ėjimas anksti miegoti
Dažnai kyla pagunda vakare kažkur išeiti panaktinėti ar likti pasižiūrėti dar vienos „Sostų karų“ („Game of Thrones“) serijos. Tačiau jeigu jaučiatės pavargę, vadinasi, esate pavargę ir tame nieko blogo ar baisaus. Miegas yra esminis dalykas, jeigu kasdien norite jaustis sveiki ir laimingi. Tyrimais įrodyta, kad per mažas miego kiekis gali padidinti įtampą ir paskatinti kitas, kur kas sudėtingesnes, sveikatos problemas, tokias kaip širdies ligos ar nutukimas. Taigi, turite teisę eiti į lovą šiek tiek anksčiau, nes tą pačią „Sostų karų“ seriją bus galima pažiūrėti ir kitą dieną.
Pasakymas „ne“
Prisiimate pernelyg daug darbo? Jūsų dienotvarkė per daug perkrauta? Kartais privalote pasakyti „ne“ ir tam turite teisę. Žinokite, kad jeigu nesiliausite savęs perkrauti darbais, tai gali baigtis perdegimu.
Knygų autorė ir lyderystės ekspertė Lisa Earle McLeod tvirtina, kas siekiant sutramdyti mūsų kasdienybėje tvyrantį chaosą, privalome vienu metu susitelkti tik į vieną veiklą. Ekspertė mano, kad dėmesio skyrimas konkrečiam darbui išlaisvina iš kasdienio lėkimo. Ar bent jau paverčia jį labiau valdomu.
Atostogų ėmimas
Realybė yra tokia, kad žmonės jaučiasi pernelyg įsitempę ir bijo pasiimti atostogas. Tačiau kiekvienas turime teisę pailsėti nuo darbo rutinos ir neprivalome jausti kaltės pasinaudodami ja. Jau pats atostogų planavimas verčia žmogų jaustis laimingesniu ir išvalo mintis, mat pervargęs žmogus jaučia milžinišką įtampą.
Kankinančių santykių nutraukimas
Nutraukti santykius su draugais nėra paprasta (teigiama, kad tai padaryti netgi sunkiau nei užbaigti romantinius santykius), tačiau kartais tai privalote padaryti dėl savo pačių sveikatos. Ir tame nėra nieko gėdingo. „Sprendimas išbraukti žmogų ar patirtį iš savo gyvenimo gali būti labai palankus tau pačiam“, – tikina psichoterapeutė Nancy Colier.
Kankinantys santykiai kelia įtampą, o moksliniai tyrimai įrodė, kad stresas yra labai užkrečiantis. Kuo žmogus labiau įsitempęs, tuo didesnė tikimybė, kad jis tuo pačiu užkrės ir kitus. Taigi, jeigu norite pasitraukti iš tokių santykių, kaltės jausti tikrai nederėtų.
Neatsakymas į elektroninį laišką tuojau pat
Vis labiau tobulėjant technologijoms auga spaudimas atsakyti į gautą elektroninį laišką čia ir dabar. Tačiau nepamirškite, kad jeigu jūsų elektroninio pašto dėžutėje esantys laiškai kelia jums įtampą, turite teisę nuo to atsiriboti. Žinokite, kad kai kurie sėkmingiausi verslininkai ankstyvais rytais net netikrina savo elektroninio pašto. Štai kompanijos „Tumblr“ įkūrėjas Davidas Karpas prisipažįsta: „Labai stengiuosi netikrinti savo elektroninių laiškų, kol nepasiekiu biuro, o tai yra maždaug tarp pusės dešimtos ir dešimtos. Elektroninių laiškų skaitymas namuose niekada nėra produktyvus ir geras dalykas“.
Laiko skyrimas sau
Nors dauguma mūsų negali net pagalvoti apie pabuvimą vienumoje su savo mintimis (vienas tyrimas parodė, kad kai kurie žmonės vietoj to verčiau sutiktų patirti elektros šoką), tačiau kai pajuntame norą nuo visų ir visko šiek tiek atsiriboti, kažkaip atsiranda vidinis poreikis dėl to atsiprašyti aplinkinių. Žinokite, kad buvimas vienumoje turi didelę naudą – tai gali padėti jums pakrauti savo jėgas, išmokyti savikontrolės ir panašiai. Atsiprašyt dėl to nereikia.
Savęs pastatymas į pirmą vietą
Pagaliau, jeigu norite gyventi optimaliai, jūsų gera savijauta yra pirmoje vietoje. Štai kodėl jūsų poreikiai turi tapti jūsų prioritetu ir dėl to nereikia atsiprašinėti. Žinokite, kad savęs pastatymas į pirmą vietą teigiamai veikia sveikatą. „Tai reiškia savęs užpildymą psichologine, emocine, fizine ir dvasine prasme, – įsitikinęs daktaras Philas McGraw. – Tai neturi nieko bendro su savanaudiškumu“.