Mes visi girdėjome tuos įprastus patarimus, kaip gyventi ilgiau: sportuok daugiau, mesk rūkyti, nustok valgyti greitą maistą. Tačiau svarbu ir puoselėti draugystes. Tvirta draugystė gali daryti teigiamą įtaką jūsų sveikatai, lygiai kaip ir sveika dieta ar sportas. „Kuo daugiau ir geresnių draugysčių, tuo ilgiau gyvenate“, - sako psichologas Bert Uchino.
Pasaulyje, kur nemažai žmonių dirba iš namų ar gyvena toli nuo senų draugų, gali būti sunku susikurti ryšius, kurie mus palaiko emociškai ir fiziškai. Ir nors mobilieji telefonai bei Facebook gali padėti mums pajusti ryšį su kitais, svarbu stengtis susikurti ir savo socialinį gyvenimą. Šį teiginį patvirtina Julianne Holt-Lunstad iš Brigham universiteto tyrimas, kuriame buvo surinkta medžiaga iš 148 ankstesnių tyrimų, nagrinėjusių santykį tarp sveikatos ir bendravimo.
Rezultatai buvo stulbinantys: žmonės, gyvenantys aktyvų socialinį gyvenimą, turėjo 50 procentų mažesnę riziką mirti nei jų nesocialūs bendraamžiai. Mažas socialinio bendravimo lygis turi tą pat negatyvų poveikį kaip kad 15 cigarečių per dieną – ir net blogesnį nei nutukimas ar sporto vengimas.
Tuo tarpu psichologo Sheldon Cohen iš Carnegie Mellon universiteto tyrimas nurodo, kad kuo daugiau socialinių ryšių turite, tuo didesnė tikimybė, kad nugalėsite infekciją. Sveikiems žmonėms jis sulašino nosies lašų su peršalimo virusu; tie, kurie teigė turintys daugiausia socialinių ryšių, keturis kartus rečiau susirgo peršalimu nei tie, kurie teigė turintys mažiausiai. Taip pat buvo atsižvelgta ir į kitus veiksnius – amžių, BMI, metų laiką.
Svarbu ne tik tai, kiek santykių užmezgėte – svarbus ir jų tipas, pasak Uchino tyrimo. Jis pamatavo 88 moterų kraujo spaudimą stresinėje situacijoje (ruošiantis sakyti kalbą) ir nustatė, kad kraujo spaudimas buvo mažesnis, kai artimas draugas buvo šalia, palaikydamas pranešėją. Šis tyrimas sugestijuoja, kad artimos draugystės gali turėti apsauginių poveikių mūsų širdies ir kraujagyslių sistemoms, ypač nerimo metu.
Mokslininkai spėja, kad stresas, susijęs su maža socialine parama, sukelia neigiamų kūno reakcijų pliūpsnį, įskaitant širdies ir kraujagyslių disfunkciją bei susilpnėjusią imuninę sistemą. „Stresas gali turėti neigiamą poveikį sveikatai ir savijautai“, - sako Cohen, tačiau žinojimas, kad jus palaiko draugai, gali sušvelninti streso poveikį.