Vasara yra tas metas, kurio tikrai laukia ir moksleiviai, ir tėvai, tikėdamiesi, kad tai bus metas atsipūsti, tačiau ar pelnytai galime sakyti, kad jaunimas pavargo per mokslo metus.
„Iš tiesų, taip, jaunimui reikia poilsio ir tos visos mokslo sistemos yra numačiusios atostogas. Kuo jaunesni mokiniai, tuo jiems jų reikia daugiau. Turbūt visi, kurie turi mokyklinio amžiaus vaikų, pastebėjo, kad anksčiau ar vėliau tie vaikai pasidaro truputį „guminiai“. Artėjant vasarai tampa aišku, kad jiems reiktų to poilsio. Tačiau atlikti rodo, kad dėl vasaros atostogų dalis sukauptų per mokslo metus žinių prarandama“.
Karjeros konsultantas nurodė, kad XX a. buvo pradėti tyrimai, kuriais aiškintasi, kokią įtaką mokinių mokymosi procesui daro ilgos pertraukos.
„Nuo 1978 m. atliktos 39 išsamios studijos parodė, kad per ilgalaikes vasaros pertraukas prarandami tiek tiksliųjų, tiek humanitarinių mokslų įgūdžiai, kuriems atstatyti prireiks iki dviejų mėnesių nuoseklaus darbo“, – sakė jis.
R. Jurkėnas pasakojo, kad būtent pradinėse klasėse pirmos šešios mokslo metų savaitės yra skiriamos kažko prisiminimui ir pakartojimui.
„Taip pat žvelgiant giliau, tam tikri universitetai, kurių mokomas disciplinos yra susijusios su gamtos arba tiksliaisiais mokslais, griežtai pasisako prieš vadinamąjį gap year (liet. metų pertrauka), nes jie tiesiog mato, kad po tokios pertraukos, tas prieš tai buvęs pažymių lygis yra labai nukritęs. Taip ir gauname atsakymą, ar vaikams reikia ilsėtis vasarą – taip reikia, bet būtų labai gerai, jei pavyktų kažkiek į atostogas įtraukti ir mokslo“.
Specialisto teigimu, jauniems žmonėms, kad jie tinkamai pailsėtų, reikia pakeisti aplinką, bet taip pat svarbu ir neapleisti mokslų.
Šiek ties statistikos:
- per vasaros atostogas prarandamos matematikos žinios, įgytos per 2,6 mėn;
- per vasaros atostogas prarandama vidutiniškai 1 mėn. mokomųjų dalykų žinių;
- kasmet šešios savaitės mokykloje skiriamos kiekvieno dalyko žinių, pamirštų per atostogas, kartojimui.
Tai jokiu būdu nereiškia, kad per atostogas reikia graužti knygas. Tyrimais nustatyta, kad pakanka nuo 2 iki 3 val. mokymosi per savaitę. Tiek mokytis, jei norite neužmiršti žinių, reikia jau nuo pirmos klasės.
Be to, vasarą nebūtina mokytis kažką naujo: pakanka pasikartoti, įtvirtinti žinias, kurias jau turite. Tam yra edukacinės stovyklos, vasaros korepetavimo kursai.
Laidą „Karjeros akiniai“ pristato: KALBA Darnaus žmogaus centras.