Turbūt kiekvienas esame girdėję mintį: „Sunkūs laikai gimdo stiprius žmones, o lengvi – silpnus“. Tą patį būtų galima pasakyti ir apie dabartinę lyčių situaciją. Stiprios moterys sudaro sąlygas vyrams tapti silpniems. Visų gyvūnų genome yra užkoduotas poreikis su mažiausiomis sąnaudomis saugiai ir ramiai gyventi. Logika paprasta – jei moterys šiais laikais pačios prisiima vyrų pareigas, kam vyrams stengtis ir kažką dar daryti?
Visi vyrai kažkada buvo, o didelė dalis net suaugę lieka berniukais. Vaikai visų elgesio strategijų mokosi iš savo gimdytojų. Įsivaizduokime, berniukas nuo mažų dienų mato savo šeimoje mamą, kuri atlieka moteriškas ir vyriškas pareigas kartu. Tai tampa jam savaime suprantamu dalyku. Tad nenuostabu, jog tokį elgesio modelį jis taikys ir savo sukurtoje šeimoje. Nematęs tinkamo vyriško pavyzdžio, projektuos vyriškas savybes moteriai ir net nesuvoks, jog elgiasi netinkamai. Šiuolaikinės visuomenės padiktuota feminizmo mada, skatina moteris siekti visapusės nepriklausomybės, konkuruoti su vyrais, taip atsisakant savo moteriškumo.
Kad geriau suprastume šį nūdienos reiškinį, panagrinėkime, kas slepiasi po stiprios feministės ir infantilaus vyro kaukėmis?
Žmogaus kūne, jog būtume gyvi, visada turi vyrauti homeostazė. Tai reiškia visi procesai turi būti subalansuoti, atsverti vieni kitus. Nuokrypis nuo normos visada įspėja apie esamą arba artėjantį kūno sveikatos sutrikimą. Lygiai taip pat veikia ir psichikos procesai. Moteris instinktyviai yra šeimos židinio saugotoja. Ji rūpinasi savo ir namų grožiu, harmonija, gimdo ir auklėja vaikus. Moteris įneša švelnumo, grožio, trapumo į stipraus vyro gyvenimą. Būdamas su „silpna“ moterimi vyras išpildo savo prigimtinę užduotį – apsaugoti, globoti, aprūpinti moterį ištekliais. Moteris su tokiu vyru gali išjungti psichiką alinantį „išgyvenimo“ režimą: atsipalaiduoti, jaustis saugi, išlaisvinti savo moteriškumą. „Stipri“ moteris iš tiesų kovoja su savimi, gesina vidinę gyvenimo ugnį – suvyriškėja tiek vidumi, tiek dažnai išore.
Siekis tapti nepriklausoma, stipria dažniausiai ateina iš vaikystės patirčių. Galimi keli scenarijai:
• mergaitė gavo pavyzdį iš savo mamos.
• mergaitė buvo artimųjų mokoma tapti nepriklausoma.
• mergaitė negavo pakankamai pagalbos, palaikymo iš artimųjų, todėl įsisąmonino, jog gyvenime visko siekti turės viena. Tokia moteris suaugusi sunkiai įsileidžia kitus į savo asmeninį gyvenimą, jos pasitikėjimą reikia užsitarnauti.
• mergaitė patyrė patyčių, nesėkmių bendraudama su bendraamžiais, todėl nusprendė pasikeisti, atkeršyti pasauliui.
Stipri moteris spinduliuoja vyrišką energiją ir pritraukia silpnus, dažnai infantilius vyrus, kuriems reikia ne moters, o mamos, kuri juos besąlygiškai mylėtų, atleistų visas klaidas ir leistų gyventi nerūpestingą gyvenimą.
Infantilių vyrų pagrindinė problema, kuri juos tokiais ir padaro – atsakomybės baimė. Suaugęs žmogus skiriasi nuo vaiko tuo, jog sugeba priimti sunkius sprendimus, prisiimti atsakomybę, įsipareigoti. Neužaugusiam vyrui pasirūpinti moters gerove yra per sunki užduotis, kai jis pats negali pasirūpinti savimi. Infantilūs vyrai neretai turi ir narcizo savybių. Jie jaučiasi patys svarbiausi, geriausi, verti dėmesio. Tokie asmenys bando moterį psichologiškai aplamdyti, nužeminti iki savo lygio. Manipuliuodami, priverčia patikėti, jog ji šioje situacijoje yra silpnoji grandis, nemokanti kurti santykių.
Narcistiški vyrai nori visada būti teisūs, valdyti situaciją. Blogą savo elgesį jie sugeba ne tik pateisinti, bet dar ir priversti moterį jaustis kalta. Atvirkštinė psichologija. Narcizų aukos dažnai net nesupranta su tokiais vyrais gyvenančios. Kas atrodytų parodoksalu, tačiau dažniausiai jomis tampa išsilavinusios, aukštą padėtį visuomenėje užimančios moterys feministės. Jos dažnai giliai viduje nešiojasi nepasitikėjimą savimi santykių sferoje, todėl lengviau patiki narcizų manipuliacijomis.Toks toksiškas santykis paremtas fizikos pliuso minuso traukos dėsniu. Sėkminga stipri moteris pritraukia infantilų ir/ar narcizą vyrą. Tokiose šeimose gimę berniukai gauna neteisingą šeimos modelio pavyzdį ir galimai patys užauga panašiais į savo tėvus.
Taip ir sukasi užburtas gyvenimo ratas. Šiuolaikinė visuomenė turi prieigą prie informacijos psichikos sveikatos tema, todėl žymiai lengviau gali atpažinti toksiškus elgesio modelius. Lankymasis pas psichiatrus, psichologus nebėra tabu. Nors pradėti darbą su savimi yra labai sunki užduotis, tačiau žengus pirmus žingsnius atsiveria galimybės pakeisti tolimesnę ateitį ir sugriauti iš kartos į kartą perduodamas psichikos problemas.
Parengė Gabrielė Gogelytė | Instagrame: prouzmerktasakis
Šeimos medicinos gydytoja – rezidentė